Kalkulace nájmu

Největší rizika investičních nemovitostí – 3. část

  • 16.2.2020
  • NOVORENT
  • #Investice
  • #nájemní byt
  • #nájemník
  • #prověřování
  • #rizika

Do třetice všeho dobrého vám přinášíme poslední ze základních rizik, která trápí realitní investory. Je jím riziko poškození majetku. Jak a kdy k němu může dojít? A jak ho lze minimalizovat?

V předchozích článcích jsme si již podrobně rozebrali první dvě nejčastější rizika, tedy možný pokles cen na trhu a výpadek nájmu. Pokud jste je náhodou ještě nečetli, najdete je tady:

Největší rizika investičních nemovitostí – 1. část

Největší rizika investičních nemovitostí – 2. část

Různá poškození bytu se v souvislosti s pronajímáním řeší poměrně často. Někdy je způsobí nájemníci záměrně, pak zaznívají věty jako: „Vrátili nám byt úplně vybydlený“. Někdy k poškození dojde nešťastnou náhodou, ať už se jedná o vyteklou pračku nebo vznícený adventní věnec. S nešťastnými náhodami vám pravděpodobně pomůže jenom dobrá pojistka. Co se týče záměrné devastace bytu nájemníkem, cest ke snížení rizika existuje víc.

Důvěřuj, ale prověřuj.

Stejně tak, jako minimalizujeme riziko neplacení nájemného tím, že vybíráme solidního nájemníka, můžeme tím i snížit riziko toho, že nám obyvatelé udělají z bytu kůlničku na dříví. Pokud vás zajímá, jakým způsobem prověřujeme nájemníky našich klientů, dozvíte se to tady:

Jak NOVORENT prověřuje zájemce o váš byt?

Vratná kauce.

Jedním z důvodů, proč vám nájemník skládá vratnou kauci, je právě případná budoucí náhrada škod v bytě. Ruku na srdce, kauce ve výši maximálně tří nájmů vám pravděpodobně nepokryje kompletní rekonstrukci, ale s prokopnutými dveřmi si hravě poradí.

Foťte předtím, i potom.

Protože se dodatečně jen těžko prokazuje, v jakém stavu byl byt v době předání, všechno si zdokumentujte. Fotografie mohou být součástí předávacího protokolu, který si s nájemníkem sepíšete při předání klíčů. A stejně tak dokumentujte, až vám nájemník byt zase vrátí. Fotky se vám mohou hodit hned několikrát, jak při jednání s pojišťovnou, tak při případném vymáhání náhrady škody po nájemníkovi. A pokud máte k hodnotnějšímu vybavení bytu doklady, raději je pečlivě uschovejte.

Stavte se na kontrolu.

Občanský zákoník nájemníkovi ukládá povinnost umožnit vám prohlídku bytu, pokud mu to oznámíte v přiměřené časové lhůtě. I když to nemusí být dvakrát příjemné, protože nájemníkům narušíte soukromí, a ještě k tomu na to budete plýtvat svým časem, občas se vyplatí tohoto práva využít.

Nechte to na nás.

U tohoto rizika to snad platí ještě více než u těch předchozích. Za váš byt převezmeme plnou odpovědnost a dohlédneme na to, aby byl v pořádku. Navíc vám garantujeme, že vám ho vrátíme v takovém stavu, v jaké jsme ho převzali. Starost o to, aby byl váš majetek v pořádku, tedy můžete úplně vypustit z hlavy. Schválně, zkuste si s námi vypočítat, kolik vám váš byt může vydělávat.

Ano, chci vědět kolik mi může vydělávat můj byt.