Kalkulace nájmu

Neviditelný nepřítel v bytě

  • 26.3.2020
  • NOVORENT
  • #dezinfekce
  • #péče o byt
  • #rizika

Výjimečně se podíváme na riziko, které se netýká pouze investičních bytů, ale všech nemovitostí. Je jím přítomnost virů. Pokud vás spíš zajímají rizika týkající se investování do nemovitostí, najdete je např. tady, tady a nebo tady.

Dezinfikuju, dezinfikuješ, dezinfikujeme.

Dezinfekce. Jedno slovo, v posledních týdnech skloňováno na mnoho způsobů. Naučili jsme se dezinfikovat si pravidelně ruce, neprskat na své okolí díky roušce. Dokonce jsme si přestali podávat ruce. Ale co váš byt? Co je potřeba dezinfikovat a jak?

Pozor, co si přinášíte z venku.

Pokud nemáte doma někoho infekčního, zpravidla můžete přijít do kontaktu s virem jen venku, je tedy nesmírně důležité dbát na již výše zmíněnou osobní hygienu – důsledné mytí rukou a pravidelnou sterilizaci roušek (ty jednorázové po použití vyhoďte a vydezinfikujte si ruce). Stejně tak se doporučuje prát prádlo alespoň na 60 °C. Rovněž je vhodné dezinfikovat osobní věci, které si s sebou berete ven – mobilní telefon, klíče…

A jak je to doma?

Dobrou zprávou je, že povrchy, které přišly do kontaktu s koronavirem, nezůstávají infikovány věčně. Podle odborníků je vir nebezpečný v řádu hodin až dní – záleží vždy na typu povrchu. Nejhůře jsou v tomto směru plasty, na těch vir ulpívá až 72 hodin. Takže ti z vás, kteří už dva týdny neopustili domov a zároveň u nich nikdo nebyl na návštěvě, jsou pravděpodobně v koronavirovém suchu. My ostatní bychom měli důkladně prát veškerý textil alespoň na 60 °C, pokud je to možné tak i vyžehlit.
Na dlažby, obklady, sanitární keramiku a další odolné materiály můžete zaútočit virucidním přípravkem (sázkou na jistotu je třeba roztok obyčejného sava). U materiálů, které by se se savovým zásahem nemusely vyrovnat bez poškození barvy, je vhodnější použít šetrnější specializovaný přípravek (např. Sanytol). Naopak třeba takový ocet, který se v posledních letech stal symbolem úklidu bez zbytečné chemie, si s koronavirem bohužel neporadí.

Dejte věci do karantény!

Všichni máme doma věci, které prostě dezinfekcí ošetřit nemůžeme. Takovým předmětům se doporučuje nařídit karanténu. Dejte je do sklepa, zavřete do skříně, přesuňte do horních polic… zkrátka potřebujete docílit toho, aby se jich alespoň 72 hodin nikdo nedotýkal. V souvislosti s tím je důležité i to, že mráz na koronavirus nepůsobí, takže i když si hračky dají noční směnu v mrazáku, nijak jim to neprospěje.

Ale to nejdůležitější na závěr: Bez psychické pohody a dobré nálady to půjde mnohem hůř, takže se opatrujte a snažte si udržet dobrou náladu.

A pokud vám, tak jako mnoha dalším, k psychické pohodě pomůže to, že se plně zbavíte stresu z pronajímání investičního bytu, nechte si nezávazně nacenit, kolik vám váš byt bude vydělávat zcela bez starostí.

Nezávazně spočítat