Trh nemovitostí – změny

Už skoro měsíc a půl jedeme na vlně nejistoty. Naučili jsme se nosit roušky, vyhýbáme se tramvajím a nakupujeme u rozvážkových služeb. Jaký je ale dopad současné situace na svět nemovitostí? Čím krize investory ohrožuje a čím by naopak mohla být přínosná? Pojďme se podívat na trh nemovitostí. Pěkně stručně a jasně.

Trh s krátkodobými pronájmy zkolaboval.

Ano, už jsme o tom psali (článek najdete TADY). Díky uzavření hranic se zastavil příliv turistů a všechny ty pěkné byty v centru Prahy i dalších měst zejí prázdnotou. A na zlepšení situace si asi ještě nějakou chvíli počkáme.

Trh s dlouhodobými pronájmy praská ve švech.

Každá akce vyvolá reakci, takže následkem kolapsu trhu s krátkodobými pronájmy se začal nasycovat ten s dlouhodobými. Nájemníkovo srdce plesá, investorovo už o malinko méně. Nájemníci teď mají jedinečnou šanci užít si pár krásných měsíců v relativně levném bydlení s výhledem na Karlův most, po otevření hranic a opětovném rozproudění turismu je ale čeká rychlé stěhování.

Odložte si splátky až na půl roku.

Pokud jste pořídili nemovitost s pomocí hypotečního úvěru, ale teď vám nevydělává, nemusíte hned volat svému makléři a vyjednávat co nejrychlejší prodej. U své banky můžete požádat až o šestiměsíční odložení splátek.

Přišel váš nájemník následkem krize o práci?

Tady se dostáváme k dalšímu velmi diskutovanému bodu. Sněmovna opětovně schválila návrh zákona, podle kterého vám takto postižený nájemník nemusí do konce července platit nájemné a vy mu nemůžete vypovědět smlouvu. Dlužné nájemné by ale měl uhradit do konce letošního roku.

Prodávejte, než klesnou ceny!

Ano, i tato obava zmítá realitním trhem. A pravděpodobně oprávněně, odborníci odhadují, že v následujících měsících ceny spadnou alespoň o 10 %. Což zcela přirozeně vyvolává rychlejší jednání těch, kteří by rádi prodali.  Naopak ti, kteří by chtěli koupit, asi ještě chvíli vyčkají na pokles cen. A to není zdaleka jediný důvod k vyčkávání. Mimochodem, riziku poklesu cen na trhu jsme se už v jednom z předcházejících článků věnovali.

Daň bude, nebo nebude?

No, pěkně popořádku. Už od března visí ve vzduchu příslib zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ale pořád tak nějak nevíme, jak by to vlastně bylo. Takže jediné, co to zatím přineslo, je zastavení realitního trhu, kdy kupující vyčkávají. A během toho se vedou debaty o tom, zda bude zrušení daně platit zpětně, a pokud ano, tak jestli od března, nebo od ledna. Nebo snad od prosince? Ale aby to všechno nebylo jen růžové, výměnou za daň z nabytí nemovitosti bychom měli přijít o možnost odečíst si z daní úroky z hypotéky.

Klesnou hypotéky na historické minimum?

ČNB již v březnu snížila sazby a rozvolnila podmínky pro poskytování hypoték. Zdálo by se tedy, že přichází ideální doba na půjčku. Banky ale musí v současné situaci počítat s vyšší mírou rizika a tak sazby zatím drží. Na hypoteční žně si tedy budeme muset ještě chvíli počkat. Pokud vůbec nastanou, protože na mnoho domácností dolehnou obavy z finanční nejistoty a do milionového zadlužení se tolik nepohrnou.

Jde vám z toho hlava kolem?

Tak to nechte na nás. Váš byt si pronajmeme dlouhodobě a obsadíme ho prověřeným podnájemníkem. A nebojte se, většinu jednání zvládneme online. Nechte si nezávazně spočítat, kolik vám váš byt může vydělávat.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram