Několik posledních týdnů se skoro celý svět otáčí pomaleji kvůli novému typu koronaviru způsobujícímu onemocnění COVID-19. Ukazuje se, že koronaviru krom lidských obětí rychle podléhá i ekonomika. Výjimkou samozřejmě není ani trh s krátkodobými pronájmy, které slouží nejčastěji k ubytování zahraničních turistů. S ohledem na to, že díky vyhlášení nouzového stavu a uzavření hranic dočasně zkolaboval cestovní ruch v celé zemi, tyto byty si na své další návštěvníky patrně nějaký ten pátek počkají. Navíc lze očekávat, že i když se některá bezpečnostní opatření pomalu začnou uvolňovat, davu turistů v Praze pod orlojem se pravděpodobně hned tak nedočkáme. A čeští turisté při svých výletech po krásách naší země nejspíš nevytíží ani zlomek kapacity těchto ubytování.
Majitelé tohoto typu investičních bytů teď stojí před nelehkým rozhodnutím. Jaké mají možnosti?
Lepší vrabec v hrsti.
Mnoho z nich už se v tuto chvíli přiklonilo k možnosti nabídnout svůj byt (alespoň na nějaký čas) k dlouhodobému pronájmu. Někteří se sice dočkají nižšího výnosu, než na jaký byli zvyklí, ale dostanou jistotu pravidelného nájmu a navíc jim zpravidla výrazně klesnou režijní náklady (dlouhodobému nájemníkovi nemusíte zajišťovat úklid, ručníky, platit Netflix apod.). Vždycky záleží na typu bytu a lokalitě, někteří majitelé budou naopak příjemně překvapení, že výnos z dlouhodobého pronájmu není zase o tolik nižší než z toho krátkodobého.
Kolik vám za váš byt měsíčně nabídneme my si můžete nechat nezávazně spočítat na následujícím odkazu.
[button url=”https://www.novorent.cz/poptavka/”]Kolik mi může vydělávat můj byt?[/button]
Stejně tak se někteří snaží vydat cestou střednědobých nájmů, za které se obecně považují nájmy trvající 1 až 12 měsíců. Což se na první pohled může zdát v aktuální situaci jako ideální řešení, bohužel po tomto typu bydlení je o něco nižší poptávka (zejména teď, když do měst nepřijíždějí lidé za prací a za studiem).
Trpělivost růže přináší.
Kdo si to může dovolit, bude možná ještě chvíli vyčkávat, jak se všechno bude dál vyvíjet, protože situace se mění ze dne na den a spoustu věcí jsou pouze domněnky. Prakticky od vyhlášení nouzového stavu se navíc mluví o odkladu hypoték, což by mohlo získat čas i těm, kteří investiční byt pořídili s pomocí hypotéky. Nicméně i s odkladem, který by měl být možný na období tří až šesti měsíců, se nevyhnete placení pravidelných poplatků souvisejících s provozem bytu. A je otázkou, zda je šest měsíců dost, aby se trh krátkodobých pronájmů znovu rozběhl.
Prodej plný otazníků.
A nejdefinitivnější řešení na konec. Samozřejmě je tady i možnost byt prodat a nemuset tyto otázky dál řešit. Ale kdy? Raději rychle teď hned, když se všude mluví o tom, že ceny nemovitostí budou klesat? To nejspíš není špatný nápad, ale počítejte s tím, že můžete narazit hned na několik úskalí. Kvůli omezení volného pohybu se většina zájemců o koupi nemovitosti snaží prohlídky odkládat na „lepší časy“, moc tomu nenahrává ani ten příslib poklesu cen, který už je ve vzduchu. Stejně tak si díky aktuálním dopadům bezpečnostních opatření na rodinné rozpočty někteří dvakrát rozmyslí, zda je potřeba nemovitost vlastnit. A v neposlední řadě budou kupci vyčkávat i na to, jak to nakonec dopadne s daní z nemovitosti.
Myslíte, že dlouhodobější nájem pro vás teď bude to správné řešení? Nechte si od nás nezávazně spočítat, kolik vám váš byt může vydělávat úplně bez starostí.