Jak vystěhovat neplatící nájemníky?

V předchozím článku jsme si nastínili, jakým způsobem můžete z pozice pronajímatele postupovat, pokud máte v bytě neplatícího nájemníka a chcete mu vypovědět smlouvu. Jak vystěhovat neplatící nájemníky? Někdy se ale stane, že nájemník na ukončení nájemního vztahu nijak nereaguje a ve vašem bytě bydlí dál. Jak postupovat?

Bohužel, mnoho pronajímatelů předpokládá, že pokud nájemníkovi doručili platně výpověď nájemní smlouvy a uběhla lhůta, ve které měl byt vyklidit, lze ho prostě jednoduše vyhodit na ulici. Hořká pravda je, že tomu tak není. I když nájemník dluží na nájemném a tento dluh každým dnem roste, je potřeba postupovat v souladu s literou zákona. V opačném případě si totiž zaděláte na větší problémy, než je ušlý zisk z pronájmu.

Co je psáno, to je dáno.

Prvním krokem by měla být písemná výzva k předání bytu, ideálně formou doporučeného dopisu. Bývalému nájemníkovi v dopise hezky shrňte, kdy a proč nájem skončil a že se v něm nadále zdržuje protiprávně. A stanovte termín předání bytu. Zároveň nezapomeňte na varování, že dalším krokem bude již žaloba k soudu. V ideálním případě se nezvedený nájemník zalekne a byt v navrhovaném termínu skutečně vyklidí.

Jak vystěhovat neplatící nájemníky? Další krok povede k soudu.

Termín předání bytu uběhl a nájemník se stále tváří, že se žádné stěhování nechystá? Pak bohužel nemáte jinou možnost než se obrátit na soud. Žalobu na vyklizení bytu podávejte k soudu, který je místně příslušný v místě bydliště nájemce. A obrňte se trpělivostí, protože tohle se na počkání nevyřeší. Spor bude v lepším případě trvat pár měsíců, v horším se potáhne celé roky. A samozřejmě, dokud vám soud nedá za pravdu, veškeré náklady nesete vy. Pokud všechno proběhne k vaší spokojenosti, na konci sporu budete v ruce držet rozsudek o vyklizení bytu, který nájemci ukládá povinnost byt vyklidit k určitému datu a zaplatit vám soudní výdaje.

Chytrému napověz…

Nájemce se neodstěhoval ani po doručení soudního rozhodnutí? Pak platí, že opakování je matka moudrosti. Znovu se obraťte na soud, tentokrát už s návrhem na výkon soudního rozhodnutí. Což v praxi znamená, že nájemce bude vystěhován exekutorem. Soud, nebo přímo exekutor, by vás pak měl informovat o termínu vyklizení bytu. Exekutor už zajistí jak vyklizení nájemcových věcí, tak jeho vypovězení z bytu.

Celé to zní jako noční můra, taky máte ten pocit? Naši klienti si tímto peklem naštěstí procházet nemusí. Zájemce o nájem vašeho bytu pečlivě prověříme v dostupných registrech a nájemní vztah ošetříme precizní smlouvou. A pokud i přes veškerá preventivní opatření dojde ke komplikacím s neplatičem, všechno vyřešíme za vás.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram