Bytový dům – úskalí pronajímaní

Kolik bytů pronajímáš, tolikrát jsi člověkem?  

Ať už byla vaše cesta k vlastnictví činžovního domu jakákoliv, pravděpodobně jste si ho nepořizovali jen proto, abyste o tom mohli třeba prozpěvovat, jak to dělá ten koudelníkův syn z Kutné Hory v jedné písničce. Vlastníte bytový dům? Vsadíme se, že od nej také očekáváte výnos. A kdybyste si mohli vybrat, ten výnos by měl být spíš větší než menší. To s sebou ale přináší velkou spoustu starostí. Pojďme si představit alespoň ty nejběžnější, se kterými už jste se někdy určitě setkali, nebo vás to stejně časem čeká. A co je důležitější, prozradíme vám, jak ty starosti můžeme minimalizovat.

Bytový dům – obsazenost

To je taková alfa omega celého procesu, s prázdným domem byste na ten výnos mohli čekat poměrně dlouho. A čím víc bytových jednotek v domě je, tím může být divočejší jejich obsazenost uhlídat. Možná máte štěstí a v domě vám žijí převážně stálí nájemníci, na které se můžete spolehnout. Ale stejně tak tam můžete mít v několika partajích studenty, kteří by nejradši smlouvu v červnu ukončili a od září podepsali novou. Taky tam budete mít asi nějakou tu rodinku, která u vás jen čeká, než nastřádá na akontaci a pořídí si vlastní bydlení. A jasně, Irenka z druhého patra, která se co nevidět odstěhuje k tomu nápadníkovi (tentokrát už to určitě klapne). Zkrátka a dobře, popasovat se s fluktuací nájemníků tak, aby vám vždycky nějaké byty nezely prázdnotou, může být docela makačka.
Naši správci na tohle umí dohlédnout. Všechny byty obsadíme spolehlivými nájemníky, naši advokáti se postarají o pořádné smlouvy a také pohlídáme, zda nájemníci platí včas a pravidelně. Samozřejmě se také postaráme o všechny možné dodatečné změny smluv, dohlédneme na jejich včasné prodloužení atd.

Dodavatelé energií a služeb pro bytový dům

Samozřejmě, většina energií se dneska převádí na nájemníka a ten zbytek se nějak smysluplně rozpočítá mezi partaje. Ale aby u vás nájemníci bydleli rádi, chcete na ně ty energie určitě převést za co možná nejvýhodnějších podmínek. Z vlastní zkušenosti moc dobře víme, že i když je cena nájmu nastavena velmi atraktivně, přemrštěné poplatky za služby potenciální nájemníky odradí. Prověříme tedy vaše stávající dodavatele energií a služeb a pokud najdeme prostor pro zlepšení, zařídíme to.

Perfektní přehled o cenách nájmů 

Nájemní trh se neustále vyvíjí – někdy ceny klesají, jindy naopak rostou. A na tyto změny je potřeba operativně reagovat a uzpůsobovat jim nabídku tak, aby byty nebyly dlouho neobsazené, ale také aby nebyly zbytečně pronajaté pod trží cenou.  A právě o aktuálních cenách mají naši obchodníci perfektní přehled a ohlídají to.

Když se to nepovede 

Každý den není posvícení a někdy se zkrátka může stát, že i z prověřeného nájemníka se vyklube problematický článek jinak pohodového obyvatelstva vašeho domu. Ať už se jedná o problémy s placením nájmu, nebo o něco horšího. Pokud bude s některým z nájemníků problém, naši správci to vyřeší. A samozřejmě zajistíme i vymáhání dlužného nájemného a případné vystěhování (a co nejrychlejší obsazení bytu někým spolehlivějším).

Opravy, havárie… 

Stejně tak jsou častým kamenem úrazu různé opravy v bytě, které nájemník vyžaduje od majitele domu, ten ale často nemá prostor ani náladu to rychle řešit. I to se samozřejmě postaráme tak, aby na obou stranách vládla vždy spokojenost.

Je to hudba pro vaše uši? 

Tak se nám ozvěte. Společně se podíváme na potenciál vašeho bytového domu a ušijeme vám nabídku přímo na míru tak, abyste z ní měli radost. Stačí vyplnit nezávaznou poptávku nebo můžete rovnou napsat našemu obchodnímu zástupci Davidovi Frkovi na Dfrk@novorent.cz.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti – část 1.

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitosti - část 1. Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes vám představíme největší noční můry majitelů, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů.
Přečíst více

Meziroční inflace roste, oplatí se investovat?

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Pronájem bytu v České Republice i když jste v zahraničí? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram