Investice, na kterou je krátká inflace i pandemie? Stále vedou nemovitosti

Investujete do nemovitostí, nebo o tom alespoň uvažujete? Určitě jste v posledním roce zaznamenali vlnu paniky, která se mezi investory šířila. Objevovaly se poměrně pesimistické scénáře ohledně vývoje realitního trhu a čekal se výrazný propad cen nemovitostí i nájmů. Naštěstí se zdá, že to bylo předčasné. S trochou nadsázky (a zaklepáním na dřevo) můžeme říct, že investování do nemovitostí neohrozí ani celosvětová pandemie.

Nájemní trh vstává z popela

I když došlo v roce 2020 k dočasnému útlumu zájmu o nájemní bydlení, v posledních týdnech trh zase jako fénix vstává z popela a těší se ještě většímu zájmu než dřív. Důvodů to má hned několik.

Události uplynulého roku mnoho lidí přivedly k zamyšlení nad jejich životním stylem a část z těch, kteří byli odhodláni ke koupi vlastní nemovitosti, teď naopak volí svobodu, kterou jim bydlení v nájmu dává.

Samozřejmě za nárůstem popularity nájemního bydlení stojí i snížení cen, ke kterému došlo zejména v Praze díky uvolnění nemovitostí určených ke krátkodobému ubytování turistů. V závislosti na stavu a lokalitě bytu tak cena za m2 klesla o 2 – 10 %. Nicméně odborníci už teď avizují opětovný nárůst cen, který se ve velkých městech nevyhnutelně dostaví po návratu vysokoškolských studentů, expatů a už zmiňovaných turistů.

To pravé i pro konzervativního investora

Navzdory očekáváním vzrostl i zájem o nákup nemovitostí a jejich ceny. Podle společnosti Deloitte se v Praze za třetí čtvrtletí roku 2020 zvýšily ceny o 6,3 %, celorepublikový nárůst byl o 4,5 %. Největší objem prodejů byl už tradičně mezi developerskými projekty, podstatná část z prodaných bytů byla nakoupena právě za účelem investice. Důvod je prostý, mnoho investorů se rozhodlo upřednostnit bezpečné uložení peněz ve formě nemovitosti před jinými, často výrazně rizikovějšími investicemi.

Nakupovalo se ale i na hypotéky. Lidé si loni na nemovitosti půjčili přes 250 miliard korun, čemuž napomohly i rekordně nízké hypoteční sazby, které pravděpodobně dosáhly svého naprostého dna a v letošním roce opět porostou (ostatně, některé banky už sazby mírně zvedly). V neposlední řadě atraktivitu nákupu samozřejmě zvýšilo i zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Jedna jediná vada na kráse…

Doba tedy investování do nemovitostí dál přeje. Jediná nevýhoda, která se s ním pojí, je čas strávený se správou nájemních bytů. Statistiky uvádějí, že péčí o nájemní byt strávíte průměrně 65 hodin ročně. Do této statistiky jsou však započítány i případy, kdy máte letitého „bezúdržbového“ nájemníka a o byt se prakticky nestaráte. Naopak v případech, kdy vám v bytě dochází k vyšší fluktuaci nájemníků nebo s nimi řešíte nějaké komplikace, je časová investice mnohonásobně vyšší. Stres s tím spojený bohužel do statistik zatím nikdo nezahrnul. A samozřejmě platí jednoduché matematické pravidlo – čím víc bytů pronajímáte, tím víc práce s nimi máte. Přitom stačí tuto činnost delegovat na správcovskou firmu a vaše investice se v tu chvíli mění na pohodlný a spolehlivý pasivní příjem.

Čím víc bytů máš, tím víc miluješ NOVORENT

Jak už jsme zmínili, čím víc bytů pronajímáte, tím víc s nimi máte práce. A protože vaše starosti s investičními nemovitostmi snižujeme na naprosté minimum, poskytujeme další výhody speciálně pro majitele dvou a více bytů.

Kromě toho se samozřejmě můžete těšit ze všech dalších výhod našich služeb. Jako je, kromě kompletní péče o byt i nájemníky, i maximální transparentnost celého systému, díky které máte v informačním systému 24/7 přehled o všem podstatném, co se s vaším bytem děje (tedy aktuální smlouvy, stavy měřičů, kdy probíhají prohlídky…).

Když jdou nahoru ceny, roste pasivní příjem

Někdy se ze strany klientů setkáváme s  obavou, že si od nich byt pronajmeme pod cenou a následně ho podnajmeme dál za „strašnou raketu“. To je samozřejmě mylný předpoklad. Naše odměna je dána procentem z čistého nájemného, takže když se podaří byt podnajmout za cenu vyšší, než se očekávalo, rázem roste i váš pasivní příjem.

Čas jsou peníze

A to nejlepší na závěr. Víme, že čas je pro vás tou nejvzácnější komoditou, a tak vám ho šetříme na všech frontách. Díky tomu svůj byt můžete pronajmout ještě dnes. A protože máme vlastní databázi zájemců o bydlení, velkou část bytů obsadíme prověřenými podnájemníky prakticky ihned.

Zkusíte to s námi? Po vyplnění nezávazné kalkulace se dozvíte, kolik vám byt může vydělávat.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram