Přepis energií při pronajímání – nechat na sebe nebo přepsat na nájemníka?

Přepis energií je dnes velmi ožehavým tématem. Ceny energií se skloňují na všech frontách, ceníky dodavatelů vzbuzují vášně, prognózy se různí. Protože naším denním chlebem je správa nájemních bytů, zajímá nás otázka – přepsat na nájemníka, nebo nechat na majitele? Co je v dnešní době výhodnější? Pokud i vy pronajímáte svůj investiční byt nebo byty, uvítáte náš přehled. Obě možnosti jsme za vás dali na misky vah.

Když pronajímáte byt, je přepis energií velmi důležitý. Zatímco zálohy na vodné, stočné a teplou vodu platíte vždy vy jako pronajímatel,  u energií máte dvě možnosti – energie můžete přepsat na nájemníka, nebo vybírat zálohy společně s nájemným a každý rok provést vyúčtování. Co je lepší?

Při rozhodování, zda energie přepsat nebo ne, zohledněte i situaci na trhu s energiemi

Majitelé bytů se dělí na dva tábory – jedni přepisují a jedni mají rádi energie pěkně pod kontrolou. My chápeme, že každý může mít dobré zkušenosti s něčím jiným. Na druhou stranu si myslíme, že je třeba při rozhodování zohledňovat i aktuální situaci na trhu s energiemi.

Hlavní výhodou přepisu energií nájemníka je to, že případné dluhy jdou vždy za odběratelem. Navíc, pokud se změní ceny energií, nemusíte řešit dodatky k nájemní smlouvě. Na druhou stranu ale nemáte jako pronajímatel kontrolu nad tím, jestli nájemník energie opravdu platí. Pokud nenarazíte na spolehlivého nájemníka, může v extrémním případě dojít při neplacení záloh i k odpojení měřidel. A to nechcete. Kdo s tím již své zkušenosti má, jistě potvrdí, že řešení takové situace trvá a navíc rozhodně není zadarmo.

A jaké výhody má situace, kdy si majitel bytu nechává energie napsané na sebe? Předně vám zůstává přehled – jak nad tím, zda nájemník energie platí, tak i nad výběrem dodavatele energií. Na druhou stranu to pro vás znamená o něco více práce – vy jste ten/ta, kdo platí zálohy, musíte je od nájemníka vybírat, vymáhat je, když nájemník s placením otálí, a zároveň každoročně provádět vyúčtování.

V dnešní době je druhá zmiňovaná cesta mnohdy výhodnější. Proč? Budete mít jistotu, že se nájemník neupíše nespolehlivému dodavateli energií, a navíc pokud máte smlouvu s výhodnou fixací, nepřijdete o ní. Ale finální slovo samozřejmě necháme na vás – abyste měli přehled o všech „pro“ a „proti“, sestavili jsme pro vás následující srovnání.

Plusy a mínusy – energie psané na nájemníka

Plusy pro vásMínusy pro vás
Při změně tarifů není potřeba měnit nájemní smlouvu nebo tvořit dodatky k nájemní smlouvě.Po ukončení nájemní smlouvy musíte energie přepsat opět na sebe – od dodavatele v tu chvíli dostanete novou smlouvu dle aktuálně platného ceníku.
Nemusíte si dělat starosti s ročním vyúčtováním.Pokud narazíte na neplatiče energií, hrozí v extrémním případě až odpojení měřidel a s tím související problémy.
Nenesete zodpovědnost za platby energií, za nedoplatky ani za dluhy.Nemáte přehled ani nad tím, zda nájemník energie platí, ani nad tím, jakého si vybere dodavatele.

Plusy a mínusy, když energie zůstávají psané na vás, majitele bytu

Plusy pro vásMínusy pro vás
Máte přehled o tom, že je vše pěkně zaplaceno.Za platby energií jste zodpovědní vy – takže, i když nájemník neplatí, vy za něj zálohy zaplatíte, a pak z něj platby vymáháte.
Vybíráte dodavatele energií.Veškeré jednání s dodavatelem energií je na vás. Řešíte přeplatky, nedoplatky aj.
Zůstává vám vaše stávající smlouva, což je výhodné, pokud máte zafixovanou přívětivou sazbu.Čeká vás o něco složitější administrativa.

Není špatné vše vidět černé na bílém, že? Máte už jasno v tom, která varianta u vás zvítězí? A víte, co? Máme pro vás ještě třetí možnost. Svěřte správu svého nájemního bytu Novorentu. Veškeré zařizování obstaráme za vás – komunikujeme s nájemníky, dodavateli energií a vyřídíme vše nezbytné. Vy jen čekáte, až vám na účet dorazí nájemné – vždy včas a ve smluvené výši. Pokud chcete vědět, jak to u nás chodí, volejte 213 214 214.

Nezávazná poptávka

Související témata

Pronájem na dálku — Jak spravovat nájemní byt ze zahraničí?

Život na cestách nebo pracovní příležitosti v zahraničí – to jsou dobrodružství, které mnozí z nás touží zažít. Ale co dělat s bytem, když se ocitnete stovky či tisíce…
Přečíst více

Zvýšení nájemného: 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc

Zvýšení nájemného? 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc! V každém podnikání se snažíme maximalizovat svůj zisk – podnikáme k tomu nejrůznější kroky, snažíme se…
Přečíst více

Garantovaný nájem v Novorentu: Jak funguje?

V Novorentu vám můžeme slíbit, že svůj nájem dostanete vždy ve smluvené výši a včas – a to i tehdy, když váš byt není obsazený, když podnájemník s platbou…
Přečíst více

Vývoj realitního trhu: Vyplatí se prodat, pronajmout nebo nakupovat?

Jaký je vývoj realitního trhu na jaře 2023? Vyplatí se prodat, pronajmout nebo nakupovat? To je, oč tu běží.
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram