Fond oprav nájemník: Kdo platí příspěvky do fondu oprav? Majitel bytu nebo nájemník?

Jak řeší fond oprav nájemník a majitel bytu? Kolem poplatků, které má platit nájemník a které naopak platit dle zákona nemá, má celá řada pronajímatelů tak trochu „hokej“. A protože se v této otázce neorientují ani nájemníci, dochází často k přešlapům.

Nájemník platí jen služby, ze kterých má okamžitý prospěch

V první řadě je třeba říct, že ideální je vše pěkně sepsat do nájemní smlouvy. Pak v tom budou mít obě strany jasno. Pokud ale k ujednání ve smlouvě nedojde, dostává se k řeči zákon. Dle platné české legislativy platí nájemník „nezbytné služby“. Mezi ty se řadí například dodávka vody, svoz komunálního odpadu, osvětlení, vytápění a úklid společných prostor v domě atd. Tedy všechny služby, ze kterých má nájemník prospěch – které spotřebovává. Co ale fond oprav?

Do fondu oprav přispívá každý z členů společenství vlastníků jednotek – tedy všichni majitelé bytů. Výše příspěvku se odvíjí od plochy bytu. Prostředky nastřádané ve fondu využívá SVJ například na opravy domu.

Nájemné bez příspěvku do fondu oprav vypadá lépe – co ale říká zákon?

Příspěvek do fondu oprav je takovou Achillovou patou valné části nájemních vztahů. Pronajímatel by se rád pochlubil tím, že pronajímá svůj byt za nízkou cenu, do smlouvy by si ale rád nechal napsat, že krom nájemného bude nájemník platit ještě za služby a bude přispívat do fondu oprav. To se samozřejmě dá pochopit. Když z nízkého nájemného zaplatí majitel bytu příspěvek do fondu oprav, už to pronajímání často až tak výnosný byznys není. Nájemníkovi se ale takové jednání nepozdává – zcela logicky. Jak to tedy je?

Fond oprav nájemník nemusí považovat za hrozbu, protože dle zákona nájemník příspěvek do fondu oprav platit nemá. Jak už bylo výše řečeno, nájemník hradí služby, ze kterých má okamžitý užitek. Je pravděpodobné, že za 10 let, až se bude z fondu oprav zateplovat fasáda, už nájemník v bytě bydlet nebude.

Fond oprav nelze zařadit do nájemníkem placených služeb

Možná vás napadne: „A co když si s nájemníkem do smlouvy vysloveně napíšeme, že bude v rámci služeb platit příspěvky do fondu oprav on?“ U nájemních vztahů se na nájemníka pohlíží jako na slabší stranu. Zákon ho tedy o něco víc chrání a extra si ohlídá, aby ho smluvená ujednání nezkracovala na právech. Pokud jako pronajímatel uvedete v nájemní smlouvě příspěvek do fondu oprav v položkách za služby, je toto ujednání neplatné.

S fondem oprav počítejte už při kalkulování nájemného

Doporučujeme proto s výší příspěvku do fondu oprav počítat už při stanovení výše nájemného. Je to po právu správně.

Pronajímáte byt a v právních otázkách „plavete“? Nejste si jistí, jestli děláte vše správně? Nechcete šidit nájemníka ani sebe, ale pronajímání nemovitosti není zrovna procházka růžovou zahradou – chápeme. Rádi se ale staneme vašimi průvodci. S Novorentem jde pronajímat investiční nemovitost zcela bez starostí.


Zajímá vás, jak na pronájem bytu? Stáhněte si naši příručku pro majitele na ebook.novorent.cz.

Nezávazná poptávka

Související témata

Přepis energií při pronajímání – nechat na sebe nebo přepsat na nájemníka?

Přepis energií při pronajímání bytu – je výhodnější energie přepsat nebo si je nechat napsané na sebe? Vytvořili jsme přehledné srovnání.
Přečíst více

Situace na realitním trhu: Vyplatí se prodat, pronajmout nebo nakupovat?

Jaká je situace na realitním trhu na jaře 2023? Jak to vypadá s prodeji a s nájmy? Zlevňují hypotéky? Jaká je průměrná výše nájemného? Čtěte.
Přečíst více

Trvalé bydliště v nájemním bytě - práva a povinnosti nájemníka a majitele bytu

Trvalé bydliště v nájemním bytě – nájemníci si ho chtějí nahlásit, majitelé se na to příliš netváří. Jaká jsou vaše práva a povinnosti? Na co…
Přečíst více

Zájem o zařízené nájemní byty roste! Jak zařídit byt k pronájmu?

O zařízené byty k pronájmu je zájem. Zvláště v Praze je vyhledávají lidé, kteří dojíždí za prací. Jak nejlépe zařídit nájemní byt? Přečtěte si naše…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram