Pronájem bytu pro studenty – specifika

Pronájem bytu pro studenty – Prázdniny se nevyhnutelně chýlí ke svému konci a v průběhu září se do univerzitních měst napříč celou republikou vrátí statisíce studentů. Mnoho z nich se opět rozhodne před skromným studentským ubytováním na kolejích upřednostnit soukromé pronájmy. Co to znamená pro majitele bytů?

Dlouhodobě i střednědobě.

Nájemníci z řad studentů se většinou dělí do dvou kategorií. Jedna si bude chtít byt pronajmout celoročně, protože ve městě svých studií zůstává i během léta. Ta druhá skupina se snaží získat bydlení zpravidla od září do června.

V Praze bude nabídka letos pravděpodobně vyšší.

S ohledem na to, že trh krátkodobých pronájmů se pořád ještě nevzpamatoval po zásahu koronavirové krize, lze předpokládat, že majitelé těchto bytů budou mít o střednědobé nájemníky ze studentských řad letos větší zájem. A očekávat lze i poptávku na druhé straně, protože současná situace může pro mnoho studentů znamenat příležitost pronajmout si krásný byt v zajímavé lokalitě za výhodnějších podmínek. Majitelům nebude asi vadit, že studenti byty v červnu opustí, protože určitě doufají v návrat turistů do pražských uliček.

Šance i pro větší byty.

Studenti často bydlí ve větších skupinách a díky tomu není problém jim pronajmout i byt větších dispozic, o které běžně na nájemním trhu není takový zájem. Majitel ale musí počítat s tím, že v bytě 4+1 může žít klidně 8 lidí, mezi kterými navíc bude probíhat nějaká fluktuace. Největší zájem je samozřejmě o byty, které mají neprůchozí pokoje.

Cena za celý byt?

Pokud se rozhodnete byt pronajmout studentům, existuje několik cest, jak to můžete udělat. Nejjednodušší je celý byt pronajmout konkrétní partě mladých lidí, která již hledá bydlení společně, a ve smlouvě budou figurovat všichni. Stejně časté je pronajmout celý byt pouze jednomu studentovi a ve smlouvě mu povolit podnájem dalším osobám – vám se potom za stav bytu a včas zaplacené nájemné zodpovídá jeden konkrétní člověk, který si sám koordinuje, kdo s ním v bytě bydlí a kolik mu přispívá na nájem.

Jde to i po pokojích.

Další variantou je byt rovnou pronajímat po jednotlivých pokojích. S tím se může pojit na jedné straně sice vyšší zisk na nájemném (v Praze se ceny běžně pohybují okolo 6 000 Kč za studenta), na druhé straně problematičtější obsazování celého bytu. Musíte totiž všechny pokoje obsadit sami – když se vám náhodou podaří pronajmout byt jen částečně, na nájmu naopak proděláváte. Navíc když v jednotlivých pokojích žijí studenti, kteří se spolu dřív neznali, existuje i vyšší riziko toho, že jim soužití nebude vyhovovat a bude docházet k vyšší fluktuaci. Stejným způsobem lze pronajímat i jednotlivá lůžka v pokojích na principu ubytovny, ale o takový typ ubytování zájem postupně klesá.

Specifické požadavky na vybavení.

O studentech se obecně traduje, že patří mezi nenáročné nájemníky, co se interiérového designu týče. To už dnes rozhodně neplatí o všech, i mnoho studentů si raději připlatí za hezčí prostor pro život. Ale pořád lze předpokládat, že ve studentských řadách najdete i nenáročné nájemníky, kteří budou mít pochopení pro vybavení po babičce (a některým to bude ještě připadat jako super retro). Byt by měl být každopádně alespoň částečně zařízený. Kuchyňská linka včetně spotřebičů, jídelní stůl a židle, pár postelí, nějaké skříně. Nic určitě nezkazíte pračkou, protože ne každý student se chce o víkendu vracet domů s pytlem špinavého prádla.

Někomu to vydrží i po studiu.

Je naprosto běžné, že mladí lidé ve svých univerzitních městech zůstávají i po ukončení studií. A protože je v prvních letech po škole většinou nic netlačí do pořizování vlastní nemovitosti nebo většího nájmu vhodného pro rodinu, často ve sdílených studentských „privátech“ zůstávají i pár let po promoci.

Rodiče to jistí.

I když studenti většinou nemají pravidelný příjem, o financování jejich bydlení se zpravidla nemusíte obávat, protože jej zajišťují jejich rodiče. Nejjednodušší je se hned na začátku nájemního vztahu domluvit na tom, aby si rodiče nastavili trvalý příkaz, pak máte většinou jistotu, že dokud jejich potomka nevyhodí z fakulty, nájem bude chodit pravidelně.

Obavy z hluku i o vybavení.

S pronajímáním studentům bývají obvykle spojeny zvýšené obavy z divokého nočního života. Samozřejmě, nějaká kolaudace asi proběhne, ale pokud nastavíte pravidla předem a ideálně je zakotvíte i do smlouvy, mělo by se to dát zvládnout. Navíc většina studentů na víkend odjíždí domů, takže víkendových večírků zase tolik nebude.

Ať už je váš byt vhodný na pronajímání studentům, nebo raději preferujete rodinu s dětmi, nemusíte na to být sami. O váš byt se profesionálně postaráme a převezmeme na sebe veškerá rizika, která souvisí s výpadky nájmu při neplacení nebo fluktuaci nájemníků. Vy se tak můžete radovat z pasivního příjmu zcela bez starostí.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram