Pořídili jste si investiční byt. Vize je jasná, ale výše nájemného až tak ne. Zajistit si pasivní příjem po dobu pracovně aktivního života, a pak v případě potřeby byt prodat a užívat si finančního „polštáře“ na důchod. Když si ale kupujete a udržujete nemovitost, není to to samé, jako když chcete začít pravidelně jezdit na kole. Koupě bytu je investicí za milióny. Není přitom výjimkou ani to, že si lidé kupují investiční nemovitost na hypotéku. A to už je závazek. Takže stojíte před řadou otázek. Vyplatí se pronájem bytu? Nebo raději vyčkat, až bude trh příznivý a pak hned prodat a užít si zisk? A když pronajímat, tak za jakých podmínek? Jak moc je výše nájemného pro mě důležitá? Jak stanovit výši nájemného?
Pronájem má nepochybně mnoho výhod. Pokud vás aktuálně nepálí významný nedostatek finančních prostředků, vyplatí se byt si ponechat a pronajímat. Zvlášť za aktuální situace (přečtěte si náš článek Nájemní byty – inzercí ubývá, zájem roste! Čeká nás nájemní smršť?). Existuje mnoho lidí, kteří si z několika pronájmů vytvořili stabilní pasivní příjem, který dokáže obstojně suplovat či doplňovat
příjem ze zaměstnání. A to už se opravdu vyplatí. Je to pro vás atraktivní představa?
Nájem bytu ale není vždy procházkou růžovým sadem. Už teď vám pravděpodobně v hlavě vyvstává plno otázek a ty, co vás ještě nenapadly, vás překvapí/zaskočí v průběhu. Proto jsme si pro naše klienty i všechny, kteří o pronájmu svého bytu uvažují, připravili praktický e-book.
Mimo jiné v něm zodpovíme tyto otázky:
· Vyplatí se více byt prodat nebo pronajímat?
· Je výhodnější pronajímat byt zařízený nebo nezařízený?
· Jak stanovit výše nájemného?
· Můžete si určit, koho chcete za nájemce? Existují zákonné limity?
· Nájem na dobu určitou nebo neurčitou – který je výhodnější pro pronajímatele?
· Co by měla obsahovat nájemní smlouva?
· Jak připravit byt do inzerce?
· Jak prověřit zájemce o nájemní bydlení?
· Vyplatí se více energie přepsat nebo nepřepsat?
… a to zdaleka není vše. Náš e-book zodpoví všechny otázky, které vás při úvahách o pronájmu investičního bytu i posléze mohou napadnout. Zároveň vás seznámí se zajímavými informacemi z české legislativy, o kterých jste možná neměli ani tušení.
Věděli jste například, že občanský zákoník vysloveně umožňuje nájemci chovat domácí zvíře? Chov mu proto nemůžete zakázat. Existuje samozřejmě výjimka. Pokud by hrozilo, že by nájemce chovem ohrožoval váš majetek, nebo obtěžoval, omezoval či znepříjemňoval bydlení sousedům v domě, lze ho omezit. Pokud byste si ale zákaz běžného chovu domácích mazlíčků sjednali v nájemní smlouvě předem, je takové ustanovení od počátku neplatné. Zajímavé, že?
Náš e-book vás nenechá tápat. Pokud chcete vědět více, můžete si ho hned stáhnout.