Vyplatí se nájem?

Vyplatí se nájem? Každý nejspíš někdy stál před rozhodnutím, zda se vydat cestou nájemního bydlení, nebo si koupit vlastní nemovitost. Na jednu stranu je o nás Češích dlouhodobě známo, že jsme národem „vlastníků“ (prostě máme rádi, když nám střecha nad hlavou říká pane, a neváháme se kvůli tomu zadlužit i na několik desítek let), na straně druhé se kvůli neustále narůstající cenové bublině vlastní bydlení pomalu stává nedostupnou komoditou. Naopak nájemní trh se relativně stabilizoval a je na něm k dispozici mnoho zajímavých nemovitostí za přijatelné ceny. Zdá se tedy, že doby, kdy se mladí lidé hned po škole uvazovali ke třicetiletým hypotékám, alespoň dočasně odplouvají někam do ztracena.  

Spočítejte si to, vyplatí se nájem?

Samozřejmě, abyste vůbec mohli uvažovat nad tím, zda bydlet ve vlastním či v nájmu, musíte splnit nějaké základní finanční předpoklady – například mít alespoň teoretickou šanci, že vám banka na nějaké rozumné bydlení půjčí. Pokud totiž z pohledu banky nejste v současné době dostatečně bonitní (nebo vaše úvěrové limity končí na polovině toho, za co lze nějaké slušné bydlení pořídit), je pro vás nájem často jediným řešením a tyto úvahy jsou v danou chvíli bezpředmětné.  

Nicméně pokud víte, že si zdroje na koupi nemovitosti dokážete zajistit, můžete se pustit do úvah, zda a na jak dlouho se vám vyplatí nájemní bydlení. Těch cest, jak k tomu přistoupit, je hned několik. 

Měsíční zatížení rozpočtu 

Jste v životní fázi, kdy potřebujete udržet co možná nejnižší měsíční náklady? Pak je to jednoduché, stačí vám vědět, jestli měsíční splátka hypotéky za vámi zvolené bydlení nebude vyšší než měsíční nájemné (což je teď ve velkých městech poměrně častá situace). Z dlouhodobého hlediska na nájmu možná něco proděláte, ale teď získáte nižší měsíční zatížení a dokud bude vaší prioritou, bude vám v nájmu dobře. 

Potřebujete svobodu 

Když bydlíte v nájmu a jednoho rána se vzbudíte s myšlenkou, že se odstěhujete na druhý konec republiky či světa, celé se to dá bez problémů sprocesovat v řádu týdnů (vlastně i dnů, pokud necháte propadnout vratnou kauci  ). Ale když máte byt pořízený na hypotéku, musíte se vypořádat se spoustou věcí. Budete ho chtít prodat? Musíte najít kupce a následně splatit závazky bance, administrativa kolem může i při hladkém průběhu trvat půl roku. Ale taky si můžete na kupce rok počkat. Nebo ho pronajmete? Pokryje vám nájem splátku? Máte rezervu platit svoje bydlení někde jinde a k tomu ještě splátku za hypotéku na původní byt, když bude byt nějakou dobu neobsazený? A pokud se stěhujete za štěstím do světa, kdo se o byt a nájemníka postará? Můžete ho samozřejmě svěřit nám, Novorentu, a mít to úplně bez starostí i s garantovaným měsíčním nájmem, ale to je do jiného článku  . 

Chcete dlouhodobě zhodnocovat prostředky 

Dokud bylo možné půjčit si peníze od banky za úrok, který byl nižší než aktuální inflace, rozhodně mělo smysl nad nákupem nemovitosti pro vlastní bydlení uvažovat i jako o jistém typu investice – sice z ní nebude měsíční výnos, jako když koupíte byt na pronájem, nicméně náklady na zajištění vlastního bydlení byste někde platili tak jako tak a v případě hypotéky vám po několika desítkách let splácení zůstane nemovitost (která bude mít ve většině případů výrazně vyšší hodnotu, než když jste ji kupovali). Touto optikou se vám tedy víc vyplatí hypotéka, nicméně je otázka, jak s tím zamávají aktuálně prudce rostoucí hypoteční sazby, které mají každým dnem zase o něco vyskočit. 

Zajištění na stáří 

To už jsme vlastně trochu naťukli v předchozím odstavci. To, že vám po doplacení hypotéky zůstane splacená nemovitost v osobním vlastnictví, přijde ideálně tak akorát v době, kdy to s vaší ekonomickou produktivitou už nebude valné. A vy tak budete bydlet jen za náklady na provoz, nebo třeba větší byt prodáte, koupíte si menší a vytvoříte si finanční polštář. Klidné stáří tedy určitě hlasuje pro hypotéku. Na druhou stranu se jedná o velmi konzervativní řešení, protože finanční polštář na podložení starých kolen lze budovat celou škálou investic, z nichž některé budou určitě výnosnější.  

Bydlení v klidu 

A poslední výhoda vlastní nemovitosti, kterou ocení zejména citlivější povahy – bydlet ve svém znamená, že vám nikdo do ničeho nekecá (jasně, sousedka ze třetího to občas bude zkoušet), nikdo vám nebude mluvit do toho, kam si můžete navrtat poličku, jestli v bytě můžete mít kočku či psa, ev. jestli u vás vaše nová známost nepřespává nějak často a jestli by nebylo dobré navýšit počet osob, za které platíte poplatky. Nicméně tyto situace jsou většinou nějakou rozumnou domluvou řešitelné i v nájemním bydlení. 

A co ty cenové bubliny? 

Ještě jedno velké téma na závěr. Všichni jsme si rychle zvykli na neustálý růst cen nemovitostí, a tak s ním kalkulujeme na desítky let dopředu. Ale objevují se i varovné hlasy, často z řad erudovaných odborníků, které upozorňují na to, že každá bublina jednou zákonitě musí prasknout. A je jen otázka, do jaké fáze se pak trh bude vracet, možná dojde k poklesu cen v řádu jednotek procent, ale možná také desítek. A to nám to pak celé zase může pěkně otočit.    

Pokud se momentálně cítíte spíš na nájemní bydlení, naši aktuální nabídku volných bytů najdete tady. 

Nezávazná poptávka

Související témata

Pronájem na dálku — Jak spravovat nájemní byt ze zahraničí?

Život na cestách nebo pracovní příležitosti v zahraničí – to jsou dobrodružství, které mnozí z nás touží zažít. Ale co dělat s bytem, když se ocitnete stovky či tisíce…
Přečíst více

Zvýšení nájemného: 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc

Zvýšení nájemného? 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc! V každém podnikání se snažíme maximalizovat svůj zisk – podnikáme k tomu nejrůznější kroky, snažíme se…
Přečíst více

Garantovaný nájem v Novorentu: Jak funguje?

V Novorentu vám můžeme slíbit, že svůj nájem dostanete vždy ve smluvené výši a včas – a to i tehdy, když váš byt není obsazený, když podnájemník s platbou…
Přečíst více

Přepis energií při pronajímání – nechat na sebe nebo přepsat na nájemníka?

Přepis energií při pronajímání bytu – je výhodnější energie přepsat nebo si je nechat napsané na sebe? Vytvořili jsme přehledné srovnání.
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram