Trvalé bydliště v nájemním bytě – práva a povinnosti nájemníka a majitele bytu

Trvalé bydliště v nájemním bytě – jak se to s ním má? Když hledáte nájemníka do svého investičního bytu a chcete si zařídit příjemný a bezproblémový pasivní příjem, většinou nezapomenete do inzerce připsat kouzelnou formulku „k dlouhodobému pronájmu“. Každý hledá nájemníka, který bude tichý, pořádný, ohleduplný k zařízení bytu a ideálně v nájmu zůstane co nejdéle. Hledání nového nájemníka totiž nebývá občas žádný med. Ale majitelé bytu už couvají, když zaslechnou, že si chce nájemník v bytě nahlásit trvalé bydliště. Proto se na otázku trvalého bydliště v nájemním bytě podíváme blíže. Plynou z toho pro majitele nějaká rizika? Proč o to nájemník stojí? Na co si dát pozor? Jaká práva a povinnosti mají majitelé bytu a nájemníci?

Trvalé bydliště v nájemním bytě – proč si ho chce u vás nájemník nahlásit?

Pojďme na to nejdříve z pohledu nájemníka. Proč si vůbec ve vašem bytě chce nájemník nahlásit trvalé bydliště? Asi nejčastějším důvodem, který nájemníka vede k obíhání úřadů a vyřizování změnu trvalého bydliště, je možnost získání příspěvku na bydlení a dalších sociálních dávek a možnost rezidentního parkování. V neposlední řadě s sebou trvalé bydliště nese i další praktické důsledky. Pokud se k vám nastěhuje rodina s dětmi, usnadní jí to například přihlášení dětí do místních škol a školek apod.

Proč se majitelé bytu trvalého bydliště bojí?

Zákon nevidí v nahlášení trvalého bydliště žádný problém a chápe ho spíše jen jako evidenční údaj, a proto ho neomezuje, viz dále. S tím ale zcela nesouhlasí valná část majitelů bytů, kteří své nemovitosti pronajímají. Co je k obavám vede? Je to prosté. Adresou trvalého bydliště se řídí například exekutoři nebo bezpečnostní složky. Byt samotný je před exekutory v bezpečí, vybavení bytu ale exekuci podléhá. Jak s tím bojovat? Schraňujte důkazy o tom, co je v bytě vaše – účtenky za nákup vybavení bytu, podrobný předávací protokol a v neposlední řadě pravidelně kontrolujte nájemníky v registrech. Další možností je nabízet byt nezařízený.

Může majitel bytu zakázat nájemníkovi nahlásit v bytě trvalé bydliště?

Říkáte si, že když je byt váš, jste to vy, kdo určuje „pravidla hry“? Ne zcela. Majitel bytu nemůže nájemníka neomezeně zkracovat na jeho právech. Nemůžeme mu zakázat v bytě chovat domácí mazlíčky, přijímat návštěvy, nebo nahlásit trvalé bydliště. Nájemník tedy ani k jednomu nepotřebuje váš souhlas. Samozřejmě při výběru vhodného nájemníka můžete upřednostnit toho, který vám bude při prohlídce více vyhovovat třeba tím, že nechová psa a dvě kočky a slíbí vám, že si nechá trvalé bydliště u rodičů. Na druhou stranu, pokud se to po prvním měsíci pronájmu změní, nic moc s tím neuděláte.

Tip od profesionálů: Po skončení nájmu zrušte trvalý pobyt

Sice jsme výše říkali, že jako majitel bytu nemáte právo zakázat nájemníkovi nahlášení trvalého pobytu. Ale pozor. Jsou tu výjimky. Trvalé bydliště nájemníka máte právo zrušit, pokud nemovitost zanikla, přestala splňovat podmínky k užívání za účelem bydlení, trvalé bydliště bylo nahlášeno na základě neplatných či vadných dokladů a dokumentů, anebo, což bude asi častější případ, nájemní vztah skončil. Po skončení nájmu si tedy ohlídejte, že bylo zrušeno i trvalé bydliště nájemníka, popřípadě ho jako majitel bytu zrušte.

Pro zajímavost: S Novorentem musíte dát podnájemníkovi v otázce trvalého bydliště písemný souhlas – jak to?

Pokud se rozhodnete zařídit si svůj pasivní příjem z pronájmu s Novorentem, staneme se vaším nájemníkem vy. Do vašeho bytu dále hledáme podnájemníka. To provádíme s maximální pečlivostí. Zájemce o podnájem mimo jiné prověřujeme v registru dlužníků a dalších dostupných registrech. U otázky trvalého bydliště je tu ale změna oproti výše zmíněnému. Aby si podnájemník v bytě nahlásil trvalé bydliště, potřebuje písemné úředně ověřené potvrzení o souhlasu od majitele nemovitosti, tedy od vás.

Otázka trvalého bydliště je při pronajímání nemovitosti někdy ošemetnou záležitostí. Doufáme, že jsme pomohli vnést do problematiky o něco více světla a ozřejmit vám, jaká máte jako majitel bytu práva, povinnosti a možnosti.  

Nezávazná poptávka

Související témata

Pronájem na dálku — Jak spravovat nájemní byt ze zahraničí?

Život na cestách nebo pracovní příležitosti v zahraničí – to jsou dobrodružství, které mnozí z nás touží zažít. Ale co dělat s bytem, když se ocitnete stovky či tisíce…
Přečíst více

Zvýšení nájemného: 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc

Zvýšení nájemného? 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc! V každém podnikání se snažíme maximalizovat svůj zisk – podnikáme k tomu nejrůznější kroky, snažíme se…
Přečíst více

Garantovaný nájem v Novorentu: Jak funguje?

V Novorentu vám můžeme slíbit, že svůj nájem dostanete vždy ve smluvené výši a včas – a to i tehdy, když váš byt není obsazený, když podnájemník s platbou…
Přečíst více

Přepis energií při pronajímání – nechat na sebe nebo přepsat na nájemníka?

Přepis energií při pronajímání bytu – je výhodnější energie přepsat nebo si je nechat napsané na sebe? Vytvořili jsme přehledné srovnání.
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram