Vývoj ceny bytů: Praskne letos cenová bublina?

Vývoj ceny bytů je v posledních měsících velmi diskutované téma. Po několikaletém růstu cen skoro každý očekával, že rok 2020 prostě musí přinést nějakou změnu. Když ne pokles, tak alespoň zastavení růstu. Ale i přes toto očekávání ceny zatím dál vesele letí vzhůru. Co nás čeká dál?

Je to bublina? A praskne?

Když se ceny nemovitostí začnou nepřiměřeně nafukovat a změna není v dohledu, začíná se mluvit o cenové bublině. A samozřejmě se vedou dohady, kdy (a jestli) praskne. Takové bubliny se objevují čas od času na většině trhů a jejich definice by se dala shrnout jako dočasné odchylky od skutečné hodnoty.

Kdo se na realitním trhu pohybuje už nějaký ten pátek, může mít ještě v živé paměti situaci z roku 2008, kdy se také zdálo, že ceny už napořád jenom porostou. Jenže pak přišla světová finanční krize a ceny začaly klesat, na pomyslné dno pak dopadly okolo roku 2013. Následovalo období růstu, které trvá dodnes. V roce 2016 se ceny dostaly zhruba na úroveň před krizí a od roku 2017 stoupají způsobem, který některým ekonomům nedá spát. Může nás čekat stejný scénář a dopad finanční krize se naplno projeví až po několika letech od jejího vypuknutí?

Současnou bublinu navíc přifukuje i dlouhodobý nedostatek nových bytů, kterých se prostě staví málo. Celkové situaci příliš nepomohly ani kroky vlády a ČNB podniknuté v loňském roce za účelem zvýšení dostupnosti bydlení. Zrušení daně z nabytí nemovitosti, snížení úrokových sazeb u hypoték a zmírnění podmínek pro jejich získání se totiž projevilo spíše kontraproduktivně a ceny ještě více vyšroubovalo směrem vzhůru.

Pořád nevíme, kam se ekonomika bude ubírat a s ní i vývoj ceny bytů

Predikci dalšího vývoje cen značně komplikuje i skutečnost, že nikdo vlastně neví, kdy se svět vrátí do starých kolejí a ekonomika se začne zotavovat. Pokud se naplní optimistické scénáře o zrychlení plošného očkování obyvatelstva, na které plynule naváže rozvolnění vládních opatření, pořád je ještě možné, že se žádné prasknutí bubliny v dohledné době vůbec konat nebude.

Realitní makléři zatím pokles neočekávají, maximálně stagnaci

Čistě z hlediska nabídky a poptávky zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se ceny chystaly nějak klesat. Poptávka nabídku stále převyšuje, a když se na trhu objeví atraktivní nemovitost v dobré lokalitě, zpravidla se i při současných cenách prodá během několika týdnů. A i když mírně poklesla poptávka po nemovitostech pro vlastní bydlení, o to víc se prodávají nemovitosti vhodné na investici (po nejistotě ohledně služeb krátkodobého ubytování typu Airbnb se investoři soustředí zejména na byty vhodné k dlouhodobému pronájmu). Stagnace cen se očekává zejména u starších panelových bytů a nemovitostí v méně atraktivních lokalitách (které nevyhledávají již zmínění investoři).

Češi hledají cesty, jak zakonzervovat peníze

V posledním roce rapidně přibylo i menších investorů, kteří chtějí své prostředky ochránit před inflací a uložit do něčeho, co neztratí svou hodnotu. Takový investor je zpravidla konzervativní a většinou ho netrápí, že návratnost investice může být delší než 15 let a roční výnos třeba „jen“ 3 %. Spíš potřebuje jistotu, že pokud se za pár let rozhodne nemovitost prodat, bude mít na trhu alespoň stejnou hodnotu, jakou do ní na začátku vložil. A přesně tento typ investora si vybírá byty vhodné pro nájemní bydlení.

Navíc se díky stále rostoucí popularitě služby správy nájemních bytů jedná o investici prakticky bezúdržbovou. Stačí na začátku byt svěřit profesionální firmě a dlouhodobě už jen inkasovat pravidelný nájem (odpadá tedy starost s inzercí, prohlídkami, sepisováním smluv a řešením pojistek, vymáháním nájemného, údržbou bytu atd.).

Pokud vás zajímá, kolik může vaše nemovitost tímto bezúdržbovým způsobem vydělávat, stačí vyplnit nezávaznou poptávku.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram