Pronajímat zařízený nebo nezařízený byt?

Pronajímat zařízený, nebo nezařízený byt? Toť otázka takřka hamletovská, na kterou se názory majitelů i nájemníků různí. Pojďme si posvítit na výhody a nevýhody všech možností.

Nezařízený byt je nejjednodušší cesta.Toť otázka takřka hamletovská, na kterou se názory majitelů i nájemníků různí. Pojďme si posvítit na výhody a nevýhody všech možností.

Byt, který je vybavený jen tím naprosto nezbytným: kuchyňská linka s dřezem a sporákem, sanita v koupelně a nějaké to osvětlení na stropech. Pronajímání takového bytu je administrativně nejjednodušší a pro majitele nejpohodlnější. Do předávacího protokolu stačí zapsat kuchyňkou linku a je vymalováno. Nájemník se v bytě může realizovat podle svého a až se s vámi jednou bude loučit, byt zase vyklidí.

Za míň muziky míň peněz.

Nezařízený byt není k dispozici k okamžitému bydlení a nájemník s jeho zařizováním má další náklady, předpokládá se tedy, že nájemné by mělo být, v porovnání s podobnými zařízenými byty ve stejné lokalitě, o něco nižší.

Chci nezávazně spočítat, kolik můj byt může vydělávat

Dlouhodobé úmysly.

Ano, ty pravděpodobně můžete očekávat od zájemce o nezařízený byt. Lze předpokládat, že když už si dá tu práci se zařizováním bytu, plánuje v něm nějaký ten pátek zůstat.

Zlatá střední cesta.

Za tu můžeme označit částečně zařízený byt. Většinou nechybí postel, nějaká skříň, jídelní stůl… zkrátka to nejnutnější, aby se v bytě dalo bydlet. Ale tady hrozně záleží na úhlu pohledu, pod pojmem „částečně zařízený“ si každý představuje něco jiného – od dvou solitérních komod, až po dvě plně zařízené místnosti.

Kompletně vybavený.

A poslední možnost, v našich končinách ne zas tak častá, je kompletně vybavený byt. V praxi by to mělo znamenat, že se nájemník může nastěhovat jen s osobními věcmi.  To znamená pro majitele samozřejmě větší starosti nejen se zařizováním, ale i průběžným doplňováním a nahrazováním vysloužilého vybavení.  Na druhou stranu to s sebou přináší také vyšší nájemné. Po těchto bytech je nejčastější poptávka např. z řad expatů, tedy cizinců pracujících v Čechách, kteří tady zpravidla jsou na nějakou časově omezenou dobu, a nepředpokládá se, že by si pořizovali vlastní zařízení.

Byt není skládka.

Není smutnější pohled, než když majitel zařídí hezký byt v zajímavé lokalitě nesourodou sbírkou vysloužilého nábytku. Jednak se o část potenciálních zájemců rovnou připraví prostřednictvím fotek u inzerátu a nakonec se dřív nebo později stejně ze strany nájemníka dočká požadavku na vyklizení bytu. Samozřejmě je vždycky na místě zvážit, komu byt chceme pronajímat. Parta studentů nebo méně náročných nájemníků nám výměnou za výhodnější cenu kdejaký ten kousek starého sektorového nábytku odpustí, náročnější nájemníci si ale raději připlatí někde jinde.

Předávací protokol.

Je teda lepší pronajímat zařízený nebo nezařízený byt? Ať už máte byt vybavený jenom kuchyňskou linkou nebo ho máte zařízený až po obrázky na stěnách, vždy trvejte na předávacím protokolu, kde sepište veškeré hodnotné vybavení, ať vás jednou, až vám nájemník byt bude vracet, nečeká nepříjemné dohadování o tom, co v bytě bylo a co nebylo. Nebo, pokud se vám to nechce absolvovat, můžete se obrátit na nás a my se o všechno postaráme – od sepsání předávacího protokolu, až po případné vymáhání náhrady škody v případě, že se něco poničí.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram