Kalkulace nájmu

Blog

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes zabloudíme do trochu jiného žánru, než na který jste od nás zvyklí. Máme pro vás totiž horor, nebo možná thriller. V tom lepším případě jen drama. Zkrátka a dobře, chceme vám vyprávět o nočních můrách, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů. Všechna jména a adresy byly nahrazeny smyšlenými, podobnost s vaší vlastní noční můrou je tedy čistě náhodná.  

Nedejte inflaci šanci!

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v meziročním srovnání za srpen dokonce překonala 4 %.

Žijete v zahraničí a chcete pronajímat byt v České republice? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak ze zahraničí ukočírovat její správu? Pak jsou následující řádky určeny přesně pro vás. 

Prodat, či pronajmout? To je oč tu běží

Když byt záměrně koupíte za účelem pronájmu, odpověď na tuto otázku je snadná. Ale někdy se na tuto křižovatku dostanete až ve chvíli, kdy už nějakou tu nemovitost, kterou nepotřebujete pro vlastní bydlení, máte. Pak budete dřív či později stát před rozhodnutím, zda nemovitost prodáte, pronajmete, či necháte ladem.  

Co chtějí nájemníci v roce 2021?

Nájemní bydlení za poslední rok a čtvrt prošlo skutečně divokým vývojem. Zatímco do března loňského roku drželi otěže pevně v rukou majitelé bytů a bylo evidentní, že poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku, celosvětové zpomalení ekonomiky pořádně zamíchalo kartami.  

Ceny bytů rostou, ceny nájmů klesají. A investoři stále úspěšně pronajímají a navíc nakupují další byty. Jak to dělají?

Z médií nás denně masírují informacemi o tom, jak ceny nemovitostí prudce letí vzhůru. Nájmy naopak v posledním roce klesají a bývá problém byty vůbec obsadit. Navíc se trh přesytil byty, které původně sloužily pro krátkodobé ubytování turistům. Přitom s pronajímáním nemovitosti se pojí tolik rizik a starostí. Proč je tedy pro některé investory nákup bytu na pronájem […]

Proč stále více Čechů své prostředky ukládá do nemovitostí?

Poslední rok přinesl na trh s nemovitostmi řadu změn. Přestože někteří odborníci predikovali snížení cen a omezení investic tímto směrem (zejména kvůli ztrátě atraktivních výnosů z krátkodobého pronajímání turistům), situace se vyvinula jiným směrem. 

Zlomový rok v digitalizaci realit

Dnes tady pro vás máme malé technické okénko. Poslední rok nás všechny naučil přesouvat velkou část agendy do virtuálního světa a řešit mnoho věcí dálkově. Na jednu stranu je to smutné, protože se ve většině případů jedná o opatření, která jsme přijali v souvislosti s pandemií. Na druhou stranu si říkáme, zda jsme opravdu potřebovali nemoc, aby nás všechny konečně dokopala k tomu, zjednodušit si životy?  

Úskalí pronajímání bytového domu

Kolik bytů pronajímáš, tolikrát jsi člověkem?   Ať už byla vaše cesta k vlastnictví činžovního domu jakákoliv, pravděpodobně jste si ho nepořizovali jen proto, abyste o tom mohli třeba prozpěvovat, jak to dělá ten koudelníkův syn z Kutné Hory v jedné písničce. Vsadíme se, že od svých domů také očekáváte výnos. A kdybyste si mohli vybrat, ten výnos by […]

Pronajímání bytu nemusí být stres

Máte byt vhodný k pronájmu a přemýšlíte, jestli se do toho vůbec pouštět? Už vás vaše okolí varovalo, že s nájemníky je jenom samé mrzení a ať byt raději prodáte? Nebo máte dokonce sami s pronajímáním negativní zkušenost a nechcete se znovu spálit?

Byty: Praskne letos cenová bublina?

Vývoj cen nemovitostí je v posledních měsících velmi diskutované téma. Po několikaletém růstu cen skoro každý očekával, že rok 2020 prostě musí přinést nějakou změnu. Když ne pokles, tak alespoň zastavení růstu. Ale i přes toto očekávání ceny zatím dál vesele letí vzhůru. Co nás čeká dál?

Investice, na kterou je krátká inflace i pandemie? Stále vedou nemovitosti

Investujete do nemovitostí, nebo o tom alespoň uvažujete? Určitě jste v posledním roce zaznamenali vlnu paniky, která se mezi investory šířila.

O bytech a daních – 3. část

Máme tady třetí a poslední díl našeho malého blogového seriálu o daních spojených s vlastnictvím bytu. Dnes nás zajímají daně, které se vztahují k ukončení vlastnictví bytu (ale i jakékoliv jiné nemovitosti).

O bytech a daních – 2. část

Vítejte u druhého dílu našeho malého daňového seriálu. V první části jsme se seznámili s daněmi, které vás čekají ve chvíli, kdy se stanete majiteli bytu (platí samozřejmě i pro nemovitosti obecně). A teď se společně podíváme na zoubek daním, které vás budou provázet po celou dobu vlastnění bytu. Ale aby to nebylo tak horké, ukážeme si i možnosti, jak si díky bytu daně naopak o něco snížit.

O bytech a daních – 1. část

V posledních týdnech na nás různé informace týkající se daní útočí doslova na každém rohu. Nabízí se tak ideální příležitost přehledně si zopakovat, jaké daně se vlastně k bytům (i nemovitostem obecně) vztahují, kdo má povinnost je platit a na kolik vlastně majitele přijdou.

Nedostupnost vlastního bydlení zvyšuje zájem o nájmy

Situace s dostupností vlastního bydlení je v České republice dlouhodobě špatná. Podle společnosti Deloitte, která v červenci publikovala již 9. ročník statistické studie Property Index, jsme dokonce na prvním místě ze 17 srovnávaných evropských zemí.

Specifika pronájmu studentům

Prázdniny se nevyhnutelně chýlí ke svému konci a v průběhu září se do univerzitních měst napříč celou republikou vrátí statisíce studentů. Mnoho z nich se opět rozhodne před skromným studentským ubytováním na kolejích upřednostnit soukromé pronájmy. Co to znamená pro majitele bytů?

Nepopulární vratná kauce

Ještě než se nájemník radostně nastěhuje do vašeho bytu, musí se vypořádat se zaplacením hned několika částek. S placením prvního nájmu každý tak nějak počítá, nicméně ty další platby už úplně oblíbené nejsou.

Zařízený, nebo nezařízený?

Toť otázka takřka hamletovská, na kterou se názory majitelů i nájemníků různí. Pojďme si posvítit na výhody a nevýhody všech možností.

Jaké byty se pronajímají nejlépe?

Trh nájemního bydlení se pomalu vrací do předpandemických kolejí, zájemci nadšeně chodí na prohlídky a nájemní smlouvy se podepisují jako na běžícím pásu. Zajímá vás, o jaké byty je teď největší zájem?

Prevence nikdy není zbytečná

Poslední týdny byly nesmírně cennou zkušeností, ze které si toho chceme vzít co nejvíc. A jestli nám veškerá hygienická opatření něco dala, tak vědomí, že prevence nikdy není zbytečná. Proto jsme se rozhodli prevenci nezanedbávat a všechny byty, které máme ve správě, dezinfikovat ozónem nebo polymerovou dezinfekcí.

Co pronajímatelům a nájemníkům přináší květen 2020?

Situace na nájemním trhu připomíná i v květnu aprílové počasí. Co nejzajímavějšího se v první polovině měsíce semlelo? A jaké jsou odhady pro tu druhou půlku?

Změny ve světě nemovitostí

Už skoro měsíc a půl jedeme na vlně koronavirové krize. Naučili jsme se nosit roušky, vyhýbáme se tramvajím a nakupujeme u rozvážkových služeb. Jaký je ale dopad pandemie na svět nemovitostí? Čím současná krize investory ohrožuje a čím by naopak mohla být přínosná? Pojďme se na to podívat. Pěkně stručně a jasně.

Kolaps na trhu krátkodobých pronájmů

Několik posledních týdnů se skoro celý svět otáčí pomaleji kvůli novému typu koronaviru způsobujícímu onemocnění COVID-19. Ukazuje se, že koronaviru krom lidských obětí rychle podléhá i ekonomika. Výjimkou samozřejmě není ani trh s krátkodobými pronájmy, které slouží nejčastěji k ubytování zahraničních turistů.

Neviditelný nepřítel v bytě

Dezinfekce. Jedno slovo, v posledních týdnech skloňováno na mnoho způsobů. Naučili jsme se dezinfikovat si pravidelně ruce, neprskat na své okolí díky roušce. Dokonce jsme si přestali podávat ruce. Ale co váš byt? Co je potřeba dezinfikovat a jak? 

Krátkodobě, nebo dlouhodobě?

Už nějaký čas se ze všech stran rozebírá téma krátkodobých pronájmů. Někdo na ně nedá dopustit, protože přinášejí majitelům oproti dlouhodobým pronájmům vyšší zisky. Jiní je naopak považují za neskutečné zlo, které má dopad na nedostatek bytů pro stálé bydlení. Pojďme si některé mýty vyvrátit a podívat se na to, jak to doopravdy je.

Jak vybrat vhodný investiční byt?

Možná už nějaký investiční byt máte a zvažujete, zda nepořídit další. Možná se teprve opatrně rozhoupáváte k tomu pořídit ten úplně první. V obou případech se vám budou hodit naše tipy a triky k výběru takového bytu.

Největší rizika investičních nemovitostí – 3. část

Do třetice všeho dobrého vám přinášíme poslední ze základních rizik, která trápí realitní investory. Je jím riziko poškození majetku. Jak a kdy k němu může dojít? A jak ho lze minimalizovat?

Největší rizika investičních nemovitostí – 2. část

V předchozím článku jsme si připomněli, že i když jsou investice do nemovitostí obecně považovány za velmi bezpečnou formu investice, nic není tak úplně bez rizika. Zároveň jsme si detailně přiblížili první z rizik, kterým je možný pokles cen nemovitostí na realitním trhu.

Největší rizika investičních nemovitostí – 1. část

Přestože většina investorů považuje nákup nemovitostí za jednu z nejbezpečnějších forem investic, i tak to sebou nese jistá rizika. V této souvislosti se nejčastěji mluví o třech hlavních strašácích.

Jak NOVORENT prověřuje zájemce o váš byt

Přestože za naše klienty dokážeme vyřešit kdejakou komplikaci, nejraději jim předcházíme. A jedním z nejúčinnějších preventivních opatření je pečlivé prověřování zájemců o byt.

Neplatící nájemník – jak ho vystěhovat?

V předchozím článku jsme si nastínili, jakým způsobem můžete z pozice pronajímatele postupovat, pokud máte v bytě neplatícího nájemníka a chcete mu vypovědět smlouvu. Někdy se ale stane, že nájemník na ukončení nájemního vztahu nijak nereaguje a ve vašem bytě bydlí dál. Jak postupovat?

Neplatící nájemník – jak vypovědět smlouvu?

Pokud pronajímáte byt, už jste se s tím možná někdy setkali. A pokud ne, dost dobře vás to může potkat. Řeč je o neplatícím nájemníkovi, strašákovi všech majitelů nájemních bytů.

Nájemní smlouva: Jak na ni?

Rozhodli jste se pronajímat vaši nemovitost? V blízké době vás tedy bude čekat sepisování nájemní smlouvy. Co by měla obsahovat a co by naopak určitě obsahovat neměla? Pojďme se na to podívat.

Vyplatí se rekonstruovat nájemní byt?

To je poměrně komplikovaná otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět.

Revoluce ve správě investičních nemovitostí

Tento koktejl namíchaný z nízkých hypotečních sazeb, vysoké poptávky po nájemním bydlení a nadstandardních služeb v oblasti profesionální správy nemovitostí dělá z pořízení bytu na dlouhodobý pronájem ideální investiční příležitost.