Rizika investičních nemovitostí – 3. část

Do třetice všeho dobrého vám přinášíme poslední rizika investiční nemovitostí, která trápí realitní investory. Je jím riziko poškození majetku. Jak a kdy k němu může dojít? A jak ho lze minimalizovat?

V předchozích článcích jsme si již podrobně rozebrali první dvě rizika investičních nemovitostí, tedy možný pokles cen na trhu a výpadek nájmu.

Různá poškození bytu se v souvislosti s pronajímáním řeší poměrně často. Někdy je způsobí nájemníci záměrně, pak zaznívají věty jako: „Vrátili nám byt úplně vybydlený“. Někdy k poškození dojde nešťastnou náhodou, ať už se jedná o vyteklou pračku nebo vznícený adventní věnec. S nešťastnými náhodami vám pravděpodobně pomůže jenom dobrá pojistka. Co se týče záměrné devastace bytu nájemníkem, cest ke snížení rizika investičních nemovitostí existuje víc.

Důvěřuj, ale prověřuj.

Stejně tak, jako minimalizujeme riziko neplacení nájemného tím, že vybíráme solidního nájemníka, můžeme tím i snížit riziko toho, že nám obyvatelé udělají z bytu kůlničku na dříví. Pokud vás zajímá, jakým způsobem prověřujeme nájemníky našich klientů, dozvíte se to tady.

Vratná kauce.

Jedním z důvodů, proč vám nájemník skládá vratnou kauci, je právě případná budoucí náhrada škod v bytě. Ruku na srdce, kauce ve výši maximálně tří nájmů vám pravděpodobně nepokryje kompletní rekonstrukci, ale s prokopnutými dveřmi si hravě poradí.

Foťte předtím, i potom.

Protože se dodatečně jen těžko prokazuje, v jakém stavu byl byt v době předání, všechno si zdokumentujte. Fotografie mohou být součástí předávacího protokolu, který si s nájemníkem sepíšete při předání klíčů. A stejně tak dokumentujte, až vám nájemník byt zase vrátí. Fotky se vám mohou hodit hned několikrát, jak při jednání s pojišťovnou, tak při případném vymáhání náhrady škody po nájemníkovi. A pokud máte k hodnotnějšímu vybavení bytu doklady, raději je pečlivě uschovejte.

Stavte se na kontrolu.

Občanský zákoník nájemníkovi ukládá povinnost umožnit vám prohlídku bytu, pokud mu to oznámíte v přiměřené časové lhůtě. I když to nemusí být dvakrát příjemné, protože nájemníkům narušíte soukromí, a ještě k tomu na to budete plýtvat svým časem, občas se vyplatí tohoto práva využít.

Nechte to na nás.

U tohoto rizika to snad platí ještě více než u těch předchozích. Za váš byt převezmeme plnou odpovědnost a dohlédneme na to, aby byl v pořádku. Navíc vám garantujeme, že vám ho vrátíme v takovém stavu, v jaké jsme ho převzali. Starost o to, aby byl váš majetek v pořádku, tedy můžete úplně vypustit z hlavy. Schválně, zkuste si s námi vypočítat, kolik vám váš byt může vydělávat.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram