Tipy na stěhování

Čeká vás v blízké době stěhování? Trochu otřepaná fráze říká, že je lepší vyhořet. To je samozřejmě nesmysl, i když je pravda, že stěhování může dát jednomu pořádně zabrat po fyzické i psychické stránce. Přinášíme vám proto tipy na stěhování, díky kterým to zvládnete bez zbytečného stresu.

Sami, nebo to necháte na profesionálech?

Jedna z hlavních otázek, které budete při přípravě stěhování řešit, je, zda to zvládnete sami, nebo využijete služeb stěhovací firmy. Můžete se dokonce celému tomu náročnému období prostě vyhnout a objednat si stěhování na klíč. Stěhovací firma přijede, doveze si vlastní krabice, všechny vaše věci zabalí a přestěhuje do nového. Rozmontuje nábytek, odveze, na místě ho zase složí. Vy si můžete vzít jen pár osobních věcí a vesele se přesunout do nového domova. Na druhou stranu, trochu se při tom prohnete (sice ne fyzicky, ale zato finančně). Roli tady hraje i psychologický aspekt, ne každému je příjemné, aby cizí lidé balili jeho osobní věci.

Pokud si zrovna teď nechcete připlatit za stěhování úplně bez práce, asi se vydáte cestou kompromisu. Věci si sami zabalíte a nachystáte, stěhováci pak už jen připravené věci odnosí do auta a odvezou na místo určení. Tahle varianta stěhování je u nás asi nejpopulárnější.

Možná se rozhodnete, že to zvládnete všechno sami, zvlášť pokud máte k dispozici dodávku a pár přátel, kteří rádi podají pomocnou ruku. Tato varianta je na psychiku i fyzičku asi nejnáročnější, na druhou stranu k vaší peněžence nejšetrnější. Všechno si pěkně sami zabalíte, připravíte, rozmontujete, odvezete i vybalíte a zase smontujete. Pokud se vaše věci vejdou do jednoho osobního auta, není co řešit. Pokud budete tímto způsobem přesouvat celou rodinu a kompletní domácnost včetně větších kusů nábytku, raději si na stěhování vyhraďte několik dní.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z těchto variant, mějte na paměti, že pokud ke stěhování využijete dodávku, je potřeba zajistit místo k jejímu zaparkování. Zejména ve velkých městech to může být problém, včas se tak poraďte třeba se správcem domu, jak při zajištění parkovacího místa postupovat.

Pečlivě třiďte a zbavte se nepotřebného.

Chystáte se už delší dobu protřídit šatník? Odnést staré knihy do antikvariátu? Najděte si na to čas ještě před stěhováním, vyplatí se to. Precizním protříděním starého a nepotřebného můžete objem stěhovaných věcí zmenšit klidně o polovinu a v novém domově už se těmito resty nebudete muset zabývat.

I zbavování se věcí má nějaká pravidla. Hodnotné a zachovalé věci můžete rychle prodat na nějakém online bazaru. Vytříděné šatstvo patří do speciálních charitativních kontejnerů – hezké kousky poskytnou potřebným, eventuálně prodají ve speciálních second handech a zisk použijí na dobročinné účely. U textilu, který již není vhodný k dalšímu využití, zajistí jeho vhodnou recyklaci. Knížek se můžete zbavit v antikvariátech, věnovat je knihovně nebo je odložit v nejbližší knihobudce. Na objemnější zařízení se vám bude hodit nejbližší sběrný dvůr, kde můžete odložit vysloužilé spotřebiče i nábytek.

Jak a do čeho balit?

Pečlivé zabalení věcí je důležité. Využijete k tomu nejčastěji krabice a pytle. Ty můžete buď koupit, díky tomu budete mít jistotu, že máte přesně ty velikosti, které se vám hodí. Krabice předem určené přímo na stěhování budou mít také odpovídající nosnost. Nebo se můžete vypravit na krabicový lov a poptat se třeba po kamarádech a v blízkých obchodech. Nezapomeňte také na nějaké plnidlo, kterým obalíte křehké předměty a vyplníte prázdná místa v krabicích. K tomuto účelu skvěle slouží bublinková fólie a noviny. Pokud stěhování plánujete s delším časovým předstihem, stihnete tento materiál bez problému nastřádat, v opačném případě se dá také zakoupit v obchodech s obalovými materiály. Měkké a relativně lehké věci, jako jsou třeba peřiny, bytový textil a oblečení, nejlépe uložíte do velkých pevných pytlů. A vaše nejlepší kamarádka na dny stěhování se jmenuje lepicí páska, raději si pořiďte alespoň dvě. Využijete ji na zalepení krabic, na zpevnění jejich dna, přilepíte pytlík se šroubky k rozmontovanému nábytku a určitě najdete i další způsoby jejího využití.

Dalším nezbytným stěhovacím pomocníkem je stretch fólie. Pečlivě obalte všechny předměty, které stěhujete samostatně a hrozí jim nějaká újma – skřínky, lampy; zafixujte šuplíky na komodách. Vždy je lepší raději strávit o pár hodin víc pečlivou přípravou než po nastěhování bědovat nad poškozenými věcmi.

Při balení nezapomeňte přemýšlet i nad tím, které věci potřebujete nezbytně hned po nastěhování, a krabice pečlivě popište. Snadno se vám totiž může stát, že některé krabice na svoje vybalení budou čekat i několik týdnů. Pečlivé popsání jejich obsahu vám tak může hodně usnadnit práci při rozhodování, co vybalit jako první.

Vždycky se může něco zkomplikovat.

Mějte na paměti, že i když si vše pečlivě naplánujete a připravíte, vždycky se může objevit nějaká nečekaná situace, která celý proces stěhování značně zkomplikuje. Proto si zvlášť zabalte věci, které budete první dny po přestěhování nezbytně potřebovat, a odvezte si je sami osobním autem. Speciálně sem patří oblečení na pár dní, hygienické potřeby, pravidelně užívané léky, nabíječky na telefony, lůžkoviny apod.

Opakování na závěr.

Když si shrneme tipy na stěhování, základem je jednoznačně dobré plánování. Čím víc času na to máte, tím větší je šance, že vše zvládnete bez zbytečného stresu a s co nejmenšími náklady. Budete mít dost času si srovnat v hlavě, které věci se budou stěhovat s vámi a se kterými se naopak rozloučíte. Budete mít zároveň i dost času nashromáždit potřebný obalový materiál. S předstihem si zajistíte termín u stěhovací firmy, který vám bude vyhovovat. A případně si včas zařídíte dovolenou.

Hlavně mějte na paměti, že vás čeká nový začátek v novém bydlení – a i když může být stěhování někdy opravdu náročné, nenechte si tím tento nový start nijak zkazit.

Chcete se stěhovat, ale ještě nevíte kam? Mrkněte na naši aktuální nabídku bytů k pronájmu, určitě si vyberete.

Nezávazná poptávka

Související témata

Pronájem na dálku — Jak spravovat nájemní byt ze zahraničí?

Život na cestách nebo pracovní příležitosti v zahraničí – to jsou dobrodružství, které mnozí z nás touží zažít. Ale co dělat s bytem, když se ocitnete stovky či tisíce…
Přečíst více

Zvýšení nájemného: 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc

Zvýšení nájemného? 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc! V každém podnikání se snažíme maximalizovat svůj zisk – podnikáme k tomu nejrůznější kroky, snažíme se…
Přečíst více

Garantovaný nájem v Novorentu: Jak funguje?

V Novorentu vám můžeme slíbit, že svůj nájem dostanete vždy ve smluvené výši a včas – a to i tehdy, když váš byt není obsazený, když podnájemník s platbou…
Přečíst více

Přepis energií při pronajímání – nechat na sebe nebo přepsat na nájemníka?

Přepis energií při pronajímání bytu – je výhodnější energie přepsat nebo si je nechat napsané na sebe? Vytvořili jsme přehledné srovnání.
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram