Jak řeší fond oprav nájemník a majitel bytu? Kolem poplatků, které má platit nájemník a které naopak platit dle zákona nemá, má celá řada pronajímatelů tak trochu „hokej“. A protože se v této otázce neorientují ani nájemníci, dochází často k přešlapům.
V první řadě je třeba říct, že ideální je vše pěkně sepsat do nájemní smlouvy. Pak v tom budou mít obě strany jasno. Pokud ale k ujednání ve smlouvě nedojde, dostává se k řeči zákon. Dle platné české legislativy platí nájemník „nezbytné služby“. Mezi ty se řadí například dodávka vody, svoz komunálního odpadu, osvětlení, vytápění a úklid společných prostor v domě atd. Tedy všechny služby, ze kterých má nájemník prospěch – které spotřebovává. Co ale fond oprav?
Do fondu oprav přispívá každý z členů společenství vlastníků jednotek – tedy všichni majitelé bytů. Výše příspěvku se odvíjí od plochy bytu. Prostředky nastřádané ve fondu využívá SVJ například na opravy domu.
Příspěvek do fondu oprav je takovou Achillovou patou valné části nájemních vztahů. Pronajímatel by se rád pochlubil tím, že pronajímá svůj byt za nízkou cenu, do smlouvy by si ale rád nechal napsat, že krom nájemného bude nájemník platit ještě za služby a bude přispívat do fondu oprav. To se samozřejmě dá pochopit. Když z nízkého nájemného zaplatí majitel bytu příspěvek do fondu oprav, už to pronajímání často až tak výnosný byznys není. Nájemníkovi se ale takové jednání nepozdává – zcela logicky. Jak to tedy je?
Fond oprav nájemník nemusí považovat za hrozbu, protože dle zákona nájemník příspěvek do fondu oprav platit nemá. Jak už bylo výše řečeno, nájemník hradí služby, ze kterých má okamžitý užitek. Je pravděpodobné, že za 10 let, až se bude z fondu oprav zateplovat fasáda, už nájemník v bytě bydlet nebude.
Možná vás napadne: „A co když si s nájemníkem do smlouvy vysloveně napíšeme, že bude v rámci služeb platit příspěvky do fondu oprav on?“ U nájemních vztahů se na nájemníka pohlíží jako na slabší stranu. Zákon ho tedy o něco víc chrání a extra si ohlídá, aby ho smluvená ujednání nezkracovala na právech. Pokud jako pronajímatel uvedete v nájemní smlouvě příspěvek do fondu oprav v položkách za služby, je toto ujednání neplatné.
Doporučujeme proto s výší příspěvku do fondu oprav počítat už při stanovení výše nájemného. Je to po právu správně.
Pronajímáte byt a v právních otázkách „plavete“? Nejste si jistí, jestli děláte vše správně? Nechcete šidit nájemníka ani sebe, ale pronajímání nemovitosti není zrovna procházka růžovou zahradou – chápeme. Rádi se ale staneme vašimi průvodci. S Novorentem jde pronajímat investiční nemovitost zcela bez starostí.
Zajímá vás, jak na pronájem bytu? Stáhněte si naši příručku pro majitele na ebook.novorent.cz.