Hledáte nájemní byt? 10 otázek, na které se na prohlídce zeptejte

Ačkoliv v České republice stále panuje představa, že bydlet ve svém je základem dospělého života, v západní Evropě tento trend není pravidlem. Naopak nájemní byt je kupříkladu v sousedním Německu zcela běžný. Ve svém bydlí jen 50,4 % obyvatel. Ve světle současné situace je ale nájemní bydlení stále aktuálnější i u nás. Týká se to i vás? Hledáte nájemní byt podle svých představ?

Hledání nájemního bydlení začíná pravděpodobně u většiny lidí otevřením online inzertních portálů. Vytipujete si pár bytů, obvoláte majitele nebo realitní makléře a chystáte se na prohlídky.

Hledáte nájemní byt? Nepodceňte přípravu před prohlídkami

Přijít na prohlídku bez přípravy se ale nevyplácí. Byt vám samozřejmě může na první pohled „padnout do oka“, ale to nevylučuje, že má skryté vady, které by vás později mohly trápit. A když už podepíšete nájemní smlouvu, není tak jednoduché ji rozvázat.

Růžové brýle nechte doma

Pokud jste našli nájemní byt, který se vám zamlouvá, dalším krokem je prohlídka. Doporučujeme doma nechat růžové brýle a připravit si předem seznam otázek. I když vám byt na fotkách v inzerci doslova uhranul, nechte entuziazmus prozatím u ledu.

10 otázek, které se vám při prohlídce budou hodit

V Novorentu jsme dali hlavy dohromady a připravili pro vás 10 otázek, na které se při prohlídce bytu vyplatí zeptat.

1)      Není na byt uvalena exekuce? Není na bytě věcné břemeno? Nechte si ukázat list vlastnictví.

2)      Jaké jsou v bytě náklady za energie? Vyžádejte si poslední vyúčtování energií a k tomu informaci, jak byl byt v dané době využíván (kolik v něm bydlelo osob?).

3)      Jací jsou sousedé? Zde se vyplatí informaci, kterou vám podá majitel, popřípadě realitní makléř, ověřit. Udělejte si vlastní detektivní šetření a poptejte se po okolí.

4)      Kdy byl byt rekonstruován? V jakém stavu jsou rozvody elektřiny, vody, plynu a odpadu? Měnila se okna? Má dům zateplenou fasádu?

5)      Jak staré jsou spotřebiče? Jsou úsporné?

6)      Můžete využívat sklep, který k bytu patří?

7)      Kde se dá parkovat? Patří k nájmu garáž nebo parkovací stání? Skvěle! Pokud ne a parkuje se na ulici před domem, zajeďte si k domu „ve špičce“ a zjistěte, jak jsou parkovací místa obsazená.

8)      Kde je nejbližší zastávka MHD?

9)      Kdo pečuje o společné prostory? Má dům na pravidelný úklid a údržbu najatou firmu nebo se starají lidé v domě osobně? Všímejte si přitom, jak jsou společné prostory opečovávané, jak si je obyvatelé bytů hýčkají atd. To vše vám prozradí více o budoucím soužití.

10)   Do kdy je potřeba se rozhodnout? Nenechte se chytit na to, že na byt čekají další tři zájemci. Rozhodně si vždy nechte čas na rozmyšlenou.

Na prohlídky vždy za denního světla a ideálně ve dvou

A na závěr vám dáme ještě dvě rady „k dobru“. Na prohlídky bytu choďte vždy za denního světla. Za šera a za umělého osvětlení se mohou některé vady schovat. A druhou naší radou je, abyste na prohlídky vyráželi ve dvou. Pokud se necháte unést a byt vás okouzlí, vyplatí se mít po boku někoho, kdo vás vrátí na zem.


Zajímá vás, jak na pronájem bytu? Stáhněte si naši příručku pro majitele na ebook.novorent.cz.

Nezávazná poptávka

Související témata

Povinnosti nájemníka: Musí po sobě vymalovat?

Jaké jsou povinnosti nájemníka při předání bytu? Musí vymalovat? Lze si tuto povinnost sjednat v nájemní smlouvě a co pokuta za nevymalování?
Přečíst více

Fond oprav nájemník: Kdo platí příspěvky do fondu oprav? Majitel bytu nebo nájemník?

Fond oprav nájemník: Kdo platí příspěvky do fondu oprav? Majitel bytu nebo nájemník? Co na to zákon?
Přečíst více

Dokonalý nájemník No.1 – kde hledat zájemce z říše snů?

Dokonalý nájemník existuje. Jen je třeba ho hledat. Prověřit si zájemce v registrech i na internetu. A nebo svěřit byt Novorentu. Platí vždycky včas.
Přečíst více

Výše nájemného: Jak ji stanovit? Náš e-book vás provede pronájmem od A do Z

Vyplatí se více prodej nebo nájem bytu? Výše nájemného: Jak ji stanovit? Náš e-book vás pronájmem provede od A do Z. Stáhněte si ho a…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram