Vlastníte-li byt k pronájmu a zvažujete pronajímáni nemovitosti. Možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní ose nebo raději oslovit realitní kancelář. Motivace je v obou případech celkem jasná – od první možnosti očekáváte finanční úspory, od druhé ty časové. V této sérii článků vám přinášíme několik tipů, na co si dát pozor, kdybyste se rozhodovali pro některou z nich. Nezapomínejte však, že je tu vždy i třetí možnost.
Pokud se vám podaří sehnat spolehlivého nájemníka, který platí nájem včas a je ohleduplný jak k sousedům, tak k vašemu bytu, může být i takový pronájem prakticky bez starostí (pomineme-li nutnou administrativu).
Pokud ale narazíte na neplatiče, který se navíc o byt ani nestará a spíš jej devastuje, čekají vás docela krušné chvíle. Než se vám podaří takového nájemce vystěhovat (což může trvat měsíce), nejen, že přicházíte o zisk, ale také musíte často vynaložit další finance – např. na placení energií, aby od nich váš by neodstřihli.
Na co se tedy při pronajímaní nemovitosti zaměřit, abyste takové situaci předešli?
Nájemní smlouva je velmi důležitý dokument, který chrání vás i nájemníka. S bezproblémovým nájemníkem na její možné nedostatky nemusíte nikdy přijít, horší je to ovšem v případě neplatičů a nájemníků, kteří byt zanedbávají a ničí. Proto není radno její přípravu podceňovat a ideálně smlouvu nechat vypracovat právníkem. Pronajímání nemovitosti
Jestliže se ale přeci jen chcete do jejího vypracování pustit sami, na našem blogu jsme zveřejnili článek o tom, co by ve smlouvě rozhodně nemělo chybět a co do ní naopak neuvádět. Najdete jej na tomto odkazu.
Zde alespoň ve zkratce shrneme, které náležitosti by měly být ve smlouvě vždy uvedeny:
Mezi ty složitější formality pronajímaní nemovitosti, které se pojí s předáním bytu nájemci, patří přepis energií. Zde máte prakticky dvě možnosti – buď zůstanou energie napsány na vás coby majitele a nájemce vám bude posílat měsíční nájem navýšený o zálohy za energie (jejich výše musí být uvedena v nájemní smlouvě), nebo energie přepíšete na nájemce.
V prvním případě si ušetříte spoustu starostí. Nezapomeňte však, že budete mít povinnost alespoň jednou ročně nájemníka informovat o případném přeplatku či nedoplatku a tento s nájemcem vyrovnat. Základem je tedy správně napsaná smlouva, ve které je zvlášť stanovena výše nájmu a výše záloh.
Druhá možnost s sebou nese jistá rizika. Jakmile se totiž energie přepíšou na nájemce, ten si dodavatele vybírá sám, a sám s ním také uzavírá smlouvu. Od této chvíle nemáte vy věc vůbec pod kontrolou a pokud nájemce energie neplatí, může váš byt dodavatel od energií odstřihnout, a to zcela bez vašeho vědomí.
Proto je doporučeno při pronajímaní nemovitosti do nájemní smlouvy připsat ustanovení, že je za případné odpojení měřidel a jejich znovunapojení odpovědný ten, kdo toto odpojení zapříčinil. Znovunapojení budete sice muset stále řešit vy jako majitel, snáz se vám však budou od nájemce vymáhat vynaložené náklady.
Předávací protokol při pronajímaní nemovitosti není nijak povinný, my jej však doporučujeme připravit. Díky němu se tak v budoucnu vyhnete sporům při vymáhání vratné kauce nájemníkem.
Do protokolu se zapisuje stav bytu při předání – tedy soupis nábytku a elektroniky, přehled závad a stav měřidel. Dokument tak může případně posloužit i jako důkaz o vlastnictví a stavu zmíněného majetku.
Pokud si na vše zmíněné dáte pozor, neměli by vás s pronajímání čekat žádné velké starosti. Pokud byste ale i tyto povinnosti raději přenechali na někom jiném, můžete váš byt svěřit například Novorentu.
Zajímá vás, jak na pronájem bytu? Stáhněte si naši příručku pro majitele na ebook.novorent.cz.