Povinnosti nájemníka: Musí po sobě vymalovat?

Jaké jsou povinnosti nájemníka? Nájemníci přicházejí a odcházejí. To je přirozené. Někdo má to štěstí, že se mu podaří najít opravdu dlouhodobého nájemníka, který se v nájmu drží. Jindy se ale nepoštěstí a nájemníci si podávají dveře. Dříve či později ale dojdete do bodu, kdy s nájemníkem řešíte ukončení nájmupředání bytu. V tom, jaké má nájemník povinnosti při předání bytu, se mnozí nemohou shodnout. Jak to tedy je?

V ideálním případě vše ujednejte v nájemní smlouvě

Opět platí, že není od věci myslet dopředu a předání bytu si ošetřit v nájemní smlouvě. V té si můžete s nájemníkem dohodnout, jak se naloží s případnými úpravami v bytě. Ale k věci – jak je to tedy s tím malováním? Mnoho nájemníků to bere za samozřejmou věc. Jiní se ale na vybavení nájemního bytu a byt samotný dívají jako na něco cizího a mají pocit, že se jich malování netýká. Jak to tedy je?

Povinnosti nájemníka: Nájemník má na starosti běžnou údržbu bytu – k té malování patří

Vymalování si můžete klidně sjednat v nájemní smlouvě. Nejedná se o nic, co by nájemníka zkracovalo na právech, a tudíž to zákon umožňuje. Nájemník má na starosti běžnou údržbu bytuk té malování patří. De facto by měl byt malovat i během delší dobu trvajícího nájmu.

Samozřejmě povinnost vymalovat se odvíjí i od délky trvání nájemního vztahu. Čím déle nájemní vztah trvá, tím spíše platí povinnost vymalovat. Jiný případ nastává, pokud nájemník vymaluje byt na jinou barvu – v tom případě před svým vystěhováním a odchodem z bytu vymalovat musí.  

Pokuta za nevymalování – lze ji sjednat v nájemní smlouvě?

V nájemní smlouvě si můžete s nájemníkem sjednat i částku, kterou musí nájemník zaplatit, pokud byt nevymaluje. Ale pozor. Není to tak jednoduché. Tato částka musí být přiměřená. Pokud byste si sjednali částku, která výrazně překračuje náklady na vymalování, jednali byste proti zákonu a takové ujednání by bylo neplatné.

Předávací protokol nade vše!

Výmalba samozřejmě není tím jediným, co s nájemníkem při ukončení nájemního vztahu řešíte. Nájemník by měl odevzdat byt ve stavu, který odpovídá běžnému opotřebení. V porovnání stavu „před“ a „po“ vám pomůže důkladně vypracovaný předávací protokol – ideálně i s fotodokumentací. Nic nebrání ani pořízení videa. Díky detailnímu předávacímu protokolu můžete při ukončení nájemního vztahu požadovat po nájemníkovi náhradu případné škody anebo naopak – nájemník se může ohradit, že vybavení bytu již poškozené bylo.

Novorent umí v nájmech „chodit“ a předávání bytů je doslova naším „denním chlebem“. I proto máme v rukávu hned několik es a tipů. Pokud si chcete užívat pasivního příjmu z pronájmu zcela bez starostí, rádi s vámi probereme možnosti profesionální správy nájemního bytu. Obstaráme kompletní komunikaci s podnájemníkem a zařídíme, aby byl váš byt i po ukončení každého podnájemního vztahu jako ze škatulky!


Zajímá vás, jak na pronájem bytu? Stáhněte si naši příručku pro majitele na ebook.novorent.cz.

Nezávazná poptávka

Související témata

Pronájem na dálku — Jak spravovat nájemní byt ze zahraničí?

Život na cestách nebo pracovní příležitosti v zahraničí – to jsou dobrodružství, které mnozí z nás touží zažít. Ale co dělat s bytem, když se ocitnete stovky či tisíce…
Přečíst více

Zvýšení nájemného: 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc

Zvýšení nájemného? 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc! V každém podnikání se snažíme maximalizovat svůj zisk – podnikáme k tomu nejrůznější kroky, snažíme se…
Přečíst více

Garantovaný nájem v Novorentu: Jak funguje?

V Novorentu vám můžeme slíbit, že svůj nájem dostanete vždy ve smluvené výši a včas – a to i tehdy, když váš byt není obsazený, když podnájemník s platbou…
Přečíst více

Přepis energií při pronajímání – nechat na sebe nebo přepsat na nájemníka?

Přepis energií při pronajímání bytu – je výhodnější energie přepsat nebo si je nechat napsané na sebe? Vytvořili jsme přehledné srovnání.
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram