Kalkulace nájmu

Proč stále více Čechů své prostředky ukládá do nemovitostí?

  • 3.6.2021
  • NOVORENT
  • #Investice
  • #nájemní byt
  • #nemovitosti
  • #péče o byt

Poslední rok přinesl na trh s nemovitostmi řadu změn. Přestože někteří odborníci predikovali snížení cen a omezení investic tímto směrem (zejména kvůli ztrátě atraktivních výnosů z krátkodobého pronajímání turistům), situace se vyvinula jiným směrem. 

Investoři i přes neustálý růst cen nakupují jako zběsilí, navíc teď svou pozornost zaměřili i na rekreační objekty na horách a v dalších turisticky atraktivních oblastech. Developeři i realitní makléři to potvrzují, evidují stále vyšší procento nákupů právě za účelem investice. V některých lokalitách je to aktuálně až 40 % všech realizovaných prodejů. A protože poptávka stále převyšuje nabídku, lze předpokládat, že toto číslo ještě poroste.

Strach z inflace i nečekané úspory 

Ano, právě strach z inflace je jednou z nejčastějších motivací k bezpečnému uložení peněz. Protože zatímco na spořicích účtech mohou peníze rychle ztrácet svou hodnotu, ty uložené do nemovitostí jsou relativně v bezpečí. Mnoho lidí navíc za poslední rok nečekaně ušetřilo prostředky, které mají standardně alokovány na dovolené, volnočasové aktivity apod., a tyto peníze teď chtějí někam rozumně investovat.

Důvěra v důchodový systém slábne 

Lidé v produktivním věku se postupně smiřují s tím, že stát se o ně v důchodu nepostará, a berou situaci do vlastních rukou. Zde se nemovitosti jeví jako skvělé řešení, ať už nakupujete nájemní byty, jejichž výnos vám bude ve stáří zajišťovat dostatečný příjem, nebo si naopak koupíte menší byt, do kterého se na stará kolena přestěhujete, a následně získáte finanční prostředky prodejem větší nemovitosti, ve které jste bydleli doposud.
Mladší ročníky si také čím dál častěji uvědomují, že budou chtít do důchodu odejít dřív, než „nastane jejich čas“, navíc si představují jinou životní úroveň než jakou lze z průměrného důchodu zajistit. Není tedy žádnou vzácností, že s investicemi začínají velmi brzo, často svou první nemovitost nakupují na investici, zatímco sami ještě žijí v nájmu či u rodičů.

Důvěra v cihlu naopak neslábne vůbec 

Nedá se nic dělat, my Češi jsme vesměs konzervativní investoři, a i když nás ty kryptoměny docela baví, na penzi si prostředky radši uložíme do garsonky na Vinohradech.

Kalkulace nájemného

Rostoucí poptávka po nájemním bydlení 

Na druhé straně barikády se trh také vyvíjel. Mnoho lidí se rozhodlo si na sebe celoživotní závazek ve formě hypotéky nevzít a raději zůstat dlouhodobě v nájmu, navíc zástupci mnoha profesí mají kvůli koronakrizi najednou v očích bank výrazně nižší bonitu a získání hypotéky je pro ně těžší. Mnoho z těchto lidí by se časem nastěhovalo do vlastního, nyní ale plánují zůstat delší dobu v nájmu. Právě proto nájemní trh „užije“ mnohem více bytů než doposud. A to ještě nedošlo k plnému návratu studentů a zahraničních pracovníků, plný dopad této nově navýšené poptávky tak pravděpodobně pocítíme až na podzim.

Strach z bubliny zatím není překážkou 

I když ceny nemovitostí stále rostou a často se mluví o nebezpečně nafouknuté bublině, investoři se toho zatím nebojí. A nutno dodat, že z dlouhodobého hlediska asi ani nemusí. I když k nějakému prasknutí bubliny a krátkodobé korekci cen může časem dojít, z dlouhodobého hlediska to na hodnotu nemovitostí nejspíš nebude mít vliv. Takže pokud nemovitost nenakupujete na krátkodobou spekulaci, nemáte důvod k obavám.
Je samozřejmě pravda, že ruku v ruce s rostoucími cenami nemovitostí jde i postupné snižování výnosu z pronájmů. Nicméně s ohledem na to, že se jedná o relativně bezpečnou a dlouhodobou investici, která za určitých podmínek může zajišťovat pasivní příjem bez jakékoliv údržby, menší snížení výnosu je asi akceptovatelné.

Aby byl pasivní příjem skutečně pasivní 

Zajímá vás, jak to udělat, abyste se svými investičními nemovitostmi neměli po dlouhé roky vůbec žádnou starost, pouze pravidelně inkasovali nájem?

Řešení je jednoduché, my si od vás byt pronajmeme a poté ho obsadíme prověřeným podnájemníkem, o kterého se budeme starat. To znamená, že s ním vyřídíme smlouvy, přepisy energií, hlídáme pravidelné platby, případně s ním vyřídíme i opravy v bytě a pojistné události. Pokud se rozhodne odstěhovat, v co nejkratším čase byt obsadíme zase někým jiným.

Vy budete mít neustálý přístup do informačního systému, díky kterému budete mít okamžitý přehled o všem, co se ve vašem bytě děje. Najdete tam aktuální podnájemní smlouvy, vyúčtování služeb a stavy měřičů nebo třeba informace o právě probíhajících prohlídkách.

Navíc se u nás nemusíte bát, že si od vás byt pronajmeme pod cenou a následně ho budeme podnajímat dál s výrazným ziskem. Naše odměna se pohybuje ve výši 10–15 % z čistého nájemného (podle sjednaného rozsahu služeb), takže pokud se nám podaří byt obsadit za vyšší cenu, automaticky roste i váš zisk.

Chcete vědět, kolik takhle „bezúdržbově“ mohou vydělávat vaše byty? Vyplňte nezávaznou poptávku a my se už ozveme 😊  

Nechte si nezávazně spočítat, kolik váš byt může vydělávat