Jak vybírat nájemní byt a na co si dát pozor

Možná si právě teď vybíráte svoje úplně první bydlení, možná už jste zkušení nájemníci. Vždycky se ale vyplatí shrnout si pár základních bodů, na které se při hledání toho ideálního nájemního bytu zaměřit. Projdeme si je společně.

Jaký máte rozpočet?

Bydlení je v dnešní době asi nejvyšší položkou v rozpočtu domácnosti. Statistiky uvádějí, že lidé za nájemné zaplatí průměrně 30 % svých měsíčních příjmů. Ale nutno podotknout, že se jedná o celorepublikový průměr, ve velkých městech to často bývá mnohem víc. Proto je nesmírně důležité si hned na začátku spočítat, kolik můžeme za bydlení zaplatit, aniž bychom po zaplacení nájmu museli mít obavy, jak do konce měsíce vyjdeme. Výpočet konkrétního finančního stropu vám při filtraci vhodných nemovitostí ušetří spoustu práce a času. Už máte v hlavě nějakou částku? Pojďme dál.

Vysněná lokalita?

Tušíte, kde by se vám líbilo bydlet? Každému z nás vyhovuje něco jiného – někdo potřebuje život v klidu za městem a nevadí mu delší dojíždění do práce, někdo zase potřebuje být v centru veškerého dění. Při výběru lokality vezměte v potaz všechno, co může být důležité. Mezi nejčastější faktory určující lokalitu bydlení patří dostupnost do práce, do školy, blízkost rodiny nebo občanská vybavenost. V případě delšího dojíždění nezapomeňte v rozpočtu zohlednit náklady s tím spojené, často totiž zjistíte, že se vám vlastně vyplatí pronajmout si dražší byt v lepší lokalitě, protože na benzínu prostě projezdíte mnohem víc.

Velikost bytu.

Už víme, kde by se vám líbilo bydlet a jaký na to máte rozpočet. Ale jak velký byt pro vás bude optimální? Obecně platí, že čím větší, tím dražší. Pokud jste se u otázky rozpočtu rozšoupli, pravděpodobně si můžete to samé dovolit i u počtu pokojů. Pokud ne, nastává otázka, kolik místností k životu potřebujete. Pracujete z domova a potřebujete pracovnu? Mohou mít vaše děti společný pokojíček? Jezdí k vám často návštěvy, které potřebujete ubytovat? Kolik máte věcí, které potřebujete někam uložit? Tyto a mnoho dalších otázek vám pomůže určit, zda jste spíš adept na garsonku, nebo prostě potřebujete prostoru mnohem víc.

Zařízený, nebo nezařízený?

Další z otázek, které je dobré si promyslet, než začnete obíhat prohlídky. Máte z minulého bytu větší množství nábytku, který si chcete vzít s sebou? Pak se poohlížejte spíš po nezařízených bytech. Ale pokud zatím disponujete jen jedním oblíbeným křeslem, určitě oceníte, když v bytě bude alespoň základní zařízení, jako je postel, jídelní stůl a židle, nějaká skříň… Pokud se ovšem už teď těšíte na to, že si do bytu všechno pořídíte podle svého, pak by vás jednání s majitelem o vyklizení původního nábytku mohlo naopak frustrovat.

Když dojde na kompromisy.

Stanovili jste si rozpočet, lokalitu, ideální dispozici a dokonce víte, zda má byt být zařízený, nebo nezařízený. Teď nezbývá než se podívat na situaci na trhu. Nejčastěji asi sáhnete po nějaké vyhledávací internetové stránce, nebo se můžete rovnou podívat na naši nabídku . A někdy v tuto chvíli přijde okamžik pravdy, tedy zjištění, zda je vaše poptávka kompatibilní s nabídkou. Pokud se ukáže, že tomu tak není, můžete buď vyčkávat, zda se situace nezmění, nebo přistoupit ke snižování nároků a dělání kompromisů. V této fázi je nezbytné si stanovit, který z výše uvedených bodů je pro vás nejpodstatnější. Musíte nezbytně dodržet rozpočet? Pak můžete zvážit možnost jiné lokality (např. dál od centra města) nebo menší dispozici bytu. Pokud je pro vás naopak nezbytná konkrétní lokalita, můžete zkusit ještě jednou zvážit rozpočet a o něco ho navýšit nebo se opět zaměřit na o něco menší byt.

Máte favorita? Žhavte dráty!

I když teď možná ze všech stran slyšíte, že bytů je docela dost a nájemníci si mohou více vybírat, mějte vždy na paměti, že ten konkrétní byt, který vám bude na 100 % vyhovovat, může být jenom jeden. Raději neotálejte a rovnou si domluvte prohlídku, například na naše byty se můžete přijít podívat hned následující pracovní den.

Nezávazná poptávka

Související témata

Povinnosti nájemníka: Musí po sobě vymalovat?

Jaké jsou povinnosti nájemníka při předání bytu? Musí vymalovat? Lze si tuto povinnost sjednat v nájemní smlouvě a co pokuta za nevymalování?
Přečíst více

Fond oprav nájemník: Kdo platí příspěvky do fondu oprav? Majitel bytu nebo nájemník?

Fond oprav nájemník: Kdo platí příspěvky do fondu oprav? Majitel bytu nebo nájemník? Co na to zákon?
Přečíst více

Dokonalý nájemník No.1 – kde hledat zájemce z říše snů?

Dokonalý nájemník existuje. Jen je třeba ho hledat. Prověřit si zájemce v registrech i na internetu. A nebo svěřit byt Novorentu. Platí vždycky včas.
Přečíst více

Výše nájemného: Jak ji stanovit? Náš e-book vás provede pronájmem od A do Z

Vyplatí se více prodej nebo nájem bytu? Výše nájemného: Jak ji stanovit? Náš e-book vás pronájmem provede od A do Z. Stáhněte si ho a…
Přečíst více
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram