Úskalí pronajímání bytového domu

Kolik bytů pronajímáš, tolikrát jsi člověkem?  

Ať už byla vaše cesta k vlastnictví činžovního domu jakákoliv, pravděpodobně jste si ho nepořizovali jen proto, abyste o tom mohli třeba prozpěvovat, jak to dělá ten koudelníkův syn z Kutné Hory v jedné písničce. Vsadíme se, že od svých domů také očekáváte výnos. A kdybyste si mohli vybrat, ten výnos by měl být spíš větší než menší. To s sebou ale přináší velkou spoustu starostí. Pojďme si představit alespoň ty nejběžnější, se kterými už jste se někdy určitě setkali, nebo vás to stejně časem čeká. A co je důležitější, prozradíme vám, jak ty starosti můžeme minimalizovat.

Obsazenost domu 

To je taková alfa omega celého procesu, s prázdným domem byste na ten výnos mohli čekat poměrně dlouho. A čím víc bytových jednotek v domě je, tím může být divočejší jejich obsazenost uhlídat. Možná máte štěstí a v domě vám žijí převážně stálí nájemníci, na které se můžete spolehnout. Ale stejně tak tam můžete mít v několika partajích studenty, kteří by nejradši smlouvu v červnu ukončili a od září podepsali novou. Taky tam budete mít asi nějakou tu rodinku, která u vás jen čeká, než nastřádá na akontaci a pořídí si vlastní bydlení. A jasně, Irenka z druhého patra, která se co nevidět odstěhuje k tomu nápadníkovi (tentokrát už to určitě klapne). Zkrátka a dobře, popasovat se s fluktuací nájemníků tak, aby vám vždycky nějaké byty nezely prázdnotou, může být docela makačka.
Naši správci na tohle umí dohlédnout. Všechny byty obsadíme spolehlivými nájemníky, naši advokáti se postarají o pořádné smlouvy a také pohlídáme, zda nájemníci platí včas a pravidelně. Samozřejmě se také postaráme o všechny možné dodatečné změny smluv, dohlédneme na jejich včasné prodloužení atd.

Dodavatelé energií a služeb 

Samozřejmě, většina energií se dneska převádí na nájemníka a ten zbytek se nějak smysluplně rozpočítá mezi partaje. Ale aby u vás nájemníci bydleli rádi, chcete na ně ty energie určitě převést za co možná nejvýhodnějších podmínek. Z vlastní zkušenosti moc dobře víme, že i když je cena nájmu nastavena velmi atraktivně, přemrštěné poplatky za služby potenciální nájemníky odradí. Prověříme tedy vaše stávající dodavatele energií a služeb a pokud najdeme prostor pro zlepšení, zařídíme to.

Perfektní přehled o cenách nájmů 

Nájemní trh se neustále vyvíjí – někdy ceny klesají, jindy naopak rostou. A na tyto změny je potřeba operativně reagovat a uzpůsobovat jim nabídku tak, aby byty nebyly dlouho neobsazené, ale také aby nebyly zbytečně pronajaté pod trží cenou.  A právě o aktuálních cenách mají naši obchodníci perfektní přehled a ohlídají to.

Když se to nepovede 

Každý den není posvícení a někdy se zkrátka může stát, že i z prověřeného nájemníka se vyklube problematický článek jinak pohodového obyvatelstva vašeho domu. Ať už se jedná o problémy s placením nájmu, nebo o něco horšího. Pokud bude s některým z nájemníků problém, naši správci to vyřeší. A samozřejmě zajistíme i vymáhání dlužného nájemného a případné vystěhování (a co nejrychlejší obsazení bytu někým spolehlivějším).

Opravy, havárie... 

Stejně tak jsou častým kamenem úrazu různé opravy v bytě, které nájemník vyžaduje od majitele domu, ten ale často nemá prostor ani náladu to rychle řešit. I to se samozřejmě postaráme tak, aby na obou stranách vládla vždy spokojenost.

Je to hudba pro vaše uši? 

Tak se nám ozvěte. Společně se podíváme na potenciál vašeho domu a ušijeme vám nabídku přímo na míru tak, abyste z ní měli radost. Stačí vyplnit nezávaznou poptávku nebo můžete rovnou napsat našemu obchodnímu zástupci Davidovi Frkovi na Dfrk@novorent.cz.

Nezávazná poptávka

Související témata

Na co si dát pozor při pronajímání nemovitostí - část 1.

Vlastníte-li byt k pronájmu, možná právě stojíte před otázkou, zda jej pronajímat po vlastní ose nebo raději oslovit realitní kancelář. Motivace je v obou případech…
Přečíst více

Největší noční můry majitelů bytů

Dnes zabloudíme do trochu jiného žánru, než na který jste od nás zvyklí. Máme pro vás totiž horor, nebo možná thriller. V tom lepším případě…
Přečíst více

Nedejte inflaci šanci!

Inflace je v posledních dnech a týdnech pravděpodobně nejskloňovanější slovo v ekonomicky orientovaných článcích. Krutá pravda je, že je již druhým rokem nepříjemně vysoká, v…
Přečíst více

Žijete v zahraničí a chcete pronajímat byt v České republice? Žádný problém

Vlastníte byt v České republice, dlouhodobě žijete v zahraničí a přemýšlíte, jak s bytem naložit? Nebo zvažujete investici do nemovitosti, ale nejste si jistí, jak…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram