Jak zařídit letní terasu nebo balkon v nájemním bytě?

Jak zařídit letní terasu nebo balkon v nájemním bytě? Ať už má váš byt pořádnou předzahrádku, nebo jen miniaturní balkonek, určitě chcete, aby byl v létě v té nejlepší kondici. Teď nastal ten správný čas hodit ho do formy. A bude to snazší, než se na první pohled zdá. S našimi tipy a triky vykouzlíte luxusní venkovní oázu raz dva.  

Bez úklidu to nepůjde 

Pokud váš balkon dosud sloužil jako odkladiště všeho nepotřebného, budete si muset ze všeho nejdřív vyhrnout rukávy a haraburdí přemístit třeba do sklepa nebo rovnou do sběrného dvora (pokud se jedná o majetek majitele bytu, na postupu se s ním určitě domluvte předem  ).  

Začneme pěkně od podlahy 

Podlahy jsou u balkonů (zejména ve starších domech) často slabým místem. Máte nevzhlednou betonovou stěrku nebo starší dlažbu, která má nejlepší roky už dávno za sebou? Nevadí, existuje spoustu takřka instantních řešení, jak se s tím vypořádat. Pokud vám nevadí do balkonu něco zainvestovat, v každém hobbymarketu seženete dřevěné terasové dlaždice – stačí je správně vyskládat a voilà, dřevěná podlaha jako ze žurnálu je na světě. Pokud ale na dřevěné puzzle nemáte náladu nebo prostředky, skvělou službu vám prokáže i venkovní koberec – obzvlášť trendy teď jsou kruhové mandalové vzory. Výhodou obou řešení je, že když budete byt opouštět, snadno si je vezmete s sebou    

Alespoň kousek stínu 

Jedním z nejdůležitějších prvků v horkých letních dnech je alespoň kousek stinného místa, kam se můžete schovat před slunečními paprsky. Některé balkony jsou přirozeně zastíněné a po většinu dne je možné na nich najít stinný koutek. Pokud to není váš případ, nezapomeňte při plánování zahrnout i nějaký ten stínící prvek, nejsnadněji ve formě slunečníku nebo stále populárnějších stínících plachet, obojí seženete na internetu či v hobbymarketu za pár stovek.  

Soukromí je důležité 

Nikdo se asi večer nechce vyvalit na lehátko se skleničkou prosecca, když na něj kouká celý vnitroblok   Krom výše zmíněného zastínění vám potřebné soukromí zajistí i různé boční zástěny a plachty, které napnete podél balkonového zábradlí. Ať už se rozhodnete pro textilní řešení, nebo sáhnete po variantě z rákosu či vrbového proutí, ten pocit klidu je k nezaplacení.  

Nábytek vybírejte chytře 

Zejména pokud nemáte místa nazbyt, může být umístění nějakého pohodlného posezení trochu oříšek. Výrobci nábytku naštěstí myslí i na majitele maličkých balkonků, a tak na trhu najdete všemožné prostor šetřící a multifunkční kousky. Mezi nejoblíbenější patří třeba lavice s úložným prostorem, výklopné stolky anebo třeba stolečky, které lze zavěsit na balkonové zábradlí. Obecně je fajn využít i plochu stěn, kam můžete umístit háčky na zavěšení složeného nábytku nebo nainstalovat právě ten výklopný.  

Nemusí vás to zruinovat 

Zařídit si stylový balkonek nebo terásku nemusí být záležitost desítek tisíc korun. Internet se doslova hemží různými návody, jak si spoustu zajímavých kousků s trochou té kutilské šikovnosti vyrobíte sami. Příkladem za všechny může být třeba nábytek z palet, který se před pár lety stal naprostým hitem a zdobí nejednu terasu. Není ale potřeba hned vytvářet něco nového, někdy postačí jen vysloužilý interiérový nábytek opatřit nátěrem vhodným i do exteriéru.  

Bez zeleně by to nešlo 

Rostliny a pobyt venku, to zkrátka patří k sobě. Výjimkou by neměla být ani vaše venkovní oáza. Pokud se vám zrovna nechce nakupovat nové rostliny, můžete alespoň dopřát letní dovolenou na čerstvém vzduchu vašim stávajícím pokojovkám (jen pozor na častější zálivku, stejně tak raději volte místo v polostínu než na horkém letním slunci). A nezapomínejte, že i na sebemenším balkonu můžete popustit uzdu své zahradnické fantazii a pustit se i do pěstování zeleniny, ovoce a bylinek. 

I tady si opět zaslouží velký prostor stěny, které nabízí nepřeberné množství možností, jak na ně umístit různé truhlíky, vertikální zahrady a další vychytávky. Dobře umístěné rostliny vám navíc pomohou částečně řešit i výše zmíněnou otázku stínu a soukromí.  

Textil dělá pocit domova 

Už jsme to malinko naťukli zmínkou o venkovních kobercích a stínících plachtách, ale tím výčet textilu vhodného na balkon či terasu zdaleka nekončí. Tou pomyslnou třešničkou na dortu jsou různé polštářky a deky, které buď můžete konzervativně umístit na nábytek, anebo rebelsky hodit rovnou na zem a vytvořit tak další místa k sezení (či ležení).  

Detaily, které tvoří tu správnou atmosféru 

K dokreslení dokonalého letního večera na terase patří všemožné milé drobnosti, které mu propůjčí tu správnou magickou atmosféru. Nejlepší službu vám prokáže osvětlení. Můžete si pořídit různé solární lucerničky, světelné řetězy (klidně experimentálně zapojte i ty z Vánoc, pokud tedy zrovna nemáte světýlka ve tvaru sněhových vloček či malých sobů), ale skvělá je i klasika ve formě svíček.  

Také už se nemůžete dočkat, až se do svého letního projektu pustíte? Pochlubte se nám pak výsledkem na sociálních sítích 🙂 

A pokud zatím nemáte svůj vysněný byt s balkonem či terasou, mrkněte na naši aktuální nabídku nájemního bydlení v Praze.

Nezávazná poptávka

Související témata

Pronájem na dálku — Jak spravovat nájemní byt ze zahraničí?

Život na cestách nebo pracovní příležitosti v zahraničí – to jsou dobrodružství, které mnozí z nás touží zažít. Ale co dělat s bytem, když se ocitnete stovky či tisíce…
Přečíst více

Zvýšení nájemného: 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc

Zvýšení nájemného? 5 věcí, díky kterým si budete moct říct o víc! V každém podnikání se snažíme maximalizovat svůj zisk – podnikáme k tomu nejrůznější kroky, snažíme se…
Přečíst více

Garantovaný nájem v Novorentu: Jak funguje?

V Novorentu vám můžeme slíbit, že svůj nájem dostanete vždy ve smluvené výši a včas – a to i tehdy, když váš byt není obsazený, když podnájemník s platbou…
Přečíst více

Přepis energií při pronajímání – nechat na sebe nebo přepsat na nájemníka?

Přepis energií při pronajímání bytu – je výhodnější energie přepsat nebo si je nechat napsané na sebe? Vytvořili jsme přehledné srovnání.
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram