Kalkulace nájmu

Změny ve světě nemovitostí

  • 27.4.2020
  • NOVORENT
  • #Hypotéky
  • #Investice
  • #koupě
  • #krátkodobý nájem
  • #nájemní byt
  • #nemovitosti

Už skoro měsíc a půl jedeme na vlně nejistoty. Naučili jsme se nosit roušky, vyhýbáme se tramvajím a nakupujeme u rozvážkových služeb. Jaký je ale dopad současné situace na svět nemovitostí? Čím krize investory ohrožuje a čím by naopak mohla být přínosná? Pojďme se na to podívat. Pěkně stručně a jasně.

Trh s krátkodobými pronájmy zkolaboval.

Ano, už jsme o tom psali (článek najdete TADY). Díky uzavření hranic se zastavil příliv turistů a všechny ty pěkné byty v centru Prahy i dalších měst zejí prázdnotou. A na zlepšení situace si asi ještě nějakou chvíli počkáme.

Trh s dlouhodobými pronájmy praská ve švech.

Každá akce vyvolá reakci, takže následkem kolapsu trhu s krátkodobými pronájmy se začal nasycovat ten s dlouhodobými. Nájemníkovo srdce plesá, investorovo už o malinko méně. Nájemníci teď mají jedinečnou šanci užít si pár krásných měsíců v relativně levném bydlení s výhledem na Karlův most, po otevření hranic a opětovném rozproudění turismu je ale čeká rychlé stěhování.

Odložte si splátky až na půl roku.

Pokud jste pořídili nemovitost s pomocí hypotečního úvěru, ale teď vám nevydělává, nemusíte hned volat svému makléři a vyjednávat co nejrychlejší prodej. U své banky můžete požádat až o šestiměsíční odložení splátek.

Přišel váš nájemník následkem krize o práci?

Tady se dostáváme k dalšímu velmi diskutovanému bodu. Sněmovna opětovně schválila návrh zákona, podle kterého vám takto postižený nájemník nemusí do konce července platit nájemné a vy mu nemůžete vypovědět smlouvu. Dlužné nájemné by ale měl uhradit do konce letošního roku.

Prodávejte, než klesnou ceny!

Ano, i tato obava zmítá realitním trhem. A pravděpodobně oprávněně, odborníci odhadují, že v následujících měsících ceny spadnou alespoň o 10 %. Což zcela přirozeně vyvolává rychlejší jednání těch, kteří by rádi prodali.  Naopak ti, kteří by chtěli koupit, asi ještě chvíli vyčkají na pokles cen. A to není zdaleka jediný důvod k vyčkávání. Mimochodem, riziku poklesu cen na trhu jsme se už v jednom z předcházejících článků věnovali.

Daň bude, nebo nebude?

No, pěkně popořádku. Už od března visí ve vzduchu příslib zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ale pořád tak nějak nevíme, jak by to vlastně bylo. Takže jediné, co to zatím přineslo, je zastavení realitního trhu, kdy kupující vyčkávají. A během toho se vedou debaty o tom, zda bude zrušení daně platit zpětně, a pokud ano, tak jestli od března, nebo od ledna. Nebo snad od prosince? Ale aby to všechno nebylo jen růžové, výměnou za daň z nabytí nemovitosti bychom měli přijít o možnost odečíst si z daní úroky z hypotéky.

Klesnou hypotéky na historické minimum?

ČNB již v březnu snížila sazby a rozvolnila podmínky pro poskytování hypoték. Zdálo by se tedy, že přichází ideální doba na půjčku. Banky ale musí v současné situaci počítat s vyšší mírou rizika a tak sazby zatím drží. Na hypoteční žně si tedy budeme muset ještě chvíli počkat. Pokud vůbec nastanou, protože na mnoho domácností dolehnou obavy z finanční nejistoty a do milionového zadlužení se tolik nepohrnou.

Jde vám z toho hlava kolem?

Tak to nechte na nás. Váš byt si pronajmeme dlouhodobě a obsadíme ho prověřeným podnájemníkem. A nebojte se, většinu jednání zvládneme online. Nechte si nezávazně spočítat, kolik vám váš byt může vydělávat.

Nezávazně spočítat