Pronájem na dálku — Jak spravovat nájemní byt ze zahraničí?

Život na cestách nebo pracovní příležitosti v zahraničí – to jsou dobrodružství, které mnozí z nás touží zažít. Ale co dělat s bytem, když se ocitnete stovky či tisíce kilometrů daleko? Nabízí se jedna možnost, která je velmi zajímavá zejména z ekonomického hlediska – pronájem na dálku. Z nevyužívané nemovitosti vytěžíte maximum a zároveň si budete moct užívat svůj stávající/nový životní styl s několika tisíci v kapse navíc. Jak to ale celé zvládnout, když nad bytem a nájemníky nebudete mít kontrolu? Zde jsou praktické tipy, jak zvládnout správu vaší nemovitosti bez zbytečného stresu i ze zahraničí.

Moderní technologie: Pokud už nájemníky máte a jde vám jen o to, jak s nimi být v kontaktu v průběhu trvání nájmu, využijte výhod moderních technologií. Existuje mnoho online platforem, které usnadňují sledování plateb, komunikaci s nájemníky a správu dokumentů. Nechte technologie pracovat pro vás. 

Například videohovory jsou skvělými nástroji pro řešení otázek, upozornění na opravy či sdílení důležitých informací. Smlouvy, návody k obsluze zařízení v bytě a další nezbytné dokumenty nahrajte do cloudu. Cloudové úložiště a digitální dokumentace vám umožní mít veškeré papírování online a snadno dostupné jak pro vás, tak pro nájemníky.

Síť šikovných řemeslníků: Ideálně ještě před odjezdem do zahraničí si vytvořte síť ověřených kontaktů pro opravy a nejrůznější nehody, které mohou během nájmu vyvstat. Kontakty na řemeslníky a techniky v ČR přijdou vhod a oceníte, že je máte připravené. Když bude třeba rychle řešit případnou opravu či havárii, ušetříte čas a starosti. Nezapomeňte na instalatéra, zámečníka, elektrikáře, truhláře ani malíře.

Pečlivá fotodokumentace: Vyfotit si detailně pronajímaný byt doporučujeme každému. Fotky, případně i video, by měly být součástí předávacího protokolu. Budete tak mít vždy při ruce důkazy o stavu bytu před pronájmem, což může být užitečné v případě sporů o tom, „co už rozbité bylo“ a co naopak ne.

Najděte si v místě pronájmu „svého člověka“ a dejte mu plnou moc

„Přítel na telefonu“: Pokud pronajímáte svůj nájemní byt v Praze a nebydlíte tam a ještě k tomu vás od naší metropole dělí stovky i tisíce kilometrů, vyplatí se mít kontaktní osobu, která v případě problému zasáhne a zastoupí vás. Váš „přítel na telefonu“ by měl být se svojí rolí kompletně seznámen. Ideálně mu poskytněte pro potřeby správy pronájmu i plnou moc. Pozor – její znění si nevymýšlejte podle toho, co vám přijde vhodné. O přesném znění plné moci se poraďte s právníkem. Jen tak budete mít jistotu, že pokrývá opravdu veškeré problémy, které by váš zástupce mohl řešit.

Pronájem na dálku může být kompletně bez starostí

Profesionální správa nájemních nemovitostí: Když se vám nechce otravovat kamarády a přišlo by vám trochu žinantní je prosit o řešení vytopeného bytu zatímco vy si užíváte nekonečné léto na Bali, nabízí se další možnost – oslovte odborníky. Spolehlivý správce nájemních bytů se stane vaším spojencem. Postará se o vše od výběru nájemníků po řešení oprav, pojistných událostí, daní a vyúčtování

Zvolte odborníka s dobrou reputací, který vám pravidelně poskytne zprávy o stavu bytu (například v Novorentu vždy přikládáme i podrobný fotoreport). Profesionální správa je výhodná především díky tomu, že jsou její služby komplexní a o pronájem se starají experti, kteří v otázce pronajímání umí chodit a živí se tím (ne kamarád, kterého máte sice rádi, ale pracuje na full-time v kanceláři). 

Pronájem na dálku rozhodně není problém. V dnešním propojeném světě je to dokonce snazší, než kdy dřív. Chce to ale najít tu správnou cestu, která bude vyhovovat právě vám. Zodpovězte si pár otázek, které vám pomohou:

  • Jaký je cíl pronájmu mé nemovitosti? (Příjem, investice, udržování majetku)
  • Jakým způsobem budu komunikovat s nájemníky na dálku?
  • Jsem dostatečně flexibilní pro řešení problémů a otázek týkajících se pronájmu na dálku? Budu na to mít v zahraničí čas?
  • Budu mít na místě svého pobytu stabilní připojení k internetu pro případné videohovory a řešení problémů v reálném čase?
  • Mám jasnou představu o tom, jak budu sledovat finanční tok a účetnictví spojené s nemovitostí?
  • Jsem ochoten/ochotna se vyrovnat s riziky spojenými s pronájmem na dálku, jako jsou nezaplacené nájemné nebo poškození nemovitosti?
  • Mám připravený plán, jak se postarat o nájemníky a být k dispozici v případě jejich otázek a potřeb?
  • Jsem připraven/a přizpůsobit se různým časovým pásmům a zvládat komunikaci napříč různými geografickými oblastmi?
  • Jsem si vědom/a, že úspěšná správa nemovitosti na dálku může vyžadovat časovou investici a dovednosti v řízení vzdálených procesů?

Máte v otázce pronájmu na dálku trochu víc jasno? Zvládnete to sami, s pomocí dobrého kamaráda či kamarádky, a nebo raději oslovíte profíky na správu nájmu, kteří vezmou vše kompletně na svá bedra? Pokud by poslední možnost byla pro vás ta pravá, neváhejte se ozvat našim specialistům z Novorentu.

Nezávazná poptávka

Související témata

Zvýšení nájemného: 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc

Zvýšení nájemného? 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc! V každém podnikání se snažíme maximalizovat svůj zisk – podnikáme k tomu nejrůznější kroky, snažíme se…
Přečíst více

Garantovaný nájem v Novorentu: Jak funguje?

V Novorentu vám můžeme slíbit, že svůj nájem dostanete vždy ve smluvené výši a včas – a to i tehdy, když váš byt není obsazený, když podnájemník s platbou…
Přečíst více

Přepis energií při pronajímání – nechat na sebe nebo přepsat na nájemníka?

Přepis energií při pronajímání bytu – je výhodnější energie přepsat nebo si je nechat napsané na sebe? Vytvořili jsme přehledné srovnání.
Přečíst více

Vývoj realitního trhu: Vyplatí se prodat, pronajmout nebo nakupovat?

Jaký je vývoj realitního trhu na jaře 2023? Vyplatí se prodat, pronajmout nebo nakupovat? To je, oč tu běží.
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram