Kalkulace nájmu

Vyplatí se rekonstruovat nájemní byt?

  • 15.11.2019
  • NOVORENT
  • #nájemní byt
  • #rekonstrukce

To je poměrně komplikovaná otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět. Majitelé si často myslí, že samotná rekonstrukce zvýší měsíční nájemné klidně na dvojnásobek. Ruku na srdce, hodně záleží na tom, jak ta rekonstrukce vypadá, a velkou roli hraje i lokalita bytu. Ano, pokud provedete luxusní rekonstrukci v bytě v centru Prahy s krásným výhledem, pravděpodobně najdete nájemníka, který to náležitě ocení. Na druhou stranu, když dáte kuchyňskou linku za půl milionu do garsonky v přízemí panelového domu někde na okrajovém sídlišti, asi se vám ta investice bude na nájemném vracet dlouho. Rekonstrukce má ale určitě vliv na to, jaký je o váš byt zájem a jací lidé v něm chtějí bydlet.

Každopádně, pokud stojíte před rozhodnutím, zda rekonstruovat nájemní byt, zkuste si položit tyto čtyři otázky:

Jaké máte s bytem dlouhodobé plány? Pokud byt plánujete pronajímat spíš krátkodobě a pak se do něj chcete nastěhovat sami, asi se vám vyplatí ho teď pronajmout nenáročným nájemníkům a pak si ho před nastěhováním přizpůsobit svému vkusu. Pokud se ale jedná o investiční byt, který bude vždycky určen k pronajímání, stejně vás rekonstrukce dřív nebo později čeká. Navíc o byty v dobrém stavu je na trhu větší zájem.

Jakou máte představu o jeho budoucích obyvatelích? Nedá se nic dělat, představy nájemníků o přijatelném bydlení jsou různé. Zatímco partička studentů vám snáz odpustí koupelnu, která už to má morálně dávno za sebou, manažer v produktivním věku bude pravděpodobně očekávat vyšší standard.

V jaké kondici je váš byt teď? To je opravdu důležité, protože každý si pod pojmem „stav před rekonstrukcí“ představujeme něco jiného. Pokud poslední rekonstrukce proběhla před deseti lety a zároveň jste si v předchozím dotazu odpověděli, že se smíříte se středně náročnými nájemníky, možná vám bude stačit jen vymalovat. Nicméně pokud máte rozvody elektřiny v hliníku a v koupelně vám odpadávají obklady ze zdi, asi není nač čekat.

Kolik si můžete dovolit do rekonstrukce investovat? V ideálním případě samozřejmě zrekonstruujete celý byt na jediný zátah, ale věci vždycky ideální nejsou. Máte hotové prostředky, nebo uvažujete nad nějakým úvěrem? Pokud rekonstrukci budete financovat z půjčených peněz, raději si dopředu spočítejte, že se nájemné po rekonstrukci navýší alespoň o tolik, kolik budete splácet. Aby se vám náhodou nestalo, že na nájemném nakonec vyděláte méně, než když byl byt v původním stavu.

Kolik vám váš byt může vydělávat?

Máte už trochu jasněji v tom, zda se do rekonstrukce pustíte? V dalším článku se podíváme na to, na čem se při rekonstrukci opravdu nevyplatí šetřit a které prvky vyčarují luxusní dojem i s nižším rozpočtem.