Fond oprav nájemník: Kdo platí příspěvky do fondu oprav? Majitel bytu nebo nájemník?

Jak řeší fond oprav nájemník a majitel bytu? Kolem poplatků, které má platit nájemník a které naopak platit dle zákona nemá, má celá řada pronajímatelů tak trochu „hokej“. A protože se v této otázce neorientují ani nájemníci, dochází často k přešlapům.

Nájemník platí jen služby, ze kterých má okamžitý prospěch

V první řadě je třeba říct, že ideální je vše pěkně sepsat do nájemní smlouvy. Pak v tom budou mít obě strany jasno. Pokud ale k ujednání ve smlouvě nedojde, dostává se k řeči zákon. Dle platné české legislativy platí nájemník „nezbytné služby“. Mezi ty se řadí například dodávka vody, svoz komunálního odpadu, osvětlení, vytápění a úklid společných prostor v domě atd. Tedy všechny služby, ze kterých má nájemník prospěch – které spotřebovává. Co ale fond oprav?

Do fondu oprav přispívá každý z členů společenství vlastníků jednotek – tedy všichni majitelé bytů. Výše příspěvku se odvíjí od plochy bytu. Prostředky nastřádané ve fondu využívá SVJ například na opravy domu.

Nájemné bez příspěvku do fondu oprav vypadá lépe – co ale říká zákon?

Příspěvek do fondu oprav je takovou Achillovou patou valné části nájemních vztahů. Pronajímatel by se rád pochlubil tím, že pronajímá svůj byt za nízkou cenu, do smlouvy by si ale rád nechal napsat, že krom nájemného bude nájemník platit ještě za služby a bude přispívat do fondu oprav. To se samozřejmě dá pochopit. Když z nízkého nájemného zaplatí majitel bytu příspěvek do fondu oprav, už to pronajímání často až tak výnosný byznys není. Nájemníkovi se ale takové jednání nepozdává – zcela logicky. Jak to tedy je?

Fond oprav nájemník nemusí považovat za hrozbu, protože dle zákona nájemník příspěvek do fondu oprav platit nemá. Jak už bylo výše řečeno, nájemník hradí služby, ze kterých má okamžitý užitek. Je pravděpodobné, že za 10 let, až se bude z fondu oprav zateplovat fasáda, už nájemník v bytě bydlet nebude.

Fond oprav nelze zařadit do nájemníkem placených služeb

Možná vás napadne: „A co když si s nájemníkem do smlouvy vysloveně napíšeme, že bude v rámci služeb platit příspěvky do fondu oprav on?“ U nájemních vztahů se na nájemníka pohlíží jako na slabší stranu. Zákon ho tedy o něco víc chrání a extra si ohlídá, aby ho smluvená ujednání nezkracovala na právech. Pokud jako pronajímatel uvedete v nájemní smlouvě příspěvek do fondu oprav v položkách za služby, je toto ujednání neplatné.

S fondem oprav počítejte už při kalkulování nájemného

Doporučujeme proto s výší příspěvku do fondu oprav počítat už při stanovení výše nájemného. Je to po právu správně.

Pronajímáte byt a v právních otázkách „plavete“? Nejste si jistí, jestli děláte vše správně? Nechcete šidit nájemníka ani sebe, ale pronajímání nemovitosti není zrovna procházka růžovou zahradou – chápeme. Rádi se ale staneme vašimi průvodci. S Novorentem jde pronajímat investiční nemovitost zcela bez starostí.


Zajímá vás, jak na pronájem bytu? Stáhněte si naši příručku pro majitele na ebook.novorent.cz.

Nezávazná poptávka

Související témata

Povinnosti nájemníka: Musí po sobě vymalovat?

Jaké jsou povinnosti nájemníka při předání bytu? Musí vymalovat? Lze si tuto povinnost sjednat v nájemní smlouvě a co pokuta za nevymalování?
Přečíst více

Dokonalý nájemník No.1 – kde hledat zájemce z říše snů?

Dokonalý nájemník existuje. Jen je třeba ho hledat. Prověřit si zájemce v registrech i na internetu. A nebo svěřit byt Novorentu. Platí vždycky včas.
Přečíst více

Výše nájemného: Jak ji stanovit? Náš e-book vás provede pronájmem od A do Z

Vyplatí se více prodej nebo nájem bytu? Výše nájemného: Jak ji stanovit? Náš e-book vás pronájmem provede od A do Z. Stáhněte si ho a…
Přečíst více

Hledáte nájemní byt? 10 otázek, na které se na prohlídce zeptejte

Hledáte nájemní byt? 10 otázek, na které se na prohlídce zeptejte
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram