Prodat nebo pronajmout nemovitost?

Prodat nebo pronajmout nemovitost? Když byt záměrně koupíte za účelem pronájmu, odpověď na tuto otázku je snadná. Ale někdy se na tuto křižovatku dostanete až ve chvíli, kdy už nějakou tu nemovitost, kterou nepotřebujete pro vlastní bydlení, máte. Pak budete dřív či později stát před rozhodnutím, zda nemovitost prodáte, pronajmete, či necháte ladem.  

Ta třetí možnost je asi nejméně šťastná. Dlouhodobě neudržovaná nemovitost pomalu chátrá a ztrácí na hodnotě, nepřináší vám žádný ekonomický užitek, a ještě za ni musíte platit daně a poplatky za služby. Další dvě možnosti mají obě svá pro a proti.

Není nemovitost jako nemovitost 

V rozhodovacím procesu či je lepší prodat nebo pronajmout nemovitost samozřejmě hraje roli i typ a lokalita konkrétní nemovitosti. Zatímco malé byty v centrech větších měst jsou pro pronájem jako stvořené, u rodinného domku na vesnici bude pravděpodobně výhodnější prodej. A pozornost si zaslouží také rekreační objekty v turisticky atraktivních lokalitách, které se v poslední době těší velké popularitě při krátkodobých pronájmech v sezóně dovolených a o víkendech (na rozdíl od městských bytů, kde se návrat k fenoménu Airbnb zatím nekoná).

Slasti a strasti pronájmu 

Pronájem nemovitosti je jednoznačně skvělý zdroj pasivního příjmu, jehož hodnota léty dál poroste. Bohužel se s pronajímáním pojí určitá rizika a časová náročnost, což spoustu potenciálních pronajímatelů odradí (někoho hned na startu, někoho až po vlastních negativních zkušenostech). O těch nejčastějších rizicích si můžete podrobně přečíst v našich starších článcích (riziko poklesu cen, riziko neplacení nájmu, riziko poškození bytu). Časovou náročností se pak myslí hlavně příprava bytu k pronájmu (malování, opravy, dozařízení nábytkem…), samotné hledání nájemníka (telefonáty, prohlídky, sepisování smluv a předávacích protokolů, převody energií), kontroly bytu, řešení oprav a pojistných událostí…

Pronajmout a z nájmu splácet hypotéku 

Jedna z nejčastějších modelových situací nastane ve chvíli, kdy vaše rodina vyroste z původního bydlení a stěhujete se do většího. Je výhodnější malý byt prodat a získanými prostředky částečně zafinancovat větší bydlení? Nebo na nákup nového využít hypotéky a starý byt pronajímat a z nájemného splácet hypotéku?  Zdá se to jako ideální řešení, splátka se splatí prakticky sama a vám za pár desítek let zůstanou dvě nemovitosti. Nicméně opět je potřeba vzít v potaz i rizika. Za kolik se byt dá pronajmout, pokryje to splátku? Co když budete na nájemníka pár měsíců čekat a během té doby splácet hypotéku z vlastní kapsy, a ještě platit poplatky za prázdný byt? Stejná situace nastane kdykoliv, kdy se budou nájemníci ve vašem bytě střídat (v pražských bytech se tak děje průměrně každé dva roky).

Za kolik se dá pronajmout váš byt? Spočítáme vám to!

Prodej 

Prodej je transakce o poznání rychlejší a jednodušší. Dnes jsou prodejní ceny nemovitostí vyšponovány velmi vysoko, nehrozí vám tedy, že na prodeji proděláte. Na vhodného zájemce si sice můžete pár měsíců počkat, ale po vyřízení všech formalit vám na účtu jednorázově přistane slušná částka a starosti o prodávanou nemovitost jako mávnutím kouzelného proutku nadobro zmizí.

Na druhou stranu, ceny nemovitostí jdou stále nahoru a tento trend by se neměl měnit ani v nejbližších letech, snadno se vám tedy může stát, že si za rok/dva budete trhat vlasy nad tím, o kolik by cena zrovna vaší nemovitosti porostla.

A v neposlední řadě je potřeba vzít v potaz také inflaci – máte s prostředky za prodej bytu už nějaké plány? Pokud ano, směle do toho. Pokud by vám měly ležet na běžném účtu, vždy je lepší nemovitost pronajmout, tak váš majetek totiž inflace nebude ohrožovat zdaleka tolik jako ve formě peněz.

Řešení chytré horákyně – pronájem bez starostí 

Chcete zvolit pasivní příjem a zhodnocení majetku ve formě pronájmu, ale odrazují vás související starosti? Pak je právě pro vás určená služba pronájmu bez starostí. Váš byt si od vás pronajmeme (aktuálně nabízíme smlouvu až na 5 let) a obsadíme ho prověřeným nájemníkem. Převezmeme na sebe veškerou starost o byt i nájemníka včetně souvisejících rizik (pokud by se z nájemníků nedej bože vyklubali neplatiči, riziko poneseme my a se situací se vypořádáme – vy dále dostáváte smluvené nájemné v termínu). Stejně tak vám nájem pošleme i ve chvíli, kdy se nájemník odstěhuje a může i několik týdnů trvat, než se do bytu nastěhuje někdo nový. A až naše spolupráce jednou skončí, byt vám vrátíme v takovém stavu, v jakém jste nám ho svěřili.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram