Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 2.

Dovedla vás rizika ohledně pronajímání nemovitosti ‘na vlastní triko’ k rozhodnutí svěřit byt do péče realitní kanceláře? Pak se nenechte oklamat, také při tomto způsobu pronajímání se mnohdy vyplatí zvýšená opatrnost. A my vám v tomto článku poradíme, co přesně si při spolupráci s RK pohlídat.

Pronajímání nemovitosti přes realitní kancelář

Provize 

Hlavní motivací realitních makléřů je odměna v podobě provize. Zde je potřeba si dát pozor na následující:

  1. Kým a za jakých okolností je provize vyplácena? Běžnou praxí při pronajímání nemovitosti je, že provizi platí zájemce o byt. Jsou však i případy, kdy si RK nechává vyplatit provizi jak od nájemníka, tak od majitele bytu, a to i v případě, kdy nedojde k uzavření nájemní smlouvy. Dejte si proto pozor, co je v tomto ohledu uvedeno ve smlouvě - tedy kdy vzniká nárok na vyplacení provize.
  2. Jaké služby RK za sjednanou provizi poskytne? Nezapomeňte si s RK jasně vymezit, jaké služby vám za stanovenou provizi poskytne - zda-li půjde pouze o nalezení zájemce, nebo zda-li výše provize zahrnuje také veškeré právní služby.
  3. Je nalezený zájemce spolehlivý nájemník? Jak už jsme zmínili výše, hlavní motivací realitních makléřů je provize. To znamená, že je pro ně daleko výhodnější, pokud se na bytě nájemci často střídají - za každého jim totiž bude vyplacena odměna. Zájemce nalezeného realitní kanceláří si proto ještě doporučujeme ověřit minimálně v registru dlužníků. 

Ostatní poplatky

Některé realitní kanceláře požadují nad rámec provize po nájemcích další neopodstatněné poplatky, např. za prodloužení nájemní smlouvy či za předložení vyúčtování energií. Předložení vyúčtování je však povinností pronajímatele a nájemce by za něj neměl nic platit. Pokud tedy ve smlouvě na tyto poplatky narazíte, nechte si je vyškrtnout, abyste možným nedorozuměním s nájemníky předešli.

Péče o byt po nastěhování nájemce 

Papírování se sice vyhnete, odpovědnost za péči o byt však zůstává na vás coby na majiteli. Jakmile realitní kancelář podepíše se zájemcem nájemní smlouvu a byt mu předá, její práce zde na nějakou dobu končí. Nezapomeňte si tedy vzít na nájemce kontakt kvůli možným potřebným opravám a pravidelné údržbě bytu.

Co se týče financování těchto oprav, nemusíte se bát, že by bylo všechno na vás coby na majiteli. Z nařízení vlády hradí opravy do 1000 Kč bez dopravy (tedy jedna oprava) či vícero oprav, kdy se cena řídí vzorcem m² (výměra bytu) x 100 Kč (což je také maximální částka za 1 rok) nájemník.

Exkluzivita smlouvy s RK

Čím lukrativnější z hlediska ceny či lokality vaše nemovitost je, tím větší je zájem realitní kanceláře uzavřít s vámi výhradní smlouvu. To znamená, že po dobu trvání smlouvy nebude možné byt nabízet přes jinou realitní kancelář, ani si nebudete moci pronájem obstarat sami. 

Pokud tedy máte s RK uzavřenou exkluzivní smlouvu, ale nejste s poskytovanými službami spokojeni a najdete si nájemce sami, nebo oslovíte kancelář, která vám vyhovuje více, hrozí vám ze strany RK vymáhání dodržování exkluzivity ukládáním smluvních pokut. Jestliže se rozhodnete výhradní smlouvu podepsat, doporučujeme ji proto uzavřít pouze na velmi krátký časový úsek.

Nájemní smlouva

Většina realitních kanceláří má svou vlastní vzorovou nájemní smlouvu, kterou nájemcům předkládají k podpisu. Tato smlouva však nemusí být vždy v souladu se zákonem. Může totiž zahrnovat nejrůznější zákazy, které podle občanského zákoníku nejsou platné, např. zákaz návštěv nebo zákaz chovu zvířat… Proto doporučujeme si smlouvu vyžádat k případným úpravám.


Pokud si na vše zmíněné dáte pozor, může vám realitní kancelář ušetřit spoustu času stráveného hledáním spolehlivého nájemce a následným papírováním. Pokud však hledáte komplexnější službu, která vás zbaví i ostatních starostí, jako je například ověření nájemce či údržba bytu, neváhejte se obrátit Novorent.


Zajímá vás, jak na pronájem bytu? Stáhněte si naši příručku pro majitele na ebook.novorent.cz.

Nezávazná poptávka

Související témata

Povinnosti nájemníka: Musí po sobě vymalovat?

Jaké jsou povinnosti nájemníka při předání bytu? Musí vymalovat? Lze si tuto povinnost sjednat v nájemní smlouvě a co pokuta za nevymalování?
Přečíst více

Fond oprav nájemník: Kdo platí příspěvky do fondu oprav? Majitel bytu nebo nájemník?

Fond oprav nájemník: Kdo platí příspěvky do fondu oprav? Majitel bytu nebo nájemník? Co na to zákon?
Přečíst více

Dokonalý nájemník No.1 – kde hledat zájemce z říše snů?

Dokonalý nájemník existuje. Jen je třeba ho hledat. Prověřit si zájemce v registrech i na internetu. A nebo svěřit byt Novorentu. Platí vždycky včas.
Přečíst více

Výše nájemného: Jak ji stanovit? Náš e-book vás provede pronájmem od A do Z

Vyplatí se více prodej nebo nájem bytu? Výše nájemného: Jak ji stanovit? Náš e-book vás pronájmem provede od A do Z. Stáhněte si ho a…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram