Digitalizace realit

Digitalizace realit? Dnes tady pro vás máme malé technické okénko. Poslední rok nás všechny naučil přesouvat velkou část agendy do virtuálního světa a řešit mnoho věcí dálkově. Na jednu stranu je to smutné, protože se ve většině případů jedná o opatření, která jsme přijali v souvislosti s pandemií. Na druhou stranu si říkáme, zda jsme opravdu potřebovali nemoc, aby nás všechny konečně dokopala k tomu, zjednodušit si životy?  

Loňský rok byl pro digitalizaci realit zlomový

Ano, rok 2020 v této oblasti skutečně můžeme označit za zlomový. Není to tak, že by se všechno vymyslelo nově, vždyť inzerce realit probíhá převážně online už několik let (i když ty nostalgické vývěsky na obecním úřadě mají svoje kouzlo), virtuální prohlídky také nejsou úplně čerstvou novinkou a online nahlížení do katastru ovládají možná i vaše děti. V loňském roce se ale mnoho těchto procesů zdokonalilo právě díky digitalizaci realit, funkčně propojilo s ostatními fázemi transakce a mnoho nových nápadů dostalo konečně prostor na realizaci.

Vyberete online z pohodlí domova za pomocí digitalizace realit

Touto částí procesu projde opravdu asi každý, ať už nemovitost kupujete, prodáváte, pronajímáte, nebo si naopak chcete pronajmout. Drtivá většina nových nabídek se objevuje na realitním portálu sreality.cz, eventuálně na reality.cz a na stále populárnějším bezrealitky.cz. Soukromí inzerenti často využívají k prezentaci nemovitostí i bazarové portály jako je bazos.cz a sbazar.cz.

V souvislosti s omezením osobních prohlídek v uplynulém roce hledá stále více inzerentů možnosti, jak nemovitost co nejlépe představit online. Krom dnes již standardních fotek a půdorysů se tedy pouští i do natáčení videí a tvorby profesionálních virtuálních prohlídek, jejichž prostřednictvím si můžete z bezpečí svého domova byt virtuálně projít a prozkoumat každý jeho kout. Stejně tak se množí i nabídky videoprohlídek v reálném čase, kdy je makléř fyzicky v bytě a při videohovoru vám celý byt ukáže a zároveň může zodpovědět i všechny vaše otázky.

Velkým benefitem virtuálních prohlídek je omezení takzvaného realitního turismu, kdy se na byt často přišli podívat třeba i zvědaví sousedé nebo lidé, kteří plánují inzerovat obdobnou nemovitost a v rámci určení ceny obhlíží konkurenci. Těmto „zájemcům“ virtuální prohlídka často stačí. Stejně tak tento způsob prezentace umožňuje reálným zájemcům včas odhalit některé vlastnosti nemovitosti, které by pro ně byly překážkou (průchozí místnosti, nežádoucí výhled…), díky tomu roste relevance fyzicky provedených prohlídek, protože by na ně měli dorazit skutečně jen ti, jejichž sítem požadavků nemovitost na základě virtuální prohlídky prošla.

Pozor na katastr

Pod tímto nadpisem se schovávají hned dvě upozornění. Především to, že je skutečně potřeba zkontrolovat, jak je nemovitost zapsaná v katastru. Z listu vlastnictví totiž vyčtete překvapivě mnoho užitečných informací – zda ji skutečně vlastní ten, kdo ji nabízí, nebo tam jsou třeba nějaké složité spoluvlastnické vztahy, i jaká na ní případně váznou věcná břemena, zástavy apod.

Zároveň ale chceme upozornit i na aktuální změnu nahlížení do katastru od 1. 6. 2021. Zatímco dosud bylo možné jakoukoliv nemovitost vyhledat na geoportálu a tak zcela anonymně ověřit alespoň základní údaje (výměra, vlastník…), od června je tento přístup značně omezen. Nadále tak mohou do katastru nahlížet pouze přihlášení uživatelé. V rámci přihlašování můžete využít hned několik možností.

Pokud na katastru něco hledáte často, vyplatí se vám zřídit si dálkový přístup, díky kterému budete moct jak bezplatně nahlížet, tak využívat i placené služby, jako je třeba stažení kompletního listu vlastnictví. Tento přístup si můžete zřídit osobně na katastru, eventuálně poslat žádost poštou (s ověřeným podpisem), prostřednictvím datové schránky nebo emailem (ten musí být opatřen uznávaným elektronickým podpisem). Podrobnosti najdete na cuzk.cz.

Do bezplatného nahlížení je ale možné přihlásit se i přes Portál národního bodu pro identifikaci a autentizaci. Zde je možnost přihlásit se skrze bankovní identitu, eObčanku nebo další státem poskytované identifikační prostředky. Podrobné informace získáte přímo na eidentita.cz.

Cenu vykoukáme z chytrých cenových map 

Díky dnes už velmi podrobným cenovým mapám, které zaznamenávají ceny, za které došlo k reálně uskutečněným prodejům, snadno zjistíte, jak si daná nemovitost stojí a jaká by měla být její tržní cena. Některé banky dokonce už u bytů uznávají odhady vyhotovené na základě cenových map pro potřeby hypotéky.

Více času na to, co je opravdu důležité 

Možná si říkáte, jestli realitní trh tento technologický vývoj, digitalizaci realit, vůbec potřeboval a zda to všechno nefungovalo dobře už tak, jak to bylo. Ano, nebýt náročných událostí posledního roku, digitalizace by pravděpodobně probíhala pomaleji a pozvolněji – tak, jak jsme byli dosud zvyklí. Ale stejně bychom do současného bodu nakonec dospěli, protože je to zkrátka mnohem pohodlnější, efektivnější a praktičtější. Většina z nás žije hektické životy, ve kterých je těžké najít si čas na rodinu, koníčky a odpočinek. A všechny tyto „zlepšováky“ moderní doby vám pomohou si tento čas najít.

Časová úspora je ostatně hlavní motivací většiny našich klientů, kterým se staráme o jejich investiční nemovitosti. Šetří s námi totiž to jediné, co si za peníze nemohou koupit, a to je jejich čas.

  • Neztrácí ho s psaním inzerátů a focením bytu,
  • nemusí si dělat rešerše aktuálních cen podobných bytů v dané lokalitě,
  • neztrácí ho telefonáty a maily s potenciálními zájemci,
  • nechodí po prohlídkách,
  • netráví čas přípravami smluv ani jejich podepisováním,
  • sepisováním předávacích protokolů a předáváním bytu samotného,
  • nestojí ve frontách na přepisy energií,
  • neřeší, když se v bytě něco rozbije a je potřeba to opravit,
  • ani když nastane pojistná událost, kterou je potřeba řešit s pojišťovnou.
  • Dokonce ani nehlídají, zda jim nájemné přišlo včas na účet, protože vědí, že my jim ho pošleme vždy v termínu.
  • A pokud náhodou nájemník platí pozdě nebo vůbec, je to jen a jen naše starost.
  • Naši klienti neřeší dokonce ani to, když se nájemník rozhodně odstěhovat a je potřeba byt co nejrychleji obsadit novým.
  • Navíc (právě díky digitalizaci) v přehledném informačním systému kdykoliv vidí, kdy v bytě probíhají prohlídky, s kým se bude podepisovat smlouva nebo třeba jaké je aktuální vyúčtování služeb.

Zkrátka a jednoduše, jejich péče o investiční nemovitosti se scvrkne čistě na inkasování pravidelného nájmu.

Chcete si také zkusit, jaké to je, nemít s pronajímáním nemovitostí vůbec žádné starosti? Vyplňte nezávazný poptávkový formulář a naši specialisté vám to ukážou.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram