O bytech a daních – 3. část – Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti – Máme tady třetí a poslední díl našeho malého blogového seriálu o daních spojených s vlastnictvím bytu. Dnes nás zajímají daně, které se vztahují k ukončení vlastnictví bytu (ale i jakékoliv jiné nemovitosti).

Vlastnictví k nemovitosti můžete v zásadě pozbýt jejím prodejem (sem řadíme i nucený prodej prostřednictvím exekuce), darováním a tím, že ji po vás někdo zdědí (ten třetí způsob vás v praxi asi moc zajímat nebude, uvádíme jen pro konkrétní výčet).

Dalo by se spekulovat o dalších netradičních způsobech, jako jsou třeba vyvlastnění a vydržení, ale protože se jedná o poměrně vzácné úkazy, nebudeme se jim v článku víc věnovat.

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Pokud prodáte nemovitost, příjem z této transakce daníte jako jakýkoliv jiný příjem 15% daní. Jedná se vlastně o jedinou reálnou daň, kterou musíte při pozbytí vlastnického práva zaplatit. Ale i tady existuje několik výjimek.

Splnění časového testu

Pokud disponujete nemovitostí, ve které nebydlíte, a rozhodnete se ji prodat, narazíte na otázku časového testu. V současné době je to pět let. Pokud nemovitost vlastníte 5 let a déle, nemusíte příjem z jejího prodeje zdanit daní z příjmu, v opačném případě – tedy pokud vám nemovitost říká pane kratší dobu, vás čeká standardní 15% daň z příjmu fyzických osob. Tato daň se vypočítává pouze z rozdílu mezi tím, za kolik jste nakoupili a za kolik prodáváte.

Spolu se zrušením daně z nabytí nemovitosti byl ale prodloužen i časový test. Nově, pro nemovitosti nabyté od ledna 2021, bude tato lhůta 10 let. Hlavním účelem této změny je omezení spekulací s nemovitostmi.

Pokud v nemovitosti bydlíte, časový test je pouze dva roky. Tato lhůta zůstává stejná.

Využijete celou částku na uspokojení vlastních bytových potřeb?

Za zmínku rozhodně stojí i fakt, že pokud jste nemovitost užívali k vlastnímu bydlení, ale neodbydleli si před prodejem celé dva roky časového testu, pořád ještě to neznamená, že budete o 15 % lehčí. Pokud příjem z prodeje nemovitosti použijete na nákup jiné nemovitosti, jste od daňové povinnosti osvobozeni.

Darem a dědictvím

Rozhodli jste se nemovitost někomu darovat? Z hlediska daní se vás tedy nic netýká a jediné náklady, které s darováním budete mít, můžou být náklad na vypracování darovací smlouvy nebo vklad na katastr. Zbytek už jde za obdarovaným (ale tomu jsme se věnovali již v 1. díle seriálu).

A pozbytí vlastnictví dědictvím, tedy vlastní smrtí, řešit nebudeme. Tady stojí za zmínku snad jen to, že máte předem možnost se rozhodnout, zda dědictví vypořádáte závětí, dědickou smlouvou, nebo to necháte v rukou litery zákona. Co se týče dědické daně, kterou řeší případní dědicové, o té jsme psali tady.

Zbavování se bytu samozřejmě není jediná cesta, jak se s ním vypořádat, když ho již nepotřebujete pro vlastní bydlení. Velmi oblíbeným a finančně zajímavým řešením je dlouhodobý pronájem. Mnoho majitelů se pronajímání dříve vyhýbalo kvůli obavám z časové náročnosti, to už ale dnes naštěstí dávno neplatí díky službě profesionální správy nájemních bytů.

Pokud chcete vědět, kolik vám váš byt může vydělávat úplně bez starostí, vyplňte nezávazný poptávkový formulář.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram