Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat? Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v meziročním srovnání za srpen dokonce překonala 4 %. Co to znamená? Úplně zjednodušeně – vaše uspořené peníze ztrácí pomalu svou hodnotu. Pokud máte úspory tradičně schované pod matrací (pro běžný účet v bance platí to samé), každoročně vám jejich reálná hodnota o pár procent klesá. A ekonomové se tváří, že bude hůř.  

Meziroční inflace roste, co s tím? Investujte 
Srdce českého investora je zpravidla konzervativní a do nějakých divokých investičních akcí se moc pouštět nechce (výjimky samozřejmě existují), zaměříme se tedy právě na ty konzervativnější a léty prověřené možnosti.

Meziroční inflace roste, co nejhoršího s úsporami můžete provést? 
Utratit je ne, vážně, můžete je prostě nechat ležet doma (pod matrací, v sejfu, ve špatném hrníčku… to máte fuk) a jejich hodnota vám bude pomaličku polehoučku klesat. Další, vlastně stejně špatnou volbou, je uložit je na běžném účtu.
Pak existují možnosti, které můžeme familiárně zařadit do kategorie „not great, not terrible“. Patří sem některé spořicí a investiční produkty, které sice generují výnos, nicméně ten nedosahuje většinou ani výše inflace (jedná se třeba o spořicí účty u vaší banky, stavební spoření, u kterého lze výhodnost diskutovat pouze při splnění specifických podmínek spoření, a další).

Není cihla jako cihla 
Z výše uvedeného logicky vyplývá, že pokud chceme svoje těžce ušetřené peníze ochránit před inflací (a v ideálním případě ještě trochu zhodnotit), musíme investovat. My Češi jsme poměrně konzervativní národ a preferujeme investice, na které si můžeme sáhnout. Zde se tedy nabízí zejména komodity, z těch je dlouhodobě nejpopulárnější zlato (a ruku na srdce, jeho hodnota roste už několik tisíc let, lze tedy předpokládat, že to nějaký ten pátek ještě vydrží) a pak samozřejmě nemovitosti.
Zde má investice chtivý člověk v zásadě dvě možnosti – koupit nemovitost a stát se jejím výlučným vlastníkem, nebo investovat prostřednictvím nějakého fondu, který se právě investicemi do nemovitostí zabývá. Výhodou prvního je právě to výlučné vlastnictví, výhodou druhého je pak mnohem nižší počáteční investice (v některých fondech můžete investovat již od 500 Kč).
I když se výše zmíněné investiční fondy těší stále větší oblibě, pro tuto chvíli miss popularity pořád vyhrává léty ověřený nákup celé nemovitosti. A v rámci této kategorie se nejčastěji jedná o nákup bytu na pronájem. Jde totiž o investici snadno pochopitelnou, v případě nouze jednoduše obchodovatelnou, a protože lidi budou potřebovat bydlet vždycky, existuje poměrně velká pravděpodobnost, že se vám ji podaří po většinu času držet pronajatou.

Růžové brýle stranou, prosím 
Aby to nebylo celé zahalené v růžovém oparu, je potřeba si připomenout, že ani taková investice není bez rizika. Ta nejběžnější jsou tři – může se vám stát, že nemovitost začne ztrácet svou hodnotu. To se při současné situaci na realitním trhu zdá sice nepravděpodobné, ale jelikož se jedná o dlouhodobou investici, je potřeba s tím počítat. Proti tomu lze bojovat zejména důkladným výběrem nemovitosti – je potřeba zaměřit se na lokalitu, kvalitu budovy, dispozici… více se tomuto tématu věnujeme v tomto článku.

Dalším rizikem, které na majitele investičních bytů číhá, je výpadek příjmu z pronájmu. Poměrně častým scénářem je, že koupíte krásný byt, ideálně na hypotéku, očekáváte, že ho rychle obsadíte sympatickou dvojicí vysokoškoláků a splátka se vám zaplatí sama. Bohužel je ale zrovna na trhu podobných bytů spousta a vy na nájemníka čekáte třeba několik měsíců – po tu dobu dotujete hypotéku z vlastní kapsy, a to leckomu může způsobit čáru přes rozpočet. Nedejbože se zrovna ta vaše sympatická dvojice studentů po půl roce rozejde a vy celé to martyrium podstupujete zase znova.

Další, o poznání nepříjemnější možností, kdy se setkáte s výpadkem nájmu, je srážka s neplatičem. Z naší praxe bohužel víme, že je to častější, než se na první pohled může zdát.

A poslední horror story je znehodnocení bytu nájemníkem. Co si pod tím máte představit? No například to, když vám nájemník zlikviduje fungl nové plovoucí podlahy vytopenou myčkou a vám se to na základě špatně sepsané smlouvy nepodaří z něj dostat (a nepokryje to ani pojistka).

Každé riziko lze minimalizovat 
Jak se těmto rizikům účinně bránit? Naše klienty právě před těmito pohromami chráníme. Samotný výběr nemovitosti za vás sice nevyřídíme (i když na našem blogu najdete spoustu rad a tipů, které vám s tím pomohou), ale dokážeme vás ochránit jak před výpadkem příjmu z pronájmu, tak před znehodnocením bytu nájemníkem.

Zajímá vás, kolik váš byt může vydělávat zcela bez rizika a bez občasných výpadků? Vyplňte nezávaznou poptávku našich služeb a naši experti vám připraví nabídku na míru.  

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více

Prodat nebo pronajmout nemovitost?

Prodat nebo pronajmout nemovitost? To je oč tu běží. V rozhodovacím procesu samozřejmě hraje roli i typ a lokalita konkrétní nemovitosti.
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram