Co chtějí nájemníci v roce 2021?

Nájemní bydlení za poslední rok a čtvrt prošlo skutečně divokým vývojem. Zatímco do března loňského roku drželi otěže pevně v rukou majitelé bytů a bylo evidentní, že poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku, celosvětové zpomalení ekonomiky pořádně zamíchalo kartami.  

Z ulic velkých měst zmizeli turisté a tisíce bytů sloužících ke krátkodobému ubytování kvůli tomu zelo prázdnotou. Odešli zahraniční pracovníci i studenti vysokých škol, kteří pro majitele bytů znamenali vděčnou klientelu. Díky tomu se na trh dostalo ve stejnou dobu mnohonásobně víc volných bytů, než je obvyklé, navíc se kvůli hygienickým opatřením mnoho zájemců zdráhalo chodit na prohlídky. To vše mělo za následek pokles cen a celkové zpomalení trhu. Nicméně se záhy ukázalo, že většina nájemníků nakonec stejně upřednostní dlouhodobý pronájem před atraktivním bytem u Karlova mostu se smlouvou na tři měsíce. A v posledních týdnech se s postupným návratem k normálnímu životu snad už definitivně oklepává i nájemní trh.

Češi berou nájem „na milost“ 

Češi jsou zkrátka národem vlastníků. Máme v sobě zakořeněnou touhu „mít vlastní střechu nad hlavou“, protože to s sebou přináší životní jistoty. Díky tomu u nás ve vlastním bydlí okolo 70 % obyvatelstva, což je výrazně více než například v sousedním Německu či Rakousku, kde mají obyvatelé mnohem kladnější přístup k dlouhodobému životu v nájmu.
Bohužel neustále rostoucí ceny nemovitostí a jejich obecný nedostatek na trhu i zpřísňující se podmínky pro získání hypotečního úvěru vedou zejména mladší generaci k přehodnocení tohoto vlastnického přístupu a k tomu, aby vzali nájemní bydlení na milost nejenom jako provizorium těsně po škole, ale jako životní standard.
Roste investorský zájem o nemovitosti k pronájmu
Na straně druhé také neustále roste investorský zájem o rezidenční nemovitosti a na trh kromě drobných soukromých investorů stále čím dál tím víc vstupují přímo developeři, kteří staví nájemní bydlení.

Preference se mění 

Nájemníci za poslední rok změnili své zvyklosti a nároky na nájemní bydlení. Mnoho z nich přišlo o práci a finanční jistoty, a tak hledali cenově dostupnější byt, klidně i za cenu menšího prostoru či horší lokality. U těchto nájemníků lze očekávat, že jakmile se ekonomicky stabilizují, jejich nároky na bydlení opět porostou. Naopak ti, jejichž finanční situace se pandemie nijak nedotkla, museli většinou strávit rok na home office a následkem toho zatoužili po větším bydlení, kde bude mít každý člen rodiny dost životního prostoru.

Jaký byt se pronajme nejlépe? 

Ani poslední rok a čtvrt nezměnil fakt, že první místo v rozhodovacím procesu má stále lokalita bytu. Pokud vlastníte byt na klidném místě s hezkým výhledem, ale přitom v dosahu městské hromadné dopravy a s perfektní občanskou vybaveností, stále máte napůl vyhráno. Dále v posledním roce o něco vzrostla plocha nejčastěji poptávaných bytů – i když zájem o garsonky přetrvává, mnohem častěji se teď nájemníci zajímají o dvoupokojové a větší byty s plochou alespoň 60 m2. Obrovský rozmach také zažívá, zejména teď v letním období, zájem o předzahrádky, terasy a balkony.

A co návrat krátkodobých pronájmů? 

Jak se pozvolna otevírají hranice, lze v ulicích stále častěji zaslechnout jiné jazyky než češtinu. Samozřejmě to s cestovním ruchem před pandemií nelze vůbec srovnávat, ale i tak se opět začíná probouzet zájem o krátkodobé ubytování, navíc ho díky snížení cen využívají i Češi, kteří si často raději dopřejí komfortní dovolenou v tuzemsku, než aby se obávali, zda během jejich zahraničního pobytu nedojde k nepříznivému vývoji situace a jim se nezkomplikuje návrat domů.

Zjednodušujeme majitelům život 

Nemáte čas ani energii řešit vrtkavou přízeň nájemníků? Nevadí, rádi na to dohlédneme za vás. O váš byt se postaráme jako o vlastní a nájem pošleme vždycky v termínu. Vyřešíme vše, od výběru vhodného nájemníka přes sepsání neprůstřelných smluv až po dotažení kapajících kohoutků. A pokud se s vaším bytem nájemník rozhodne rozloučit, co nejrychleji byt zase obsadíme někým novým. Nájem vám zaplatíme samozřejmě i za tu dobu, kdy bude byt prázdný.

Zkusíte to s námi? 
Nechte si zdarma nezávazně spočítat, kolik váš byt bude vydělávat zcela bez starostí. 

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram