Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Vlastníte-li byt k pronájmu a zvažujete pronajímáni nemovitosti. Možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní ose nebo raději oslovit realitní kancelář. Motivace je v obou případech celkem jasná – od první možnosti očekáváte finanční úspory, od druhé ty časové. V této sérii článků vám přinášíme několik tipů, na co si dát pozor, kdybyste se rozhodovali pro některou z nich. Nezapomínejte však, že je tu vždy i třetí možnost.

Pronajímání nemovistosti ‘na vlastní triko’

Výběr důvěryhodného nájemníka

Pokud se vám podaří sehnat spolehlivého nájemníka, který platí nájem včas a je ohleduplný jak k sousedům, tak k vašemu bytu, může být i takový pronájem prakticky bez starostí (pomineme-li nutnou administrativu).

Pokud ale narazíte na neplatiče, který se navíc o byt ani nestará a spíš jej devastuje, čekají vás docela krušné chvíle. Než se vám podaří takového nájemce vystěhovat (což může trvat měsíce), nejen, že přicházíte o zisk, ale také musíte často vynaložit další finance – např. na placení energií, aby od nich váš by neodstřihli.

Na co se tedy při pronajímaní nemovitosti zaměřit, abyste takové situaci předešli?

  • Ověřte si zájemce v registru dlužníků
  • Pobavte se s nimi o jejich práci i sociální situaci
  • Prohlédněte si jejich profily na sociálních sítích (Facebook, Linkedin, Instagram…)
  • Pokud se nejedná o zájemcovo první bydlení mimo domov rodičů, řekněte si o reference od předchozích pronajímatelů
  • Ve facebookových skupinách zaměřených na hledání pronájmů a spolubydlení si vyhledejte zájemcovo jméno – nájemci i pronajímatelé často před problémovými lidmi varují

Sepsání nájemní smlouvy

Nájemní smlouva je velmi důležitý dokument, který chrání vás i nájemníka. S bezproblémovým nájemníkem na její možné nedostatky nemusíte nikdy přijít, horší je to ovšem v případě neplatičů a nájemníků, kteří byt zanedbávají a ničí. Proto není radno její přípravu podceňovat a ideálně smlouvu nechat vypracovat právníkem. Pronajímání nemovitosti

Jestliže se ale přeci jen chcete do jejího vypracování pustit sami, na našem blogu jsme zveřejnili článek o tom, co by ve smlouvě rozhodně nemělo chybět a co do ní naopak neuvádět. Najdete jej na tomto odkazu.

Zde alespoň ve zkratce shrneme, které náležitosti by měly být ve smlouvě vždy uvedeny:

  • vaše i nájemcovy identifikační údaje
  • doba, na kterou se pronájem sjednává
  • výše nájemného a poplatků souvisejících s provozem bytu včetně data jejich splatnosti
  • informace o vratné kauci a výpis toho, co si nájemce smí a nesmí ve vašem bytě dovolit
  • podpisy, datum a místo, kde byla smlouva sjednaná

Přepis energií

Mezi ty složitější formality pronajímaní nemovitosti, které se pojí s předáním bytu nájemci, patří přepis energií. Zde máte prakticky dvě možnosti – buď zůstanou energie napsány na vás coby majitele a nájemce vám bude posílat měsíční nájem navýšený o zálohy za energie (jejich výše musí být uvedena v nájemní smlouvě), nebo energie přepíšete na nájemce.

V prvním případě si ušetříte spoustu starostí. Nezapomeňte však, že budete mít povinnost alespoň jednou ročně nájemníka informovat o případném přeplatku či nedoplatku a tento s nájemcem vyrovnat. Základem je tedy správně napsaná smlouva, ve které je zvlášť stanovena výše nájmu a výše záloh.

Druhá možnost s sebou nese jistá rizika. Jakmile se totiž energie přepíšou na nájemce, ten si dodavatele vybírá sám, a sám s ním také uzavírá smlouvu. Od této chvíle nemáte vy věc vůbec pod kontrolou a pokud nájemce energie neplatí, může váš byt dodavatel od energií odstřihnout, a to zcela bez vašeho vědomí.

Proto je doporučeno při pronajímaní nemovitosti do nájemní smlouvy připsat ustanovení, že je za případné odpojení měřidel a jejich znovunapojení odpovědný ten, kdo toto odpojení zapříčinil. Znovunapojení budete sice muset stále řešit vy jako majitel, snáz se vám však budou od nájemce vymáhat vynaložené náklady.

Předávací protokol

Předávací protokol při pronajímaní nemovitosti není nijak povinný, my jej však doporučujeme připravit. Díky němu se tak v budoucnu vyhnete sporům při vymáhání vratné kauce nájemníkem.

Do protokolu se zapisuje stav bytu při předání – tedy soupis nábytku a elektroniky, přehled závad a stav měřidel. Dokument tak může případně posloužit i jako důkaz o vlastnictví a stavu zmíněného majetku.


Pokud si na vše zmíněné dáte pozor, neměli by vás s pronajímání čekat žádné velké starosti. Pokud byste ale i tyto povinnosti raději přenechali na někom jiném, můžete váš byt svěřit například Novorentu.

Zajímá vás, jak na pronájem bytu? Stáhněte si naši příručku pro majitele na ebook.novorent.cz.

Nezávazná poptávka

Související témata

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více

Prodat nebo pronajmout nemovitost?

Prodat nebo pronajmout nemovitost? To je oč tu běží. V rozhodovacím procesu samozřejmě hraje roli i typ a lokalita konkrétní nemovitosti.
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram