Dlouhodobý pronájem, nebo krátkodobý? Nějaký čas se ze všech stran rozebírá téma krátkodobých pronájmů. Někdo na ně nedá dopustit, protože přinášejí majitelům oproti dlouhodobým pronájmům vyšší zisky. Jiní je naopak považují za neskutečné zlo, které má dopad na nedostatek bytů pro stálé bydlení. Pojďme si některé mýty vyvrátit a podívat se na to, jak to doopravdy je.
Vyšší příjem ano, ale jen za specifických podmínek.
Pokud máte to štěstí, že vlastníte atraktivní byt v samém srdci Prahy, skutečně se vám asi víc vyplatí krátkodobý pronájem. Můžete si totiž dovolit účtovat vyšší cenu, a přesto se v bytě dveře netrhnou. Na druhou stranu, pokud je váš byt umístěný třeba už v širším centru (nedejbože na kraji města), cena bude muset být pochopitelně nižší, navíc pravděpodobně nikdy nebude zcela vytížen.
Provozujete ubytovací služby, nebo pronajímáte byt?
Z právního hlediska je ten nejpodstatnější rozdíl mezi tím, zda se vaše pronájmy posuzují jako podnikání, nebo ne. Pokud se jedná o dlouhodobý pronájem, řídíte se občanským zákoníkem a příjmy daníte jako příjmy z pronájmu. U krátkodobých pronájmů vlastně provozujete ubytovací služby, potřebujete k tomu živnostenský list, podléháte EET a příjem daníte jako příjem z podnikání. Také nesmíte zapomenout odvádět rekreační poplatky a hlásit ubytované cizince na cizineckou policii.
Riziko regulace visí ve vzduchu.
Návrhy už tady byly. Z mnoha důvodů je vůle krátkodobé nájmy nějak regulovat. Pokud je byt obsazený každý víkend, celé pronajímání dává ekonomicky smysl, ovšem pokud by se možnost pronájmu zregulovala např. na 60 dní v roce, rázem se situace otáčí, a i u bytů v centru najednou ekonomicky dává mnohem větší smysl dlouhodobý pronájem.
Kolik na to máte času?
Pokud pronajímáte takříkajíc na vlastní pěst, stojí vás to vždycky čas. Kolik času vám zabere péče o dlouhodobě pronajímaný byt si můžete přečíst například v našem článku na kurzy.cz
Na telefonu ve dne v noci.
Co se týče krátkodobých nájmů, nesmírně záleží, do jaké míry máte proces zautomatizovaný (bezkontaktní check-in atd.), případně jaké služby necháváte na profesionálech (úklidová firma). Ale obecně platí, že minimálně komunikaci s hosty si musíte odbýt sami, jedná se často o spoustu únavných dotazů v cizím jazyce. Samozřejmě řešíte také provozní komplikace (něco během pobytu nefunguje, ztratí se klíče apod.). Na konci pobytu přijde check-out – někomu stačí, že za sebou návštěvníci v domluvený čas zabouchnou dveře, někdo vyžaduje raději osobní předání klíčů a rychlou kontrolu bytu. A na úplný závěr úklid (pokud tedy nenajímáte uklízečku).
Suma sumárum, u atraktivní nemovitosti, která vám vydělává skutečně dobře, se jedná o minimálně pár hodin s každým hostem. A hlavně, co je horší, musíte být po celou dobu k dispozici pro případ nečekaných potíží. Když navíc vezmeme v potaz, že byty jsou většinou nejvíc vytížené o víkendech, může to znamenat absolutní ztrátu volného času.
Doporučení na závěr.
Nelze univerzálně doporučit vhodný způsob pronajímání právě vašeho bytu. Je potřeba vzít v potaz lokalitu, dispozici, stav bytu, časovou náročnost, příjmy a náklady při obou možnostech.
Pokud vás zajímá, kolik vám váš byt může vydělávat při dlouhodobém pronájmu, navíc úplně bez starostí, vyplňte náš nezávazný poptávkový formulář.