Jak vybrat vhodný investiční byt?

Možná už nějaký investiční byt máte a zvažujete, zda nepořídit další. Možná se teprve opatrně rozhoupáváte k tomu pořídit ten úplně první. V obou případech se vám budou hodit naše tipy a triky k výběru takového bytu.

Investiční byt se vyplatí pečlivě vybírat.

Investice do nemovitostí se dlouhodobě považují za jednu z nejbezpečnějších forem investic vůbec. Ale i zde samozřejmě existují určitá rizika, a ne každá nemovitost je k takové investici vhodná.

Už v našem blogovém seriálu o největších rizicích investování do nemovitostí jsme nakousli téma vhodného výběru jako nejlepší cestu k minimalizaci rizika poklesu cen.

Dnes se na ten výběr vhodného bytu na pronájem podíváme trochu podrobněji. Jak tedy vybrat ideální investiční byt, u kterého bude i v případě poklesu cen klesat hodnota pomaleji než u jiných?

Lokalita je nad zlato.

Dobrá dopravní dostupnost, kompletní občanská vybavenost, nízká kriminalita. To je trojice ukazatelů, které vašemu bytu zajistí dlouhodobý zájem ze strany potenciálních nájemníků. Ideální jsou samozřejmě větší města, kde dochází k častějším přesunům obyvatel kvůli práci a studiu. A úplnou trefou do černého jsou univerzitní města, kam každoročně přichází davy studentů hledajících bydlení.

I v rámci jednoho města jsou samozřejmě lokality, které jsou pro pronajímání vhodnější než jiné. Velký zájem vždy bývá o širší centrum, ideálně trošku v zeleni a se zastávkou MHD v docházkové vzdálenosti.

Komůrku, nebo palác?

Důležitou roli hraje bezpochyby i dispozice a stav samotného bytu. Obecně je největší zájem o menší investiční byty v cihlových domech, balkonek nebo teráska je velmi vítaným benefitem. Ze statistik dlouhodobě vycházejí jako nejpopulárnější nájemní byty s dispozicí 2kk a 1kk.

Nájemníci se naopak úplně neperou o byty v přízemí, do jejichž oken by mohlo být vidět z ulice, stejně tak upřednostní hezký výhled do parku před hlukem čtyřproudé silnice. Když bude navíc byt vkusně zrekonstruovaný, máte téměř vyhráno.

A co kupní cena?

Perfektní, našli jste byt ve vhodném městě, na krásném místě, s perfektní dispozicí. Máte ho koupit? Tak jako u každé investice, i u koupě nemovitosti si musíte předem spočítat, zda se vám to vyplatí.

K dispozici jsou různé cenové mapy, podle kterých si můžete ověřit, zda je kupní cena za obdobný byt obvyklá. Ale stále platí, že cenu diktuje trh a co bylo obvyklé před dvěma měsíci, nemusí dnes nic znamenat. Raději tedy vycházejte z vlastního investičního záměru.

K jeho sestavení budete určitě potřebovat vědět, za kolik lze obdobný byt tržně pronajmout. Opět se můžete uchýlit ke studiu cenových map, nebo si začít dělat vlastní průzkum trhu. Pokud si nejste jistí, můžete se obrátit na nás.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram