Neplatící nájemník – jak vypovědět nájemní smlouvu?

Jak vypovědět nájemní smlouvu – Pokud pronajímáte byt, už jste se s tím možná někdy setkali. A pokud ne, dost dobře vás to může potkat. Řeč je o neplatícím nájemníkovi, strašákovi všech majitelů nájemních bytů. Tahle situace většinou začne nevinně. Nabídnete svůj byt k pronájmu a ozve se vám několik zájemců. Jako fyzická osoba většinou nemáte možnost si potenciální nájemníky nějak podrobněji prověřit, a tak se logicky řídíte hlavně intuicí. A tady může nastat kámen úrazu, neplatící nájemníci se totiž mohou klidně vyklubat třeba i ze solidně se tvářící rodiny s dětmi. Nebudeme se tady teď zaobírat důvody, které nájemníky k neplacení nájemného vedou. Těch totiž může být celá řada, od prosté lehkomyslnosti, až po závažné finanční problémy. Výsledek je ale ve finále stejný, vy za svůj byt nedostáváte zaplaceno. Co s tím a jak vypovědět nájemní smlouvu?

Jak prověřujeme zájemce o váš byt?

Jako u většiny problémů, i zde by měla v první řadě nastoupit snaha se dohodnout. Jakmile zjistíte, že vám nájemné na účet nedorazilo v řádném termínu, neprodleně nájemníka kontaktujte a pátrejte po důvodech. Častokrát se opravdu může jednat jen o překlep v čísle účtu nebo o prodlení na straně banky. Pokud nájemník chybu na své straně uzná, domluvte si rozumný termín ke sjednání nápravy – pokud se pouze někde stala chyba, peníze vám většinou na účtu přistanou do týdne. I v takovém případě ale vše raději ošetřete písemně, ať se později marně nedovoláváte ústní dohody.

Pokud nájemník nezaplatil záměrně, a přitom se ani nesnažil vás o tom dopředu informovat a vyjednat si pozdější termín platby, upozorněte ho, že jeho jednání je v rozporu s nájemní smlouvou a požadujte informaci, do kdy dlužné nájemné uhradí. Samozřejmě v této situaci máte právo vypovědět nájemní smlouvu s tříměsíční výpovědní lhůtou, nezapomeňte ovšem uvést důvod výpovědi a buďte připraveni případně písemně doložit, že jste nájemníka prvně vyzvali k uhrazení dlužné částky. Podle zákona začne výpovědní lhůta běžet od prvního dne následujícího kalendářního měsíce.

Pokusili jste se dohodnout, dali jste nájemníkovi přiměřenou lhůtu k vyrovnání dluhu a on i přesto stále nezaplatil? V případě, že vám nájemník nezaplatil za dobu alespoň tří měsíců, dopustil se takzvaného porušení povinnosti zvlášť závažným způsobem. Tady vám, coby pronajímateli, dává zákon trošku prostor roztáhnout křídla a vypovědět nájemní smlouvu bez výpovědní lhůty. Nájemník má povinnost se z bytu odstěhovat bez zbytečného odkladu, nejpozději do měsíce od ukončení nájmu. Opět ale platí, že musíte ve výpovědi uvést její důvod a moci doložit, že jste nájemníkovi poskytli přiměřenou lhůtu na nápravu situace.

Nájem jste tedy řádně vypověděli a výpovědní lhůta buď uběhla, nebo žádná ani nebyla. Tak hurá, nájemník by se měl odstěhovat a byt vám předat ve stavu, v jakém ho od vás převzal na začátku nájmu. Může se však stát, že nájemník v bytě stále bydlí a tváří se, jako by se nechumelilo. Nebo vám byt sice předá, nicméně o předání v původním stavu rozhodně nemůže být řeč. Jak si poradit v takových situacích si povíme v dalších článcích.

A doporučení na závěr? Snažte se těmto situacím předcházet. Nájemníka vybírejte pečlivě a prověřte si ho v bankovních registrech. Nájem ošetřete neprůstřelnou nájemní smlouvou a v případě komplikací raději přizvěte k ruce právníka. Anebo si s tím prostě nedělejte hlavu a svůj byt svěřte do péče nám, my to všechno vyřídíme za vás.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram