Zájem o zařízené nájemní byty roste! Jak zařídit byt k pronájmu?

Když jsme se vás na našem Linkedinu na začátku března ptali, zda považujete za výhodnější pronajímat byt zařízený nebo nezařízený, na celé čáře vyhrály byty nezařízené. Zájem o zařízené byty ale roste a zvláště v Praze jsou v hledáčku všech, kteří dojíždí za prací. Proto se zaměříme nejen na to, jaké má výhody pronajímání zařízeného bytu, ale podíváme se i na konkrétní tipy, jak zařídit byt k pronájmu.

Pronajímat nezařízený byt má svoji logiku. Většinou tak nalákáte lidi, kteří hledají dlouhodobý pronájem a chtějí si byt zařídit podle svého. Také vyškrtnete z hledání nespolehlivé nájemníky, které migrují z bytu do bytu s jedním sbaleným kufrem a jejich první otázka na prohlídce je, „jestli se byt pronajímá se vším všudy tak, jak je“. Také se ale připravujete o zajímavou skupinu bonitních nájemníků, kteří hledají byt jako zázemí pro dojíždění za prací.

Zařízené byty v Praze vedou – důvodem je i to, že stěhování je v metropoli „mission impossible“

Zájem o zařízené byty bývá větší ve větších městech – Praha je toho zářným příkladem. Důvodů je několik, jedním z nich je stěhování. Zkoušeli jste někdy zastavit pražskou dopravu s velkým stěhovacím autem před činžákem? Nemožné. A pokud se vám to podaří, dostanete se pod palbu nadávek a stížností. Z toho důvodu není vhodné pronajímání zařízeného bytu zcela zatracovat. Minimálně velké kusy nábytku a velké spotřebiče (typicky pračku) vaši noví nájemníci mohou ocenit.

Zájem o zařízené byty roste – jak zařídit byt k pronájmu?

Mimochodem, to, že zájem o zařízené byty roste, potvrdil i průzkum, který provedla agentura Ipsos pro Creditas Real Estate mezi více než tisíci Čechy, kteří žijí v nájmu. Preference více či méně zařízeného bytu souvisí s věkem a vzděláním. O zařízené byty mají zájem mladší lidé (do 25 let) nebo lidé s vyšším vzděláním. Ani nás příliš nepřekvapilo, že zájem o zařízené byty je nejvyšší v Praze. 52 % nájemníků, kteří bydlí v Praze, preferuje právě zařízené nájemní bydlení.

Zařízený byt ale neznamená, že ho vybavíte od A do Z. Nechte trochu prostoru i pro nájemníky. Doplňky, dekorace, textilie a podobná „vylepšení“ nechte na nich. Místo toho se odpíchněte od základu a vybavte nájemní byt kuchyňskou linkou se spotřebiči, dostatkem úložných prostorů, postelí (pozor – ta není podmínkou, nájemníci si ji často rádi pořídí sami), jídelním stolem se židlemi a sedačkou. Toto vybavení bohatě postačí k tomu, aby si byt mohl říkat „zařízený“. Jsou to totiž právě ty kusy, které není zrovna med stěhovat. Podívejme se na základní pravidla, jak zařídit byt k pronájmu.

Při zařizování vsaďte na střídmé neutrální barvy a nadčasovost

Volte zařízení v neutrálních nadčasových barvách. Vás možná oslovila barva Viva Magenta, Pantone barva roku 2023, ale zamyslete se i nad tím, kolik potenciálních nájemníků z ní bude nadšeno stejně jako vy. Při zařizování interiéru bytu na pronájem se nenechte zlákat výraznými aktuálními trendy a vsaďte na střídmost – přírodní a neutrální odstíny jsou sázka na jistotu. Bílá, smetanová, béžová, šedá… Výrazný barevný doplněk, který rozbije neutrální dekor, si už váš nájemník jistě pořídí, pokud o něj bude stát.

Minimalistické interiéry působí uklizeněji a prostorněji

Minimalismus je král. I když u sebe doma hrdě vystavujete porcelán po prababičce, nebo si potrpíte na výstavku fotografií a obrazů, v bytě k pronájmu vsaďte na minimalismus. Proč? Minimalistické interiéry působí uklizeněji a prostorněji. I když váš byt zrovna nedisponuje užitnou plochou podobající se menšímu tanečnímu sálu, když ho zařídíte minimalisticky a světle, opticky ho zvětšíte.

Koupelnu a kuchyni nezařizujte tím nejlevnějším, co najdete

Kombinujte levné a drahé. Chápeme, že byt k pronájmu nechcete vybavit příliš luxusně. Zamyslete se ale i nad tím, jaký je u každého kusu nábytku poměr ceny a výkonu. U nábytku, který se hůře vyměňuje, investujte do lepšího, kvalitnějšího a odolnějšího. Typicky se jedná o zařízení kuchyně nebo koupelny. Mimochodem – právě tyto dva prvky zajímají každého nájemníka nejvíce a nejvíce jsou posuzovány už na fotkách v inzerci. Pokud zainvestujete a nepořídíte to úplně nejlevnější, budoucí nájemníci to ocení. Také je vyšší pravděpodobnost, že jim toto vybavení déle vydrží a vy ho využijete v bytě po několik let. Věci, které se dají snadno vyměnit, můžete pořídit levnější.

Čalouněný gauč a koberec si kupte domů – ne do bytu k pronájmu

Pozor na nevyčistitelné. Čalouněný gauč a křesla, koberec, čalouněná postel… to jsou všechno prvky, které už nikdy nemusíte vyčistit, pokud se na nich vyřádí ne příliš pořádný nájemník. Samozřejmě se s ním můžete bavit o náhradě škody, ale proč si zbytečně přidělávat starosti. Pořiďte do bytu vše, co jde snadno omýt. Takové zařízení působí i hygieničtěji a spíše potenciální nájemníky přiláká. Starý odřený čalouněný gauč, u kterého každého napadne otázka, kdo už na něm asi seděl, působí odrazujícím dojmem.

Samozřejmě pronájem zařízeného bytu má svá úskalí. Asi nejvíce se bojíte toho, že vám nájemníci vybavení zničí. Toto riziko však lze snadno eliminovat – a to předávacím protokolem. Nepovede se vám sice zamezit poškození vybavení, ale snáze se domůžete nápravy nebo náhrady. V předávacím protokolu specifikujte co nejpřesněji vybavení bytu – a ideálně ho doplňte i aktuálními fotografiemi (a klidně i videem – proč ne).

Stylově zařízené byty vypadají v inzerci lépe

Na druhou stranu – pronajímat zařízený byt má i své výhody. Jednak, jak už bylo výše řečeno, zájem o zařízené byty, zejména v Praze, roste, oslovíte zajímavou skupinu zájemců o nájemní bydlení (osoby dojíždějící za prací, cizince pracující v Praze na dobře placených manažerských pozicích aj.) a také zatraktivníte svůj byt v inzerci. Moderně a stylově zařízený nájemní byt vypadá v inzerci zkrátka lépe a každý se na něj rád přijde podívat. Je větší pravděpodobnost, že tak najdete svého vysněného nájemníka.

Pokud se vám nechce řešit dnes a denně starosti s nájemníky, obraťte se na Novorent. Staneme se vaším spolehlivým nájemníkem, který platí vždy včas, a najdeme spolehlivého podnájemníka. Garantujeme vám, že po skončení spolupráce byt dostanete ve stejném stavu, v jakém jste nám ho předávali. Navíc za vás obstaráme veškerou komunikaci s podnájemníkem, byt chodíme pravidelně kontrolovat a vyřídíme za vás i pojištění domácnosti, které považujeme při pronájmu za absolutní „must-have“. Chcete vědět víc? Neváhejte a volejte 213 214 214.

Nezávazná poptávka

Související témata

Pronájem na dálku — Jak spravovat nájemní byt ze zahraničí?

Život na cestách nebo pracovní příležitosti v zahraničí – to jsou dobrodružství, které mnozí z nás touží zažít. Ale co dělat s bytem, když se ocitnete stovky či tisíce…
Přečíst více

Zvýšení nájemného: 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc

Zvýšení nájemného? 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc! V každém podnikání se snažíme maximalizovat svůj zisk – podnikáme k tomu nejrůznější kroky, snažíme se…
Přečíst více

Garantovaný nájem v Novorentu: Jak funguje?

V Novorentu vám můžeme slíbit, že svůj nájem dostanete vždy ve smluvené výši a včas – a to i tehdy, když váš byt není obsazený, když podnájemník s platbou…
Přečíst více

Přepis energií při pronajímání – nechat na sebe nebo přepsat na nájemníka?

Přepis energií při pronajímání bytu – je výhodnější energie přepsat nebo si je nechat napsané na sebe? Vytvořili jsme přehledné srovnání.
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram