Kalkulace nájmu

Největší rizika investičních nemovitostí – 1. část

  • 14.1.2020
  • NOVORENT
  • #Investice
  • #nájemní byt
  • #nájemník
  • #prověřování

Přestože většina investorů považuje nákup nemovitostí za jednu z nejbezpečnějších forem investic, i tak to sebou nese jistá rizika. V této souvislosti se nejčastěji mluví o třech hlavních strašácích. Jedná se o možný pokles cen na realitním trhu, o nezaplacení nebo dočasný výpadek nájmu a o případnou devastaci majetku nájemníkem. Pojďme si postupně rozebrat všechny tři, začneme prvním z nich.

Když padají ceny.

Ano, realitní trh se vyvíjí. Někdy jsou ceny níž (taky na ty časy nostalgicky vzpomínáte?), někdy zase strmě letí vzhůru. Kdo se v oblasti nemovitostí pohybuje už nějaký ten pátek, určitě si vzpomene, jak do roku 2008 ceny stoupaly a pak začaly klesat. Nebo jak kolem roku 2013 bylo možné koupit dům v Praze za částku, za kterou dnes pořídíte dvoupokojový byt. A nemusíte být zrovna realitní dinosaurus, abyste si vzpomněli, že se ta křivka několik let zase sebevědomě dere směrem ke hvězdám.

Z toho vyplývá, že ten, kdo nakoupil nemovitosti v roce 2008 a z nějakého důvodu musel prodat v roce 2013, ten pravděpodobně na investování do realit nevzpomíná zrovna s láskou. Na druhou stranu, pokud se nakonec rozhodl neprodat a vydržel do roku 2019, jistě si mne ruce. My v současné chvíli můžeme jenom spekulovat, jak se bude trh s nemovitostmi dál vyvíjet. Odborníci mluví o několikaletých ekonomických cyklech. Optimisté z řad těch, kteří již investovali, očekávají, že se ceny ještě vyšroubují. Naopak optimisté, kteří ještě nenakoupili, ti očekávají, že ceny zase malinko spadnou. ČNB se snaží regulovat čerpání hypoték, ale zatím se zdá, že trhu je to vcelku jedno.

Na prodej nebo na pronájem?

Každopádně, tohle riziko nejvíc pálí investory, kteří zamýšlejí koupit a se ziskem prodat. My se naopak zaměřujeme na správu nemovitostí, které slouží k dlouhodobým pronájmům. A díky tomu nás zajímá nejenom prodejní trh, ale hlavně ten nájemní. A právě díky neustále rostoucím prodejním cenám a regulacím ze strany ČNB zcela logicky roste poptávka po nájemním bydlení. Bytů je málo, jsou drahé, a není ani úplně jednoduché získat hypotéku. Navíc stále přibývá lidí, kterým jejich životní styl neumožňuje vázat se na jednu konkrétní lokalitu. Lidé se stěhují za prací, za studiem, sbírají zkušenosti v zahraničí. Když navíc vezmeme v potaz, že i když například v našem hlavním městě žije v nájmu zhruba třetina obyvatel, oproti západním metropolím je to pořád ještě poměrně malé číslo. Lze tedy předpokládat, že množství lidí žijících v nájmu ve velkých městech dále poroste.

Sázka na lokalitu a dispozici = sázka na jistotu.

Minimalizovat riziko poklesu hodnoty vaší investiční nemovitosti můžete už při jejím výběru. Největší potenciál mají nájemní byty ve větších městech. Vsaďte na atraktivní lokalitu, dobrou dopravní dostupnost a perfektní občanskou vybavenost. Když bude navíc ve městě vysoká škola, máte prakticky vyhráno. I kdyby se začala poptávka po nájemním bydlení mírně ochlazovat, dobře situovaných bytů by se to nemělo dotknout. Co se týče dispozice, pokud nemusíte z nějakého důvodu pořizovat velký byt, držte se raději těch menších. Jednak je u nich nejzajímavější výnos na metr čtvereční a navíc je preferuje přesně ta část populace, pro kterou je zajímavé nájemní bydlení. Z investičního pohledu lze za ideální tedy považovat dispozice 1kk-2kk.

Nejste v tom sami.

Chystáte se koupit investiční byt a nejste si jistí, jestli jste vybrali správně? Nebo už takový vlastníte a nevíte, jestli má potenciál k pronajímání? Nebojte se, rádi vám podáme pomocnou ruku a pomůžeme minimalizovat zmíněná rizika.  Nezávazně a zdarma vám ověříme, za kolik jsme schopni váš byt pronajmout, stačí vyplnit krátký formulář.

Ano, chci vědět kolik mi může vydělávat můj byt.