Co pronajímatelům a nájemníkům přináší květen 2020?

Situace na nájemním trhu připomíná i v květnu aprílové počasí. Co nejzajímavějšího se v první polovině měsíce semlelo? A jaké jsou odhady pro tu druhou půlku?Většině aktuálních témat jsme se věnovali už v našem předchozím článku, někdy na něj tedy budeme navazovat.

U krátkodobých pronájmů se pořád neblýská na lepší časy.

V této oblasti se za posledních čtrnáct dní nic moc nezměnilo. Majitelé těchto nemovitostí se je snaží obsadit všemi možnými způsoby, někdo se vydal cestou dlouhodobého pronájmu, někdo se naopak snaží víc zacílit na české turisty. Nezbývá než držet jim palce a vyhlížet otevření hranic.

Dlouhodobé nájmy se výrazněji mění jen v Praze.

Přestože mnoho odborníků predikovalo výrazný nárůst nabídky bytů k dlouhodobému pronájmu a s tím související rapidní pokles cen, zatím se zdá, že tato situace se týká pouze hlavního města. Ani zde ale nemůžeme mluvit o tak dramatických změnách, jak se původně očekávalo.

Ochrana nájemníků v době krize.

Minule jsme vás informovali, že pokud váš nájemník přišel vlivem současné situace o zdroj příjmů a nemůže platit nájem, nemůžete mu vypovědět smlouvu. Teď se přidalo ještě moratorium na zvyšování nájemného. Takže i když je nájemník ekonomicky v pohodě, s plánovaným navyšováním nájemného raději počkejte.

Poptávka po nemovitostech se pomalu probouzí.

I na zájmu o nákup nemovitostí je vidět, že nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Majitelé nemovitostí měli obavy z poklesu jejich cen (zejména ti, kteří nakoupili v posledním roce), naopak potenciální investoři se těšili na výhodné příležitosti. Ale ono to nakonec vypadá, že trh sice bude nějakou dobu stagnovat, ale k očekávaným propadům cen možná vůbec nedojde. Minimálně v atraktivních lokalitách.

V daních už máme zase trochu jasněji.

Vláda nám nakonec opravdu schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti, mělo by se zpětně vztahovat na všechny nemovitosti, u kterých proběhl vklad na katastr od prosince 2019.

Ale něco za něco.

Zároveň se zrušením daně ale od prosince 2021 zanikne možnost odečíst si úroky z hypotéky z daní. Čímž by mohlo vzniknout sympatické okénko mezi prosincem 2019 a prosincem 2021, kdy by bylo možné neplatit daň z nabytí a zároveň mít nárok na odečtení úroků. Hurá na nákupy.

Časový test si pro velký úspěch zdvojnásobíme.

Součástí daňových změn je i prodloužení takzvaného časového testu, tedy období, během kterého máte při prodeji nemovitosti povinnost zaplatit daň z příjmu. Ze současných pěti let se doba prodlouží na deset.

A největší pozitivum toho všeho?

Ať je to sebedivočejší, nemusíte na to být sami. Naši klienti s námi bezpečně a bez turbulencí zvládli všechny události posledních týdnů. Pokud také chcete dlouhodobého a spolehlivého nájemníka, nechte si od nás nezávazně vypočítat, kolik s námi můžete na svých nemovitostech vydělávat.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram